Chorwacja (Republika Chorwacji) ? państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Chorwacja posiada bardzo urozmaicone, wyjątkowe w skali świata wybrzeże. Ten typ wybrzeża z licznymi podłużnymi wyspami ustawionymi równolegle do linii brzegowej, został nazwany dalmatyńskim od nazwy chorwackiego wybrzeża. Stolicą kraju jest Zagrzeb. Językiem urzędowym jest język chorwacki.

Chorwacja posiada zróżnicowany klimat, nad Morzem Adriatyckim, wzdłuż wybrzeża, panuje klimat śródziemnomorski, zaś w głębi lądu kontynentalny. Wysokie góry na wybrzeżu osłaniają Chorwację przed zimnymi, północnymi wiatrami, dzięki czemu wiosna zaczyna się wcześnie, a jesień trwa długo. W strefie kontynentalnej przeważa umiarkowany klimat kontynentalny, częściowo górski, w strefie nadmorskiej panuje łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością dni słonecznych. W Chorwacji lato jest suche i gorące, natomiast zimy są łagodne i wilgotne.

Kuchnia chorwacka jest ukształtowana przez położenie tego kraju. Adriatyk dostarcza ryb i owoców morza, a śródziemnomorskie słońce ogrzewa sady i winnice, co przekłada się na bardzo dobre wina i słynną chorwacką śliwowicę. Napoje alkoholowe to piwo lub wino. Wino w Dalmacji pije się podczas jedzenia mieszając czerwone z wodą lub białe z lemoniadą. Tak podane wino jest orzeźwiające i bardzo dobrze smakuje z miejscowymi potrawami. Tradycyjnym alkoholem jest Rakija ? bimber zrobiony z miejscowego wina.

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wizy do 90 dni, liczonych w okresie pół roku. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu. Uwaga: Zaleca się, aby osoby małoletnie podróżujące bez opieki rodziców (opiekuna prawnego) posiadały przy sobie zgodę, sformułowaną w języku angielskim i podpisaną przez opiekuna prawnego, z podanym jego adresem i numerem telefonu (nie dotyczy wpisanych na listę uczestników wycieczek). Wjazd na terytorium Republiki Chorwacji dozwolony jest na podstawie paszportu lub (dotyczy obywateli krajów EOG) dowodu osobistego. Niektóre instytucje chorwackie (banki, urzędy, placówki zdrowia) mogą nie uznawać dowodów tożsamości innych niż paszport. Jeżeli przeciwko cudzoziemcowi jest prowadzone postępowanie w związku z popełnionym przestępstwem lub wykroczeniem, właściwe organy mogą tymczasowo i za pokwitowaniem zatrzymać jego dokument podróży. Cudzoziemcy są obowiązani posiadać środki finansowe niezbędne do pokrycia kosztów pobytu, przejazdu i wyjazdu w wysokości minimum 100 EUR (lub równowartość w walucie wymienialnej) na każdy dzień pobytu, a w przypadku osób mających potwierdzone zaproszenie od chorwackiej osoby fizycznej lub prawnej albo voucher turystyczny - 50 EUR na dzień.

Cudzoziemcy mogą wwozić do Chorwacji bez opłat celnych przedmioty niezbędne na czas podróży bądź wypoczynku turystycznego, a także inne rzeczy nie mające przeznaczenia handlowego. Zwolniony z cła jest wwóz do 200 szt. papierosów, do 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, 1 kg kawy lub herbaty na osobę. Przywóz leków zawierających substancje narkotyczne wg wykazu na stronie www.poslovniforum.hr/zakoni/zszod03.asp ? tylko w ilości niezbędnej na czas podróży; dokumentację medyczną (informacja o chorobie, recepta) należy okazać na granicy. Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące wwozu żywności w bagażu turystycznym na własne potrzeby w podróży nie są rygorystyczne, dozwalają na przywiezienie np. do 10 kg mięsa i jego przetworów, nie nakładają limitów na przywóz np. pieczywa i makaronów. Sprzęt techniczny przeznaczony do użytku zawodowego (kamera, odbiornik TV, antena satelitarna itp.) powinien być zgłoszony przy wjeździe. Łodzie, jachty, skutery wodne do użytku własnego można wwozić za okazaniem dowodu własności, przewozu musi dokonywać bądź właściciel łodzi, bądź zawodowy przewoźnik na podstawie zlecenia właściciela. Jedna osoba może wwieźć i wywieźć walutę chorwacką do wysokości 15 000 HRK, wwóz walut obcych bez zgłoszenia ? do 40.000 HRK. Podatek VAT (PDV) za zakupione towary o wartości na jednym rachunku powyżej 500 HRK zwracany jest na podstawie formularza PDV-P (Poreski ček) przy wyjeździe z kraju. Nie podlega zwrotowi podatek VAT za zakupione paliwo.

Cudzoziemiec jest obowiązany dopełnić obowiązku meldunkowego w ciągu 24 godzin po przekroczeniu granicy (dotyczy także żeglarzy). Chorwackie podmioty świadczące usługi noclegowe lub cumownicze są zobowiązane w ciągu 12 godzin zgłosić pobyt cudzoziemca właściwym organom. Nie wolno nocować poza miejscami do tego przeznaczonymi, np. w samochodach poza kempingami.

Wskazane jest ubezpieczenie się na wypadek choroby i od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW), a w przypadku podróży samochodem, oprócz obowiązkowego OC także ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC).

Turyści z Polski w nagłych przypadkach objęci są w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającego pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 20-30 EUR, a pobytu w szpitalu ? ok. 50 EUR na dobę (bez kosztów ew. operacji oraz leków). Apteki czynne w godz. 8.00-19.00 w dni robocze oraz do godz. 14.00 w soboty; w większych miastach są apteki dyżurne, czynne całą dobę.

W Chorwacji można posługiwać się polskim prawem jazdy (kierujący powinien posiadać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC). Nie jest wymagane posiadanie ?zielonej karty?. Ze względu na czasochłonne procedury odszkodowawcze zaleca się wykupienie polisy autocasco (AC). Autostrady są płatne. Kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie, w niektórych przypadkach nawet do 2000 Euro. Bezwzględnie należy przestrzegać:

  • ograniczeń prędkości, obowiązku używania świateł mijania w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności oraz przez całą dobę w okresie zimowym,
  • obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich zajętych siedzeniach w pojeździe,
  • zakazu korzystania z telefonu komórkowego (dozwolona instalacja zestawu głośnomówiącego),
  • zasad parkowania (pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami).

Uwaga! Dozwolony poziom zawartości alkoholu w organizmie kierującego wynosi 0,5 promila (dla kierowców zawodowych w trakcie wykonywania pracy ? 0,0 promila). Jednak spowodowanie wypadku przez kierowcę, w którego organizmie wykryto alkohol w ilościach nawet śladowych, zawsze jest traktowane jako czyn popełniony pod wpływem alkoholu i karane szczególnie dotkliwie.

Nie ma ograniczeń. Należy pamiętać, iż podczas podróży do Dubrownika i jego okolic przejeżdża się przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr.

Chorwacja jest krajem bezpiecznym dla cudzoziemców. Kradzieże i napady rabunkowe w miejscach publicznych zdarzają się rzadko. Należy jednak unikać pozostawiania dokumentów i rzeczy wartościowych na kempingach i w pokojach hotelowych oraz kwaterach prywatnych; Chorwacja nie jest stroną Międzynarodowej Konwencji o odpowiedzialności hoteli za rzeczy wniesione. W rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną oraz w wysokich partiach gór pozostało wiele nie rozbrojonych min i niewypałów. Z ostrożnością należy traktować oferty udziału w imprezach sportowych wysokiego ryzyka (canyoning, rafting itp.), ponieważ prawo chorwackie nie wymaga od osób prowadzących takie przedsięwzięcia żadnych świadectw kwalifikacji.

  • Cudzoziemcy mogą realizować płatności kartami kredytowymi lub płatniczymi a także czekami podróżnymi większości znanych banków i agencji turystycznych. Euroczeki i czeki bankowe należy wymienić na kuny. Zagraniczne waluty można wymieniać na kuny w bankach, na poczcie oraz licznych punktach wymiany (Mjenjačnica), niewykorzystane kuny można wymienić na inną walutę. Banki są czynne w dni robocze w godz. 9.00-19.00, w soboty do godz. 13.00. Banki dyżurne w większych miastach czynne są także w niedzielę.
  • Nurkowanie dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwenach bądź z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie poza nimi. W parkach narodowych nurkowanie bez specjalnego zezwolenia chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska jest niedozwolone.
  • Użytkownicy jachtów, żaglówek i łodzi motorowych powinni przed podjęciem żeglugi skontaktować się z najbliższym kapitanatem (lučka kapetanija) w celu wniesienia obowiązkowych opłat (wykup winiety), przedstawienia listy załogi itp. (zwolnione są kajaki, rowery wodne oraz jednostki poniżej 3 m długości z silnikiem do 5 kW mocy). Przewóz pasażerów niezgodnie z określonymi limitami lub innymi przepisami na jachtach i łodziach motorowych traktowany jest rygorystycznie i grozi nawet przepadkiem łodzi na rzecz skarbu państwa.
  • Przestrzega się przed pochopnym korzystaniem z pozornie atrakcyjnych (bardzo tanich) ofert pośredników turystycznych, ze względu na ryzyko oszustwa. Zalecana jest także ostrożność przy korzystaniu z ofert turystycznych zamieszczanych na stronach internetowych przez właścicieli apartamentów w Chorwacji. Wycofanie wpłaconej zaliczki w przypadku zmiany okresu pobytu (np. jego skrócenia) czy w związku z nieodpowiednim standardem miejsca zakwaterowania może okazać się niemożliwe.
  • Telefony dyżurne: Centrum Dyżurne 112, policja 192, straż pożarna 193, pogotowie 194, pomoc drogowa 1987.

 

Pogoda dla Zagreb, Croatia

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 @ 20:40
Następna aktualizacja: 21.03.2018 @ 09:00
Dziś
  04:00 - 06:00 -1°C   1017.0 hPa Lekki wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 4 m/s
  06:00 - 12:00 -1°C   1018.4 hPa Lekki wiatr Z północny wschĂłd 4 m/s
  12:00 - 18:00 3°C   1020.7 hPa Umiarkowany wiatr Z północny wschĂłd 6 m/s
  18:00 - 00:00 2°C   1022.4 hPa Lekki wiatr Z północny wschĂłd 3 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
22.03.2018 00:00 - 06:00 -4°C   1025.0 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 3 m/s
  06:00 - 12:00 -5°C   1022.5 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 3 m/s
  12:00 - 18:00 3°C   1018.5 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 4 m/s
  18:00 - 00:00 1°C   1012.6 hPa Słaby wiatr Z północny wschĂłd 3 m/s
23.03.2018 00:00 - 06:00 -3°C   1011.3 hPa Słaby wiatr Z północ 3 m/s
  06:00 - 12:00 -4°C   1008.9 hPa Słaby wiatr Z północ 2 m/s
  12:00 - 18:00 5°C   1007.8 hPa Lekki wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 4 m/s
  19:00 - 01:00 3°C   1005.8 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
24.03.2018 01:00 - 07:00 0°C   1005.7 hPa Słaby wiatr Z północ 2 m/s
  07:00 - 13:00 1°C   1005.8 hPa Lekki powiew Z północ 1 m/s
  13:00 - 19:00 8°C   1006.3 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 3 m/s
  19:00 - 01:00 4°C   1008.1 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd 2 m/s
25.03.2018 01:00 - 08:00 -1°C   1010.6 hPa Lekki powiew Z wschĂłd 2 m/s
  08:00 - 14:00 -1°C   1012.1 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  14:00 - 20:00 9°C   1011.1 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
  20:00 - 02:00 6°C   1010.1 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 2 m/s
26.03.2018 02:00 - 08:00 2°C < 1 mm 1010.1 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 2 m/s
  08:00 - 14:00 3°C   1010.9 hPa Lekki powiew Z północ 1 m/s
  14:00 - 20:00 9°C   1010.8 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
  20:00 - 02:00 4°C   1011.9 hPa Lekki powiew Z południe południe południowy-wschĂłd 1 m/s
27.03.2018 02:00 - 08:00 2°C   1012.7 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 2 m/s
  08:00 - 14:00 3°C   1013.4 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 2 m/s
  14:00 - 20:00 13°C   1012.1 hPa Lekki powiew Z południowy wschĂłd 1 m/s
  20:00 - 02:00 8°C   1012.8 hPa Lekki powiew Z północ þółnocny-zachĂłd 1 m/s
28.03.2018 02:00 - 08:00 4°C   1014.7 hPa Słaby wiatr Z północny wschĂłd 2 m/s
  08:00 - 14:00 4°C   1015.0 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
  14:00 - 20:00 12°C   1011.7 hPa Słaby wiatr Z południowy zachĂłd 2 m/s
  20:00 - 02:00 10°C   1009.3 hPa Lekki wiatr Z południowy zachĂłd 4 m/s
29.03.2018 02:00 - 08:00 6°C   1009.2 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 2 m/s
  08:00 - 14:00 7°C   1008.8 hPa Słaby wiatr Z południowy zachĂłd 3 m/s
  14:00 - 20:00 16°C   1009.0 hPa Słaby wiatr Z południowy zachĂłd 3 m/s
  20:00 - 02:00 12°C < 1 mm 1011.5 hPa Słaby wiatr Z południowy zachĂłd 3 m/s
30.03.2018 02:00 - 08:00 9°C   1014.2 hPa Słaby wiatr Z południowy zachĂłd 2 m/s
  08:00 - 14:00 9°C   1014.6 hPa Lekki powiew Z południe południe południowy-wschĂłd 2 m/s
Zagreb Capital Croatia 2018-03-20T20:40:00 2018-03-21T09:00:00

Nie bez powodu znany jest jako perła Adriatyku. Jest to co prawda niewielki port, ale samo położenie w malowniczej zatoce sprawia, że turyści, którzy odwiedzą to miasto po raz pierwszy, będą chcieli wracać do niego, gdy tylko znajdą się ponownie w tej okolicy. Miasto nie bez powodu trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W oczy rzucają się imponujące mury obronne oraz potężne, wręcz majestatyczne bramy wjazdowe. Wśród brukowanych uliczek kamiennego labiryntu turyści znajdą liczne trasy spacerowe. Dubrownik zadziwia, a nawet uwodzi, ciężko mu się oprzeć pod względem fascynacji turystycznych. Miasto będące jednocześnie portem od początku swojej historii miało strategiczne znaczenie. Mury obronne wznoszono do końca XVII wieku w obawie przed najazdami Arabów, Macedończyków, Serbów czy Bułgarów. Po okresie panowania Bizancjum do rozwoju miasta przyczynił się handel morski spowodowany wyprawami krzyżowymi. Dzięki licznym traktatom i podbojom obszar Dubrownika powiększył się. Pod jego panowaniem znalazły się wyspy Mljet, Lastovo i Lokrum, a także Wyspy Elafickie. Złoty okres przypada na czasy Republiki Dubrownickiej, kiedy głównym źródłem dobrobytu była gospodarka morska i okręty przemierzające basen Morza Śródziemnego. Wtedy miasto rozkwitło na dobre, a architektura, literatura, malarstwo, muzyka i nauki ścisłe przeżywały swój najpiękniejszy okres, co widać po dzień dzisiejszy. Warto zwiedzić główne ulice starego miasta, na których pełno jest tury-stów różnych narodowości, a ci bardziej strudzeni zwiedzaniem odpoczywają po Wielką Fontanną Onufrego, od której odchodzi Placa, reprezentacyjna ulica starego miasta. Liczne kościoły, świątynie, synagogi, pałace i katedry to atrakcje, na których zwiedzaniu czas płynie bardzo szybko, ale fascynująco. W lipcu i sierpniu można natknąć się na Dubrownicki Festiwal Teatralny, który przyciąga turystów spragnionych kulturalnych uniesień. Plaże w Dubrowniku co prawda nie są takie jak w pozostałej części kraju, niemniej mieszkańcy mają swoje ulubione kąpieliska. Zazwyczaj są to proste zejścia do wody z których korzystają także turyści.

Jest to zabytkowe miasto, które znacznie ucierpiało podczas wojny na Bałkanach i ma swoją tragiczną historię, ale turyści na pewno znajdą dla siebie lokalne ciekawostki, gdyż starówka została odbudowana i jest piękna. Na pewno zachwyca samo położenie miasta w głębokiej Kotlinie Mostarskiej, na obu brzegach skalistego koryta Neretwy. Najważniejszą atrakcją turystyczną miasta są niewielkie uliczki kryjące w swoich labiryntach sklepiki z pamiątkami, a najbardziej rozpoznawalną budowlą jest słynny Stari most, zniszczony podczas wojny, ale ponownie oddany do użytku w 2004 roku. Właśnie przy nim osiedlali się w przeszłości kupcy, krawcy, złotnicy, kowale, a pilnowali go strażnicy zwani mostarami. Do dziś sam most i jego okolice cieszą się wielkim zainteresowaniem turystów. Zwiedzając Mostar warto pamiętać o leżącej nieopodal wiosce Medjugorje, która znana jest w Polsce i na świe-cie z objawień maryjnych. Ze spokojnej miejscowości zmieniła się w gwarne miejsce, pełne sklepików z dewocjonaliami, które rocznie odwiedzają tysiące wiernych. Promy z Wyspy Brac wypływają z Supetaru do Splitu kilkanaście razy dziennie. Latem pływają też promy na linii Split-Bol-Jelsa oraz Sumartin-Makarska. Przy wjeździe na terytorium Bośni i Hercegowiny należy posiadać paszport.

Jest to nabrzeżny region, który często odwiedzają turyści przebywający w Dubrowniku, a charakteryzuje się wyjątkową urodą. Dolinę tę, która z jednej strony otoczona jest górami, z drugiej błękitnymi wodami Adriatyku, porastają tropikalne gatunki drzew. Rozległa zatoka wgryza się w wybrzeże, a najważniejsze miejscowości to Kupari, Srebreno i Mlini. Ta wyjątkowa kraina usiana jest hotelami o różnym standardzie, można tam próbować lokalnych potraw, a wypoczynek gwarantuje 20 malowniczo położonych plaż, z których dwie charakteryzują się swoim naturystycznym charakterem.

Niewiele jest na świecie gór tak blisko położonych morskiego wybrzeża, których kształt pozwala rozkoszować się przepięknym widokiem na rozpościerające się u ich stóp wyspy. Zatopiony korzeniami w Adriatyku, ze szczytami w chmurach z unikalną fauną i florą, masyw Biokovo został ogłoszony w 1981 r. obszarem Parku Narodowego. Roślinność śródziemnomorska miesza się tu z alpejską, a częstym widokiem jest tu stado pasających się na górskich graniach koni żyjących tu swobodnie. Wyprawa na wspinające się na wysokość ponad 1750m n.p.m. szczyt pozostawia niezapomniane wrażenia. Ukoronowaniem wyprawy jest wspólny piknik, na którym smak emocji miesza się ze smakiem doskonałego miejscowego wina.

Rozległy, w większej części nie zmieniony działalnością człowieka obszar obejmujący ciąg 7 wodospadów, o łącznym spadku 245m wypłukujących fantazyjne drogi w miękkich, wapiennych skałach. U stóp ostatniego z nich znajduje się wspaniałe kąpielisko, z kryształowo czystą wodą. Każdego kto zdecyduje się odwiedzić to wspaniałe miejsce stanie twarzą w twarz z potęgą wodnego żywiołu.

Ta wycieczka, to spotkanie z rzymską przeszłością Dalmacji. Salona - rzymskie miasto położone w odległości 5 km od centrum dzisiejszego Splitu to według niektórych specjalistów największa aglomeracja nad Adriatykiem w tym okresie. Pozostałości po zniszczonym przez Awarów i Słowian mieście wywierają wrażenie także po 1500 latach od jego upadku. Split - miejsce lokalizacji letniej rezydencji cesarza rzymskiego Dioklecjana, to obecnie największe miasto Dalamcji jej administracyjne centrum. Przepiękne przeplatanie się epok na splitskiej starówce, sprawiają iż łatwo jest zadumać się nad upływem czasu .... Kameralny Trogir to kwintesencja uroku lokalnych miasteczek. Wąskie uliczki, pełne urokliwych zakamarków i tajemniczych bram stanowią idealne miejsce dla romantycznych spacerów we dwoje...

Położone naprzeciwko Makarskiej wyspy Hvar i Brac, to cel wypraw morskich wszystkich, którzy chcą zaznać kołysania fal Adriatyku. Kąpiel na miejscowych plażach i morskie pejzaże sprawiają iż w trakcie tych rejsów nie sposób się nudzić. Smakowitym dopełnieniem trwającej od świtu do zmierzchu wyprawy są pieczone ryby popijane znakomitym dalmatyńskim winem!

Położone na północny-zachód od Dubrownika, równolegle do lądu stałego, są doskonałą atrakcją dla turystów, którzy chcą poznać wyspiarski klimat. Na wyspy można dostać się z Dubrownika dzięki przeprawie promowej Dubrownik-Kolocep-Lopud-Sipanska Luka. Największą wyspę Sipan porastają gaje oliwne i figowe, a w malowniczo położonych miejscowościach, które można zwiedzić w jeden dzień zachowało się sporo średniowiecznych zabytków. Malowniczą wysepką jest Lopud, porośnięta niezwykle bujną roślinnością, po wyspie nie mogą jeździć samochody, co zapewni wymarzony spokój, którym można delektować się na piaszczystych plażach. Z pozostałości twierdzy Sutvrac rozpościerają się niezapomniane widoki na okolicę, więc warto zajrzeć w ten uroczy zakątek, a ukoronowaniem wycieczki koniecznie musi być kąpiel w piaszczystej zatoce Sunj.

Wyspa Mljet ? uchodzi za jedną z najprzyjemniejszych wysp na Adriatyku, na której turyści znajdą ciszę i spokój, gdyż nie ma na niej przemysłu ani wielkich kompleksów turystycznych. Walory wyspy doceniono zakładając w jej zachodniej części park narodowy. Wyspa usytuowana jest na południe od półwyspu Peljesac, a największą osadą jest Babino Polje. Ciekawostką jest fakt, że wyspa pojawia się w homerowskiej Odysei, a sam Odyseusz zepchnięty na nią przez Posejdona miał spędzić tam 7 lat. Według innej legendy statek, którym płynął św. Paweł zatonął w okolicy wyspy, a mieszkańcy do dziś używają imienia świętego w wyrażeniach, modlitwach i przysłowiach. Na wyspę można dostać się promem wypływającym z Dubrownika, Trstenika i z Korculi. Najlepiej poruszać się tam pieszo, ale można też wynająć samochód. Na wyspę pływają promy z Dubrownika.

POLECANE HOTELE W OFERCIE DOJAZD WŁASNY

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

POLECANE HOTELE W OFERCIE SAMOLOTOWEJ i AUTOKAROWEJ

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

WARSZAWA

CHORWACJA