Stolica kraju jest Kair. Jest jedną z większych aglomeracji świata liczącą ok. 16 mln mieszkańców. Egipt oblewają od północy Morze Śródziemne, a od wschodu Morze Czerwone. Egipt jest położony w Afryce, a dokładnie na jej północno-wschodniej części oraz częściowo w Azji (Półwysep Synaj). Najważniejszym regionem Egiptu określany mianem wielkiej oazy jest dolina i delta Nilu zajmująca łącznie około 5% powierzchni kraju. Sezon turystyczny w Egipcie trwa przez cały rok. Językiem urzędowym w Egipcie jest język arabski, a religią państwową islam. Muzułmanie stanowią tu 90% ludności. Egipt uważany jest jako jedna z najstarszych cywilizacji świata, możemy tu podziwiać wspaniałe budowle, niesamowite dzieła sztuki i przepiękne krajobrazy.

Zwrotnikowy skrajnie suchy, jedynie w wąskim pasie wybrzeża Morza Śródziemnego podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Lato (od maja do października) jest gorące i suche, z możliwymi gwałtownymi spadkami temperatury w nocy. Zima jest chłodniejsza, zwłaszcza w regionach pustynnych. Na wiosnę (od końca kwietnia do czerwca), wieje chamsin, gorący suchy wiatr, niosący pył pustynny, burze piaskowe i upały. Średnia temperatura stycznia na północy wynosi 12-14°C, na południu do 17°C, a lipca - około 23°C na północy do 33°C na południu.

Egipska kuchnia jest inspirowana kuchnią turecką i arabską oraz kuchnią krajów Śródziemnomorskich. Egipcjanie znają mnóstwo deserów i jak we wszystkich krajach arabskich są one niezwykle słodkie. Baklawa to ciasto, najczęściej francuskie lub miejscowa odmiana, z nadzieniem miodowo-orzechowym, konefa to smakowite ciasto z dużą ilością miodu, orzechów i migdałów. Egipt jest krajem, który ma dostęp zarówno do Morza Śródziemnego, jak i Morza Czerwonego. To sprawia, że w tutejszych potrawach nie może zabraknąć owoców morza, tak więc w nadmorskich miejscowościach możemy rozkoszować się smakiem homarów, krewetek, kalmarów, małż oraz oczywiście ryb przygotowanych przez kucharzy na arabski sposób.

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku w Egipcie po opłaceniu 15 USD. Wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni. Paszport powinien posiadać co najmniej 6-miesięczną ważność. Powyższe nie dotyczy posiadaczy paszportów dyplomatycznych lub służbowych oraz osób udających się do Egiptu celem świadczenia pracy. Osoby te muszą uzyskać wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatyczno-konsularnym, gdyż nie mogą uzyskać jej na lotnisku w Egipcie. W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego, a następnie wystąpić do lokalnego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza taka jest ważna wówczas przez 7 dni i nie można bez niej wyjechać z Egiptu.

Egipskie przepisy celne nie odbiegają od przepisów ogólnie przyjętych w Europie. Wywóz z Egiptu bez zgody władz celnych większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków, grozić może ich konfiskatą, a także grzywną. Wwiezienie do Egiptu walut obcych nie wymaga wypełnienia deklaracji celnej - pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 10 tys. USD. Wywieźć z Egiptu można bez zgłaszania służbom celnym tę samą kwotę w USD (ew. jej równowartość w innych walutach) lub maksymalnie 5 tys. EGP. Podróżnym indywidualnym, nie objętym specjalnymi umowami, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.

Przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków (w tym również marihuany), obrót nimi bądź ich zażywanie karane są nawet śmiercią. Za środek halucynogenny uważany jest również mak. Karalna jest próba wywozu przedmiotów mających wartość zabytkową, tj. wszystkich artefaktów archeologicznych, a także korali, muszli itp.

Cudzoziemiec nie ma obowiązku zameldowania się, spoczywa on natomiast na właścicielu obiektu, w którym turysta się zatrzymuje. W hotelach zajmują się tym pracownicy recepcji, którzy dane z paszportu osoby przybyłej do Egiptu przekazują policji. W przypadku prywatnego wynajmu, podpisuje się stosowną umowę o wynajem z właścicielem budynku mieszkalnego, który zgłasza policji zamieszkanie cudzoziemca.

Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż polskie firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia, dlatego należy unikać najtańszych czyli najbardziej ograniczonych co do usług ofert ubezpieczenia. Doradza się wykupienie szerokiej polisy usług, by firma ubezpieczeniowa nie mogła np. odmówić pokrycia kosztów hospitalizacji (usługa bardzo droga w Egipcie) lub leczenia choroby przewlekłej. W razie choroby przed udaniem się do lekarza czy szpitala należy koniecznie skontaktować się telefonicznie z ubezpieczycielem (bez względu na porę dnia) i skonsultować z nim koszty i zakres leczenia, by potem nie spotkać się z odmową pokrycia kosztów.

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Przebywając w Egipcie należy przestrzegać zasad podwyższonej higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Egipcie, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych potocznie określanych mianem ?zemsty faraona?. W przypadku pierwszych objawów takich zaburzeń należy zaopatrzyć się w leki (ich ceny w lokalnych aptekach są stosunkowo niewielkie oraz wydaje się je bez recepty) lub udać się do lekarza. Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. Obok stosunkowo licznych, bardzo drogich przychodni i szpitali o renomie międzynarodowej funkcjonuje sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej odbiegających poziomem usług od norm europejskich. Brak własnych środków finansowych jest równoznaczny z niemożnością skorzystania z jakiejkolwiek opieki lekarskiej.

Można wystąpić o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie polskiego dokumentu. Zaleca się wyjątkową ostrożność podczas prowadzenia samochodu. Egipt zalicza się do państw, których statystki wypadków w ruchu drogowych są niezwykle wysokie.

Generalnie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o przemieszczanie się po Egipcie, jednakże odradza się podróże po Synaju oraz w okolice miasta Suez. Należy pamiętać, iż do pewnych miejsc cudzoziemiec nie zostanie wpuszczony (np. strefy wojskowe, bądź takie, które zostały uznane przez władze miejscowe za niebezpieczne). Zaleca się podróżowanie jedynie w grupach zorganizowanych oraz z przewodnikiem. Unikać należy zwłaszcza wyjazdów na pustynię blisko granicy z Sudanem i Libią.

Egipt jest krajem w miarę bezpiecznym jeśli chodzi o miejscowości turystyczne. Niemniej rewolucja, która miała miejsce w styczniu 2011 r. i doprowadziła do obalenia rządzącego Egiptem przez 30 lat Hosni Mubaraka, jak również trwający od lat kryzys bliskowschodni znacząco wpływają na sytuację bezpieczeństwa w tym kraju. Rozwiązanie struktur aparatu bezpieczeństwa, zmniejszenie liczby policji na ulicach miast, niepewność politycznej przyszłości państwa czynią z Egiptu kraj o podwyższonym ryzyku wystąpienia aktów terrorystycznych. Odnotowuje się także wzrost liczby przypadków przestępczości pospolitej, zwłaszcza kradzieży. Za przestępstwa w Egipcie wymierzane są surowe kary (dotyczy to także cudzoziemców), najczęściej w trybie doraźnym, na podstawie regulacji obowiązującego w Egipcie od 1981 r. stanu wyjątkowego. Ostatni zamach w Aleksandrii (01.01.2011 r.) pokazuje jednak, iż nawet przy zdecydowanych środkach ostrożności akty terrorystyczne są możliwe. Zaleca się więc zachowanie maksymalnej ostrożności zwłaszcza podczas indywidualnych podróży po kraju. Należy ściśle przestrzegać zaleceń władz porządkowych oraz organizatorów wycieczek.

W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe, należy jednak pamiętać, iż obyczajowość muzułmańska determinuje życie przeciętnego Egipcjanina w ogromnym stopniu, dlatego, szczególnie ważnym jest, by podczas pobytu w tym kraju uszanować sposób życia jego mieszkańców oraz wartości przez nich wyznawane, a co za tym idzie zwrócić uwagę m.in. na ubiór, w jakim pokazujemy się na ulicy. Nie zaleca się więc - poza rejonami turystycznymi - noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Niewłaściwe jest również noszenie krótkich spodni przez mężczyzn. Podczas kontaktów z ludnością miejscową kobiety powinny mieć ubranie zakrywające ramiona i nogi do kolan. Należy też pamiętać, iż kobiety bez towarzystwa mężczyzn narażone mogą być na zaczepki ludności miejscowej. Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, a także mostów i portów.

  • Klimat Egiptu może być uciążliwy dla turysty. W lecie temperatura często osiąga 40 st. C. Duża różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą oraz działające w hotelach i autobusach klimatyzatory są przyczyną częstego występowania przeziębień pośród turystów. Należy unikać kąpieli w jeziorach i kanałach.
  • Dniem urzędowo wolnym od pracy jest piątek oraz sobota. Obecność w Egipcie 8-milionowej mniejszości chrześcijańskiej (Koptowie) sprawia, że również w niedzielę można napotkać trudności podczas wizyt w urzędach, zwłaszcza lokalnych. W niepełnym wymiarze urzędy pracują też w okresie miesiąca postu ramadan, który w 2011 r. przypada na sierpień.
  • Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, a wiele z nich, szczególnie w Kairze i Aleksandrii, przez całą dobę. Zaopatrzenie jest bardzo dobre, choć towary importowane są znacznie droższe niż krajowe. Relatywnie tanie są taksówki i komunikacja miejska.

 

Pogoda dla Cairo, Egypt

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 @ 21:49
Następna aktualizacja: 25.04.2018 @ 10:00
Dziś
  07:00 - 12:00 17°C   1012.9 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 2 m/s
  12:00 - 18:00 25°C < 1 mm 1011.4 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 2 m/s
  18:00 - 00:00 21°C   1010.9 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 4 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
26.04.2018 00:00 - 06:00 19°C   1011.7 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 2 m/s
  06:00 - 12:00 17°C   1011.1 hPa Lekki powiew Z zachĂłd północny-zachĂłd 2 m/s
  12:00 - 18:00 29°C   1010.4 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 4 m/s
  18:00 - 00:00 28°C   1009.1 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 5 m/s
27.04.2018 00:00 - 06:00 19°C   1011.7 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd 2 m/s
  06:00 - 12:00 16°C   1011.4 hPa Słaby wiatr Z południe południe-zachĂłd 2 m/s
  12:00 - 18:00 29°C   1011.9 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd 3 m/s
  20:00 - 02:00 25°C   1012.9 hPa Słaby wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 3 m/s
28.04.2018 02:00 - 08:00 18°C   1012.1 hPa Lekki powiew Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 1 m/s
  08:00 - 14:00 23°C   1013.1 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  14:00 - 20:00 33°C   1012.3 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 3 m/s
  20:00 - 02:00 26°C   1012.9 hPa Słaby wiatr Z północ 3 m/s
29.04.2018 02:00 - 08:00 21°C   1012.2 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 3 m/s
  08:00 - 14:00 26°C   1013.2 hPa Lekki powiew Z zachĂłd południe-zachĂłd 1 m/s
  14:00 - 20:00 35°C   1011.0 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 2 m/s
  20:00 - 02:00 28°C   1010.9 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 3 m/s
30.04.2018 02:00 - 08:00 23°C   1008.7 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 2 m/s
  08:00 - 14:00 28°C   1009.4 hPa Lekki powiew Z zachĂłd południe-zachĂłd 1 m/s
  14:00 - 20:00 38°C   1005.3 hPa Lekki powiew Z wschĂłd 1 m/s
  20:00 - 02:00 31°C   1004.2 hPa Umiarkowany wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 6 m/s
01.05.2018 02:00 - 08:00 25°C   1003.2 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd 2 m/s
  08:00 - 14:00 30°C   1005.1 hPa Lekki wiatr Z południe 4 m/s
  14:00 - 20:00 37°C   1002.9 hPa Umiarkowany wiatr Z południowy zachĂłd 6 m/s
  20:00 - 02:00 30°C   1002.9 hPa Lekki wiatr Z południe 3 m/s
02.05.2018 02:00 - 08:00 24°C   1003.0 hPa Lekki wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 4 m/s
  08:00 - 14:00 27°C   1005.1 hPa Lekki wiatr Z południe południe-zachĂłd 4 m/s
  14:00 - 20:00 34°C   1003.8 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd 4 m/s
  20:00 - 02:00 28°C   1005.2 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 4 m/s
03.05.2018 02:00 - 08:00 20°C   1006.3 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 2 m/s
  08:00 - 14:00 22°C   1007.6 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd 2 m/s
  14:00 - 20:00 33°C   1005.4 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd 2 m/s
  20:00 - 02:00 29°C   1007.3 hPa Lekki wiatr Z północ 4 m/s
04.05.2018 02:00 - 08:00 21°C   1007.9 hPa Słaby wiatr Z północ 2 m/s
  08:00 - 14:00 24°C   1009.6 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 2 m/s
Cairo Capital Egypt 2018-04-24T21:49:00 2018-04-25T10:00:00

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

WARSZAWA

EGIPT