Największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej oraz piąte pod względem wielkości państwo świata. Terytorium Brazylii zajmuje prawie połowę powierzchni Ameryki Południowej (47,5%) i rozciąga się w centrum i na wschodzie kontynentu. Brazylia leży nad Oceanem Atlantyckim i zamieszkuje ją ponad 200 milionów ludzi. Stolicą kraju jest Brasilia. Oficjalnym językiem Brazylii, którym posługują się niemal wszyscy mieszkańcy kraju, jest portugalski. Różni się on jednak od wersji używanej w Portugalii, zwłaszcza pod względem słownictwa (wiele zwrotów zaczerpniętych jest z języków brazylijskich Indian). Brazylia jest jedynym państwem w Ameryce Południowej, w którym portugalski jest językiem oficjalnym, co separuje ją nieco od hiszpańskojęzycznej reszty kontynentu. Większość Brazylijczyków to katolicy (74% populacji). Łącznie długość granic wynosi 16885 km. Natomiast sama linia brzegowa ma długość 7400 km.

Brazylia leży w strefie klimatów gorących. Na Nizinie Amazonki panuje klimat równikowy wilgotny. Średnie roczne temperatury nie są co prawda bardzo wysokie: 24-25°C, a mimo to wysoka wilgotność powietrza z opadami rzędu 2 500 ? 3 500 mm rocznie sprawia, że powietrze jest duszne i uciążliwe. Na Wyżynie Brazylijskiej dominuje natomiast typowy klimat zwrotnikowy, ze średnią temperaturą 19-26°C. Zimą sporadycznie temperatura powietrza spada poniżej 0°C. Dobowe amplitudy temperatur powietrza są dość duże i zdecydowanie przewyższają roczne amplitudy. Na taki stan rzeczy wpływają ruchy mas powietrza zarówno zimnego, jak i gorącego. Duża część Wyżyny Brazylijskiej oraz Wyżyna Gujańska znajdują się w strefie wilgotnego klimatu podrównikowego. Na tym terenie rozróżniamy porę deszczową i suchą.

Kuchnia brazylijska słynie przede wszystkim z obfitości podawanych posiłków. W sztuce kulinarnej Brazylijczyków dominują mięsa i niezbędne do ich serwowania sosy. Sosy przyrządzane w Brazylii mają intensywne smaki i często są pikantne, a nawet bardzo pikantne. Głównym sposobem przygotowywania posiłków w Brazylii jest grillowanie. Na grillu podsmaża się praktycznie wszystko, od wszelkiego rodzaju mięs, przez ryby do owoców. W kuchni brazylijskiej są wykorzystywane wszystkie rodzaje mięsa począwszy od wieprzowiny a kończąc na drobiu. Do tradycyjnych dań Brazylii należy zaliczyć feijoada completa (gulasz z dodatkiem fasoli, suszonego mięsa, ogonami wieprzowymi, kiełbasą, szczypiorkiem, czosnkiem oraz papryczkami) oraz sopa de palmito (zupa z serc palmowych). Przed każdym posiłkiem podawane są napoje alkoholowe m.in. caipirinhe (wódka z soku z trzciny cukrowej) lub bezalkoholowe napoje m.in. ipanemę. Brazylijczycy uwielbiają słodkości, dlatego też ich desery są niesamowicie słodkie i pyszne np. beijinhos de coco (kulki z żółtek, skondensowanego mleka oraz wiórków kokosowych), cajuzinho (kuleczki z czekolady i orzeszków ziemnych).

Obywatele polscy przybywający do Brazylii w celu turystycznym na okres do 90 dni w ciągu roku są zwolnieni z obowiązku wizowego. Wniosek o przedłużenie prawa pobytu w celach turystycznych ponad 90 dni należy złożyć w Policji Federalnej (Policia Federal), najpóźniej na 10 dni przed upływem terminu. Przyjazd w celu podjęcia działalności zarobkowej, nauki lub z zamiarem osiedlenia się na stałe wymaga wizy. Wszystkie formalności należy załatwiać wyłącznie w Wydziale Konsularnym Ambasady Brazylii w Warszawie. Paszport musi być ważny minimum 180 dni od dnia przekroczenia granicy. Przy przekraczaniu brazylijskiej granicy podróżujący otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować, gdyż okazanie tej karty jest niezbędne podczas kontroli granicznej przy wyjeździe z Brazylii. Służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego, jak również odpowiednich środków finansowych na czas pobytu (karty kredytowe, czeki podróżne bądź gotówka). Zdarzają się przypadki skracania przez policję graniczną pobytu poprzez wstawienie specjalnego stempla do paszportu.

Przy wwozie i wywozie pieniędzy w kwocie do 10 tys. BRL lub jej równowartości w walutach obcych nie ma obowiązku wypełniania deklaracji celnej. Wwiezienie większej kwoty należy zadeklarować. Szczegółowych informacji o obowiązujących procedurach można zasięgnąć w brazylijskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych lub na granicy. Należy zgłosić wwóz telefonu komórkowego czy innego wartościowego sprzętu elektronicznego, który będzie używany na terenie kraju.

Za nielegalny wwóz i wywóz, a także posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 15 lat. W prawie istnieje pojęcie finansującego przemyt narkotyków, za co grozi kara od 8 do 25 lat pozbawienia wolności. Ze względu na działalność zorganizowanych międzynarodowych grup przestępczych, należy zachować szczególną ostrożność i w każdej sytuacji bezwzględnie unikać przyjmowania przesyłek, pakunków lub bagażu od przypadkowych osób.

W Brazylii nie ma obowiązku meldunkowego, jednak osoby podróżujące z wizą długoterminową (ponad 180 dni pobytu) muszą zarejestrować się na posterunku Policji Federalnej w terminie 30 dni od daty wjazdu.

Zaleca się wykupienie przed wyjazdem ubezpieczenia medycznego, obejmującego pomoc za granicą, najlepiej u ubezpieczyciela mającego przedstawicielstwa w Ameryce Południowej ? w przeciwnym razie ubezpieczenie może nie być honorowane.

Nie wymaga się szczepień od osób przybywających z Europy. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest jednak szczególnie zalecane osobom podróżującym do niektórych stanów. Świadectwa szczepień przeciw żółtej febrze wymagane są od osób wjeżdżających do Brazylii z krajów dotkniętych tą chorobą (dotyczy to głównie: Boliwii, Ekwadoru, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru i Wenezueli). Szczepień należy dokonać co najmniej 10 dni przed przekroczeniem granicy. Na obszarze tropikalnym Brazylii należy wystrzegać się picia nieprzegotowanej wody. Przychodnie i szpitale publiczne są bezpłatne w ramach posiadanego ubezpieczenia, ale usługi w nich świadczone są często na niskim poziomie. Obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do Brazylii. Jeśli podróżujący wymaga stałego przyjmowania lekarstw, należy uzyskać stosowne zaświadczenie od polskiego lekarza, przetłumaczyć je na język portugalski u tłumacza przysięgłego a następnie dokonać legalizacji tłumaczenia w MSZ RP. Następnie, w Wydziale Konsularnym Ambasady Brazylii w Warszawie należy uzyskać dalszą legalizację. Zaświadczenie należy okazać brazylijskim służbom kontrolnym na granicy.

Wymagane jest między?narodowe prawo jazdy, dodatkowo wskazane jest posiadanie tłumaczenia tego dokumentu na język portugalski. Wypożyczając samochód, należy bezwzględnie wykupić pełne ubezpieczenie. Większość kierowców w Brazylii nie ma ubezpieczenia OC i w efekcie odzyskanie kosztów naprawy od sprawcy wypadku może nastąpić jedynie na drodze sądowej lub z wykupionego pełnego ubezpieczenia.

Nie ma ograniczeń ? z wyjątkiem rezerwatów przyrody, a także wydzielonych terenów zamieszkanych przez ludność indiańską, do których wjazd jest możliwy jedynie na podstawie specjalnego zezwolenia. Z uwagi na wysoką przestępczość należy bezwzględnie wykluczyć poruszanie się po kraju autostopem. Znajomość języków obcych jest w Brazylii bardzo słaba. Poza hotelami i dużymi ośrodkami turystycznymi można się porozumieć praktycznie tylko w języku portugalskim.

We wszystkich, a zwłaszcza w wielkich miastach trzeba zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to przede wszystkim miast: Rio de Janeiro, Vitoria, S?o Paulo, Salvador, Recife, Fortaleza i Manaus. Kradzieże i napaści na turystów są bardzo częste a zagrożenie przestępczością pospolitą bardzo duże. Coraz więcej polskich turystów przyjeżdża do regionu Nordeste (Północny Wschód) - Ambasada RP w Brasilii notuje przypadki pobicia i rabunku w Fortalezie w stanie Ceará. W całej Brazylii odnotowuje się napady z bronią w ręku i porwania, w tym również turystów zagranicznych. Wskazane jest unikanie bocznych ulic oraz dzielnic uważanych za niebezpieczne. Nie należy poruszać się w nocy ? jeżeli zaistnieje taka konieczność, trzeba szukać miejsc uczęszczanych i oświetlonych, patrolowanych przez policję. Turyści powinni zachować szczególną ostrożność na plażach, w pobliżu hoteli, dyskotek, klubów nocnych, banków i bankomatów, z uwagi na wzmożone zagrożenie przestępczość w tych miejscach. Przypadki kradzieży w miejskich autobusach i na lotniskach są również bardzo częste. Wskazane jest zachowanie ostrożności, gdy ktoś nieznajomy proponuje pomoc lub podwiezienie. Najlepiej korzystać wyłącznie z taksówek zrzeszonych w korporacjach. Nie należy nosić przy sobie kosztowności, zwłaszcza zegarków i biżuterii oraz innych cennych przed?miotów. Ważne dokumenty i większe sumy pieniędzy należy deponować w hotelowych sejfach. Dobrym pomysłem jest zrobienie kserokopii paszportu i pozostawienie oryginału w hotelu. W większych ośrodkach turystycznych działa policja turystyczna DEATUR, której obowiązkiem jest udzielanie pomocy turystom, którzy stali się ofiarą przestępstw lub wypadków. W przypadku kradzieży należy udać się na policję oraz żądać wydania protokołu policyjnego (boletim de ocorr?ncia), co ułatwi ewentualne późniejsze uzyskanie odszkodowania.

  • Brazylijskie urzędy są otwarte w godzinach od 8.00 do 12.00 i od 14.00 do 18.00.
  • Banki są czynne od 11.00 do 16.00.
  • Sklepy otwarte są od 9.00 do 19.00, centra handlowe od 10.00 do 22.00, w weekendy od 14:00 do 22:00. Niektóre sieci supermarketów działają przez całą dobę.
  • W okresie karnawału zamknięta jest większość urzędów i firm.
  • Nie ma jednego standardowego poziomu napięcia, ale w większości stanów napięcie wynosi 127 V.
  • Telefony komórkowe przywożone z Polski zwykle działają jedynie w większych miastach i dotyczy to prawie wyłącznie aparatów 3-systemowych (w Brazylii działa zarówno system amerykański, jak i GSM).

 

Pogoda dla BrasĂ­lia, Brazil

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 @ 16:44
Następna aktualizacja: 25.04.2018 @ 05:00
Dziś
  01:00 - 06:00 18°C   1018.2 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 3 m/s
  06:00 - 12:00 16°C   1018.2 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
  12:00 - 18:00 24°C < 1 mm 1018.6 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd 3 m/s
  18:00 - 00:00 20°C   1015.9 hPa Lekki powiew Z wschĂłd południowy-wschĂłd 1 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
26.04.2018 00:00 - 06:00 17°C   1018.5 hPa Lekki powiew Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
  06:00 - 12:00 16°C   1017.3 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
  12:00 - 18:00 25°C   1017.1 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 3 m/s
  18:00 - 00:00 21°C   1014.3 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
27.04.2018 00:00 - 06:00 18°C   1017.0 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd 2 m/s
  06:00 - 12:00 16°C   1016.5 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd 2 m/s
  09:00 - 15:00 22°C   1018.8 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd 3 m/s
  15:00 - 21:00 25°C   1014.6 hPa Lekki powiew Z wschĂłd 1 m/s
  21:00 - 03:00 20°C   1017.2 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 2 m/s
28.04.2018 03:00 - 09:00 18°C   1016.5 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
  09:00 - 15:00 22°C   1019.9 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 3 m/s
  15:00 - 21:00 25°C   1015.2 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
  21:00 - 03:00 20°C   1017.4 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 2 m/s
29.04.2018 03:00 - 09:00 18°C   1016.8 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
  09:00 - 15:00 22°C   1019.5 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd 3 m/s
  15:00 - 21:00 25°C   1015.4 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 3 m/s
  21:00 - 03:00 20°C   1017.5 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
30.04.2018 03:00 - 09:00 17°C   1016.0 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 2 m/s
  09:00 - 15:00 20°C   1019.6 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 4 m/s
  15:00 - 21:00 25°C   1015.1 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 3 m/s
  21:00 - 03:00 19°C   1017.4 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 2 m/s
01.05.2018 03:00 - 09:00 17°C   1016.6 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd 2 m/s
  09:00 - 15:00 21°C   1019.5 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd 3 m/s
  15:00 - 21:00 26°C   1014.3 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
  21:00 - 03:00 19°C   1016.8 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd 2 m/s
02.05.2018 03:00 - 09:00 17°C   1016.8 hPa Słaby wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 2 m/s
  09:00 - 15:00 22°C   1019.0 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd 2 m/s
  15:00 - 21:00 25°C   1014.2 hPa Słaby wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 2 m/s
  21:00 - 03:00 20°C   1015.2 hPa Lekki powiew Z południe południe południowy-wschĂłd 2 m/s
03.05.2018 03:00 - 09:00 18°C   1014.8 hPa Lekki powiew Z południowy wschĂłd 2 m/s
  09:00 - 15:00 23°C   1016.3 hPa Lekki powiew Z wschĂłd 2 m/s
  15:00 - 21:00 27°C   1011.5 hPa Lekki powiew Z południe południe południowy-wschĂłd 1 m/s
  21:00 - 03:00 20°C   1013.5 hPa Słaby wiatr Z południe 2 m/s
04.05.2018 03:00 - 09:00 19°C   1013.3 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 2 m/s
BrasĂ­lia Capital Brazil 2018-04-24T16:44:52 2018-04-25T05:00:00

Niebawem

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

WARSZAWA

BRAZYLIA