Dominikana położona jest na Oceanie Atlantyckim we wschodniej części Karaibów. Jest najbardziej uroczą wyspą archipelagu Wielkich Antyli i drugą co do wielkości wyspą karaibską. Od północy otoczona wodami Atlantyku, a od południa Morzem Karaibskim. Wyspa podzielona jest pomiędzy dwa państwa - wschód to Republika Dominikany, a zachód to Republika Haiti. Dominikana jest górzystą wyspą pochodzenia wulkanicznego. Centralną część kraju zajmują tereny górzyste porośnięte tropikalnymi lasami. Wokół wulkanów znajdują się gorące źródła, a wśród nich Boiling Lake, będące drugim co do wielkości gorącym źródłem na świecie. Najwyższym szczytem kraju jest wulkaniczny stożek Morne Diablotin. Wybrzeża karaibskie oraz atlantyckie wyspy tworzone są przez piaszczyste, śnieżnobiałe i rozległe plaże otoczone palmami kokosowymi. Panują tam doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i zażywania kąpieli słonecznych. Stolicą kraju jest Santo Domingo. W Republice Dominikańskiej językiem urzędowym jest hiszpański. Większość ludności kraju (79%) stanowią katolicy, na drugim miejscu znajduje się protestantyzm (10%).

Na wyspie dominuje klimat zwrotnikowy gorący z dwoma porami deszczowymi: od maja do sierpnia i od listopada do grudnia. Opady trwają od pół godziny do godziny dziennie. Średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia waha się od 7 do 8. Wiatry znad morza łagodzą gorący i wilgotny klimat wybrzeża. Okres największych upałów to miesiące maj i październik. Temperatury dzienne wynoszą 30-35°C. W miesiącach zimowych (pora sucha) przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi 24-28°C.

W skład narodowej kuchni dominikańskiej wchodzi bardzo wiele wyśmienitych potraw, w których możemy odnaleźć smaki typowe dla Indian Taino, kontynentu europejskiego, a także afrykańskiego. Podstawowymi składnikami jadłospisu kuchni tego regionu są egzotyczne owoce południowe (najczęściej grejpfruty, pomarańcze oraz ananasy), owoce morza (wyśmienite langusty, przepyszne małże i krewetki) oraz korzenne przyprawy o niesamowitym wprost aromacie (m.in. cynamon, imbir, goździki i gałka muszkatołowa). Jednak smakosze mięsa także znajdą coś dla siebie - na Dominikanie hoduje się dużo bydła, wołowina jest tam też cenioną potrawą, zwłaszcza w postaci wysmażonych lub krwistych steków. Miłośnikom kulinarnej egzotyki polecamy mangas de platan - puree z gotowanych... bananów. Nie jest ono deserem, a częścią głównego posiłku. Może nim być np. fritos verdes - zielone, gotowane banany, maniok i słodkie ziemniaki. Inną potrawą na bazie bananów są platanos maduros en cazuela - dojrzałe, gotowane banany z cukrem i cynamonem. Z alkoholi warto polecić przede wszystkim miejscowy rum - aromatyczny i naturalny, destylowany z trzciny z dominikańskich plantacji. Na jego bazie sporządza się słynną pinakoladę - warto jej spróbować właśnie na Karaibach, albowiem tylko tam wszystkie składniki są świeże i naturalne.

Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; muszą oni natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Przepisy celne nie określają wysokości kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu lotniczego. Posiadacz takiej kraty może przebywać na terenie kraju do 90 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie powinni mieć pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi, zalegalizowane w urzędzie konsularnym Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy. Wymagany termin ważności dokumentu paszportowego ? 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy.

Cło obowiązuje przy wwozie samochodów, motocykli, łodzi, narzędzi, maszyn, części zamiennych. Leki oraz środki psychotropowe, jeżeli przeznaczone są do użytku wyłącznie osobistego, nie muszą być zgłaszane w deklaracji celnej. W innych przypadkach ich przywóz jest zabroniony, a osoba podejrzewana o nielegalny przywóz podlega karze i deportacji. Wwóz wyrobów alkoholowych jest dozwolony i nie podlega opłatom celnym wyłącznie w przypadku ilości niehandlowych. Wwóz broni, amunicji i innych niebezpiecznych przedmiotów jest zabroniony, a przywożące je osoby podlegają karze więzienia i grzywny. Zabrania się także wwożenia materiałów o treściach pornograficznych. Można wwozić zwierzęta domowe, jeśli są zaszczepione przeciw wściekliźnie. Psy i koty wwożone są bez podatku; inne zwierzęta ? tylko za zgodą Narodowego Departamentu Rolnictwa i Zoologii. Nie można opuścić Dominikany z sumą większą niż 10 tys. USD.

Osobom naruszającym przepisy kodeksu karnego grożą sankcje prawne w postaci pozbawienia wolności oraz grzywien. Posiadanie, zażywanie i przemyt narkotyków oraz handel nimi zagrożone są karą pozbawienia wolności od 2 do 5 lat oraz wysokimi grzywnami (od 50 tys. do 250 tys. DOP). Jeszcze surowsze kary grożą za przestępstwa na tle seksualnym. Ściganiu podlegają przestępstwa związane z nielegalnym posiadaniem broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Turyści mają obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu (hotel, pensjonat). Wypełnia się stosowny formularz.

Brak szczegółowych regulacji w tym zakresie. Uznaje się bez zastrzeżeń ubezpieczenia amerykańskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Nie są wymagane szczepienia ochronne. Występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Turyści planujący dłuższy pobyt na Dominikanie powinni zaszczepić się przeciw durowi brzusznemu. Występuje też zagrożenie malarią i chorobami pasożytniczymi, głównie układu pokarmowego (filarioza, leiszmanioza, schistosomatoza) oraz wścieklizną. Zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej i stosowanie środków odstraszających komary. Dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony. Lekarze oraz szpitale często żądają opłaty przed udzieleniem porady lub pomocy. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego lepiej zabrać je z Polski (muszą być jednak przepisane przez lekarza), podobnie jak środki pierwszej pomocy.

Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Wynajmując samochód, warto wykupić ubezpieczenie typu full inclusive.

Nie występuje większe zagrożenie przestępczością. Nie odnotowano zagrożenia terroryzmem. Poziom przestępczości pospolitej nie jest wysoki. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie należy nosić biżuterii i większej ilości gotówki. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Turyści zwiedzający wyspę mogą korzystać z hoteli w mniejszych miejscowościach, lecz nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych (np. biżuterii).

Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 6 stycznia ? Święto Trzech Króli, 21 stycznia ? Święto Marii Dziewicy, patronki Dominikany, 26 stycznia ? Dzień ku czci Juana Pablo Duarte, jednego z twórców państwa, 27 lutego ? Dzień Niepodległości, Wielki Piątek i Wielkanoc (wszystkie sklepy i urzędy są zamknięte), 14 kwietnia ? Dzień Panamerykański, 1 maja ? Święto Pracy, 10?12 lipca ? Festival de Sosua, 16 lipca ? Dzień Fundacji Trinitaria, 24 lipca ? Festival Merengue w Santo Domingo, 16 sierpnia ? Święto Odnowy, 24 sierpnia ? Dzień Świętej Mercedes, 12 października ? Święto Odkrycia Ameryki, 21?25 października ? Festival Merengue w Puerto Plata, 24 października ? Dzień ONZ, 25 grudnia ? Boże Narodzenie.

  • ? Banki są otwarte od 8.30 do 15.00 lub 18.00, w soboty i niedziele są zamknięte. Akceptowane są karty kredytowe: VISA, MasterCard, American Express i Diners Club. Bankomaty są dostępne właściwie w każdym miejscu, bezpieczne są tylko te w strefie turystycznej.
  • Można wymienić dolary lub euro w bankach, kantorach, hotelach. Wymiana pieniędzy na ulicy nie jest bezpieczna. Najlepiej płacić gotówką w dolarach amerykańskich. Pieniądze i karty kredytowe, a także paszporty i inne dokumenty osobiste najbezpieczniej pozostawiać w skrytkach hotelowych (dopuszczalne jest posługiwanie się fotokopią paszportu). Nie należy wychodzić z hotelu z większą ilością gotówki.
  • Zgodnie z przepisami fiskalnymi pobierane są następujące rodzaje podatków: 5% od rachunków za pokoje hotelowe, 12% od artykułów żywnościowych i napojów.
  • W większości stref turystycznych ceny są zbliżone, z wyjątkiem najdroższych hoteli, w których zależą od standardu i lokalizacji. Zwyczajem jest dopisywanie w restauracji 10% sumy rachunku za obsługę kelnerską. Przyjęte jest negocjowanie cen podczas zakupów (szczególnie na ulicy i w sklepach z pamiątkami).
  • Taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy.
  • W hotelach i miejscach publicznych nie należy pić wody z kranu.
  • Policja: tel. 911.

 

Pogoda dla Santo Domingo, Dominican Republic

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 @ 15:44
Następna aktualizacja: 25.04.2018 @ 04:00
Dziś
  01:00 - 06:00 23°C   1017.0 hPa Słaby wiatr Z północ 2 m/s
  06:00 - 12:00 22°C   1016.3 hPa Słaby wiatr Z północ 2 m/s
  12:00 - 18:00 27°C   1016.9 hPa Lekki wiatr Z południowy wschĂłd 4 m/s
  18:00 - 00:00 26°C < 1 mm 1013.0 hPa Słaby wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 3 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
26.04.2018 00:00 - 06:00 24°C   1015.8 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  06:00 - 12:00 22°C   1014.2 hPa Lekki powiew Z zachĂłd północny-zachĂłd 1 m/s
  12:00 - 18:00 28°C   1015.8 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 3 m/s
  18:00 - 00:00 27°C 1 mm 1013.3 hPa Lekki wiatr Z południowy wschĂłd 4 m/s
27.04.2018 00:00 - 06:00 24°C 3 mm 1016.3 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 2 m/s
  06:00 - 12:00 23°C 1 mm 1015.2 hPa Lekki powiew Z południowy wschĂłd 1 m/s
  14:00 - 20:00 27°C 1 mm 1015.0 hPa Lekki wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 4 m/s
  20:00 - 02:00 25°C 2 mm 1015.0 hPa Lekki powiew Z wschĂłd południowy-wschĂłd 1 m/s
28.04.2018 02:00 - 08:00 23°C 2 mm 1016.2 hPa Lekki powiew Z wschĂłd 2 m/s
  08:00 - 14:00 24°C   1017.6 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  14:00 - 20:00 28°C   1015.7 hPa Lekki wiatr Z południowy wschĂłd 5 m/s
  20:00 - 02:00 25°C   1015.8 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 2 m/s
29.04.2018 02:00 - 08:00 22°C   1017.2 hPa Lekki powiew Z północ 1 m/s
  08:00 - 14:00 24°C < 1 mm 1018.0 hPa Słaby wiatr Z północ 2 m/s
  14:00 - 20:00 27°C   1016.5 hPa Lekki wiatr Z południowy wschĂłd 4 m/s
  20:00 - 02:00 25°C   1016.5 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
30.04.2018 02:00 - 08:00 21°C   1016.7 hPa Lekki powiew Z północ 2 m/s
  08:00 - 14:00 24°C   1018.0 hPa Słaby wiatr Z północ 2 m/s
  14:00 - 20:00 28°C   1015.9 hPa Lekki wiatr Z południowy wschĂłd 4 m/s
  20:00 - 02:00 25°C   1016.4 hPa Słaby wiatr Z północny wschĂłd 2 m/s
01.05.2018 02:00 - 08:00 22°C   1016.7 hPa Słaby wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 3 m/s
  08:00 - 14:00 24°C   1017.6 hPa Lekki wiatr Z północ 4 m/s
  14:00 - 20:00 28°C   1016.0 hPa Lekki wiatr Z południowy wschĂłd 3 m/s
  20:00 - 02:00 25°C   1016.2 hPa Lekki wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 4 m/s
02.05.2018 02:00 - 08:00 22°C   1016.5 hPa Lekki wiatr Z północ 4 m/s
  08:00 - 14:00 24°C 3 mm 1017.6 hPa Lekki wiatr Z północ 5 m/s
  14:00 - 20:00 27°C < 1 mm 1016.1 hPa Lekki wiatr Z północ 5 m/s
  20:00 - 02:00 25°C   1015.6 hPa Lekki wiatr Z północ 5 m/s
03.05.2018 02:00 - 08:00 22°C   1015.6 hPa Lekki wiatr Z północ 5 m/s
  08:00 - 14:00 24°C   1016.3 hPa Umiarkowany wiatr Z północ 6 m/s
  14:00 - 20:00 29°C   1013.9 hPa Lekki wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 5 m/s
  20:00 - 02:00 25°C   1014.2 hPa Lekki wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 4 m/s
04.05.2018 02:00 - 08:00 21°C   1013.8 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 4 m/s
Santo Domingo Capital Dominican Republic 2018-04-24T15:44:00 2018-04-25T04:00:00

Niebawem

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

WARSZAWA

DOMINIKANA