Francja jest największym i najbardziej zróżnicowanym krajem Europy Zachodniej. Ciągnie się od pofałdowanych równin północy po nieregularne grzbiety Pirenejów, od poszarpanego wybrzeża Bretanii ku czystym, lazurowym jeziorom i lodowcom Alp. Jest tym samym jedynym krajem Europy należącym geograficznie zarówno do północy, jak i do południa ? posiadając jednocześnie wybrzeże atlantyckie i śródziemnomorskie.Francja zajmuje obszar 551 tys km2 i jest trzecim co do wielkości krajem Europy po Rosji.Graniczy z Hiszpanią i Andorą, Monako, Włochami, Szwajcarią, Niemcami, Luksemburgiem oraz Belgią. Z Wielką Brytanią łączy ją tunel pod Kanałem La Manche. Poprzez terytoria morskie Francja graniczy z Brazylią, Surinamem oraz Antylami Holenderskimi. Językiem urzędowym we Francji jest francuski i posługuje się nim znaczna większość mieszkańców tego kraju, jednak poza nim istnieje wiele języków regionalnych. Ważną rolę spełniają języki regionalne: prowansalski, bretoński, alzacki, baskijski, kataloński, arabski oraz flamandzki.

Na północy kraju wilgotny klimat umiarkowany (chłodne lata, dość ciepłe zimy). Na południu lata są suche, a temperatura często przekracza 30OC. Sporadycznie występują silne burze i grad. Zimy są łagodne (temperatury na wybrzeżu Morza Śródziemnego rzadko spadają poniżej 10OC) i często deszczowe.

Kuchnia francuska to nie tylko domena wyspecjalizowanych kucharzy, pełna dań wysublimowanych w smaku. To również kuchnia niuansów, smaków prostych i świeżych, kryjących się także w kuchni regionalnej zwykłych ludzi zamieszkujących tutejsze, jakże zróżnicowane i bogate w rozmaite specjały, regiony. Ponadto położenie geograficzne Francji pozwala na korzystanie z wszelakich dóbr natury, co czyni kraj samowystarczalnym. Bliskość oceanu, mórz oraz liczne rzeki dostarczają ryb oraz owoców morza. Tereny górzyste sprzyjają wypasowi owiec i kóz, a liczne nasłonecznione stoki pozwalają na uprawę winorośli, a co za tym idzie produkcję jednych z najlepszych win na świecie.

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni na terytorium Republiki Francuskiej jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Te same zasady obowiązują przy podróżach do francuskich departamentów zamorskich, tj. Gwadelupy, Martyniki, Gujany Francuskiej i Reunion. Natomiast przy wyjazdach na obszar francuskich zamorskich wspólnot terytorialnych (poza metropolią i wymienionymi wyżej departamentami zamorskimi) na okres przekraczający 90 dni niezbędna jest wiza. W przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele UE uzyskują prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu ma też członek rodziny obywatela UE, niezależnie od jego przynależności państwowej. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.

Zgodne z normą unijną. Funkcjonariusze francuskich służb celnych mogą przeprowadzać kontrole na całym obszarze Republiki Francuskiej, także w mieszkaniach prywatnych.

Za przemyt narkotyków i handel nimi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Wwóz podrobionych artykułów znanych firm francuskich jest karany.

Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, szczepienia nie są obowiązkowe. Obywatele polscy przybywający do Republiki Francuskiej na pobyt krótkotrwały (turystyka, odwiedziny itp.) powinni przed wyjazdem z Polski zaopatrzyć się we właściwym oddziale NFZ w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).Karta ta uprawnia do korzystania jedynie z podstawowych usług medycznych. Szczegółowe informacje: www.nfz.gov.pl. Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia we Francji (koszt wizyty u lekarza specjalisty wynosi od 30 do 70 EUR; doba leczenia w szpitalu - od 600 do 1500 EUR), turyści powinni wykupić w kraju dodatkową prywatną polisę ubezpieczenia od nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Ważne, by polisa pokrywała także koszty hospitalizacji spowodowanej nagłymi objawami przewlekłej choroby leczonej w kraju (np. chorób krążenia, cukrzycy), a w razie śmierci ? koszt transportu ciała do Polski.

Francja honoruje zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy. Autostrady we Francji są płatne. Nieprzestrzeganie przepisów drogowych jest karane. Obowiązek zapięcia pasów dotyczy wszystkich pasażerów. Dozwolona prędkość: 50 km/godz. w terenie zabudowanym, 90 km/godz. w terenie nie zabudowanym, 130 km/godz. na autostradzie (w czasie deszczu 110 km/godz.). Przekroczenie dozwolonych prędkości karane jest wysokimi mandatami. W przypadku zatrzymania w takiej sytuacji kierowcy cudzoziemca policja lub żandarmeria mogą uniemożliwić jazdę (zatrzymując np. dokumenty samochodu) do czasu uregulowania mandatu gotówką na miejscu. Prowadzenie przez kierowcę rozmów przez komórkę jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi mandat w wysokości 35 EUR. W przypadkach drastycznych lub np. w razie odmowy zapłacenia mandatu na miejscu sprawa może trafić do sądu, który może nałożyć grzywnę w wysokości 150 EUR. Używanie zestawu głośnomówiącego nie jest zabronione, choć może podlegać karze, jeśli zostanie udowodnione (np. na podstawie billingu), że mogło mieć związek z przyczyną wypadku. Mandatem do 3000 EUR karane jest posiadanie antyradaru. Obowiązkowym wyposażeniem Od 01.10.2008 r. pojazdu jest kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy ? za ich brak grozi mandat w wysokości 135 EUR. W autokarach, w których siedzenia dla pasażerów wyposażone są w pasy bezpieczeństwa, istnieje bezwzględny obowiązek zapinania ich przez podróżnych. Kierowcy autokarów wycieczkowych i samochodów ciężarowych są obowiązani do przestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy i przerw w jeździe. Nie respektowanie tych zasad karane jest wysokimi grzywnami (od kilkuset do kilkunastu tysięcy euro). Konsulaty nie mają możliwości opłacania mandatów ani wpływania na miejscowe władze, by odstąpiły od wymierzenia kary. Turyści polscy przyjeżdżający do Francji samochodami powinni wiedzieć, że przepisy i orzecznictwo sądowe w sprawach wypadków drogowych sytuują pieszego na pozycji bardzo uprzywilejowanej. Stąd w praktyce, zwłaszcza na drogach dużych miast, zjawiskiem powszechnym jest m.in. przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle. W związku z tym w dużych aglomeracjach zaleca się jazdę z niewielką prędkością, pozwalającą na zatrzymanie pojazdu w przypadku nagłego wtargnięcia pieszego na drogę. Zasadę ograniczonego zaufania należy stosować w dużych miastach, a zwłaszcza w Paryżu, gdzie miejscowi kierowcy rzadko np. używają kierunkowskazów, natomiast dość często skręcają z prawego pasa jezdni w lewo i odwrotnie. Zasada pierwszeństwa przejazdu dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony (m.in. na rondach) jest bezwzględnie obowiązująca, respektowana i egzekwowana zwłaszcza w Paryżu. Poza stolicą na rondach pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się już na rondzie (informują o tym stosowne znaki drogowe).

W Paryżu i w innych dużych miastach oraz na Lazurowym Wybrzeżu w miejscach użyteczności publicznej (metro, szybka kolej podmiejska, muzea, sklepy, plaże na południu kraju) należy zachować szczególną ostrożność ze względu na częste kradzieże kieszonkowe i drobne rozboje. Nie należy pozostawiać dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych oraz w samochodach. Podróżującym na autostradach w regionach południowych Francji (Langwedocja - Roussillon i Lazurowe Wybrzeże) zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w porze nocnej podczas postojów na stacjach benzynowych i parkingach autostradowych. W sezonie letnim i wakacyjnym częste są przypadki napadów rabunkowych na podróżujących samochodem zagranicznych turystów przez zorganizowane szajki przestępcze. Kierowcom TIR zaleca się zachowanie ostrożności w czasie obowiązkowych postojów nocnych, ze względu na powtarzające się przypadki kradzieży (odsysania) paliwa z baków samochodów ciężarowych.

Podróżującym do departamentów i terytoriów zamorskich Francji zaleca się śledzenie lokalnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Przed wyjazdem należy zadbać o stosowne przygotowanie podróży, a w czasie pobytu pamiętać o respektowaniu zasad zachowania się w specyficznych warunkach strefy tropikalnej. Na obszarach tych departamentów nie ma żadnego polskiego urzędu konsularnego. Właściwy terytorialnie jest Wydział Konsularny Ambasady RP w Paryżu. Z tego względu możliwości uzyskania w razie potrzeby pomocy polskich służb konsularnych są ograniczone.

 

Pogoda dla Paris, France

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 @ 21:44
Następna aktualizacja: 25.04.2018 @ 10:00
Dziś
  07:00 - 12:00 11°C < 1 mm 1014.8 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 4 m/s
  12:00 - 18:00 13°C   1016.5 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 5 m/s
  18:00 - 00:00 13°C   1016.0 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd 3 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
26.04.2018 00:00 - 06:00 9°C   1018.8 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 4 m/s
  06:00 - 12:00 7°C   1019.8 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 4 m/s
  12:00 - 18:00 13°C   1020.9 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd 5 m/s
  18:00 - 00:00 14°C   1018.6 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd 4 m/s
27.04.2018 00:00 - 06:00 10°C   1017.4 hPa Słaby wiatr Z południe południe-zachĂłd 2 m/s
  06:00 - 12:00 5°C   1013.0 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 2 m/s
  12:00 - 18:00 15°C   1008.7 hPa Lekki wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 5 m/s
  20:00 - 02:00 15°C   1006.3 hPa Umiarkowany wiatr Z południowy zachĂłd 6 m/s
28.04.2018 02:00 - 08:00 12°C   1008.6 hPa Umiarkowany wiatr Z południowy zachĂłd 7 m/s
  08:00 - 14:00 11°C   1010.3 hPa Umiarkowany wiatr Z południe południe-zachĂłd 6 m/s
  14:00 - 20:00 15°C   1011.7 hPa Umiarkowany wiatr Z południowy zachĂłd 6 m/s
  20:00 - 02:00 13°C   1010.5 hPa Lekki powiew Z południe południe-zachĂłd 1 m/s
29.04.2018 02:00 - 08:00 11°C 6 mm 1010.1 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  08:00 - 14:00 9°C   1007.8 hPa Lekki wiatr Z północ 4 m/s
  14:00 - 20:00 12°C < 1 mm 1007.9 hPa Lekki wiatr Z północ 4 m/s
  20:00 - 02:00 10°C   1009.2 hPa Lekki wiatr Z północ 4 m/s
30.04.2018 02:00 - 08:00 8°C 2 mm 1011.1 hPa Lekki wiatr Z północ 4 m/s
  08:00 - 14:00 7°C 1 mm 1012.7 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 4 m/s
  14:00 - 20:00 11°C   1014.8 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 5 m/s
  20:00 - 02:00 9°C   1017.2 hPa Lekki wiatr Z północ 4 m/s
01.05.2018 02:00 - 08:00 7°C   1019.7 hPa Słaby wiatr Z północ 3 m/s
  08:00 - 14:00 6°C   1020.9 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 2 m/s
  14:00 - 20:00 11°C   1020.3 hPa Lekki powiew Z północ þółnocny-zachĂłd 1 m/s
  20:00 - 02:00 11°C   1019.2 hPa Lekki powiew Z południowy zachĂłd 0 m/s
02.05.2018 02:00 - 08:00 6°C   1019.5 hPa Słaby wiatr Z południowy zachĂłd 2 m/s
  08:00 - 14:00 7°C   1019.7 hPa Słaby wiatr Z południe 2 m/s
  14:00 - 20:00 16°C   1019.8 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 3 m/s
  20:00 - 02:00 15°C   1018.2 hPa Lekki powiew Z południowy zachĂłd 1 m/s
03.05.2018 02:00 - 08:00 9°C   1018.2 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 2 m/s
  08:00 - 14:00 11°C   1017.0 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 3 m/s
  14:00 - 20:00 14°C   1016.9 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 5 m/s
  20:00 - 02:00 15°C   1015.9 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd 4 m/s
04.05.2018 02:00 - 08:00 11°C   1019.2 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 4 m/s
  08:00 - 14:00 10°C   1021.5 hPa Słaby wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 3 m/s
Paris Capital France 2018-04-24T21:44:00 2018-04-25T10:00:00

Największą atrakcją dla zwiedzających jest sam Paryż, a w szczególności: Wieża Eiffla, Pola Elizejskie z placem Ch. De Gaulle, katedra Notre-Dame, bazylika SacréCoeur, Moulin Rouge z placem Blanche, Łuk Triumfalny, nowoczesna część Paryża ? La Défense, centrum Pompidou, muzeum Luwr, muzeum d?Orsay, a także cmentarz PereLachaise. Największym walorem Paryża jest jednak jego swoisty i niepowtarzalny ?klimat". Odnosi się to przy tym zarówno do całego miasta, jak i poszczególnych dzielnic (np. Dzielnica Łacińska czy Montmartre) lub ich fragmentów (np. plac Pigalle w porze nocnej, Pola Elizejskie, Lasek Buloński), ulic, placów targowych. Te właśnie nieuchwytne walory przyciągają turystów z całego świata. Specyficzny i niepowtarzalny nastrój miasta oraz życzliwość i pobłażliwość Paryżan sprawia, że okres aklimatyzacji obcokrajowców skraca się tu do minimum.

Wersal położony jest 29 km od centrum Paryża. Jest to zespół pałacowo-ogrodowy. Przez wiele lat stanowił faktyczną stolicę Francji. To tu znajdowała się rezydencja francuskich monarchów w XVII i XVIIIw.

Kompleks położony jest na przedmieściach Paryża w miejscowości Marne-la-Valee?ok. 30 km od miasta. Warto zabrać tam swoje pociechy!

To regiony o rozwiniętej turystyce poznawczej, związanej z historią, zabytkami i miejscowym folklorem. Głównymi ośrodkami turystycznymi są Strasburg (m. in. siedziba Rady Europy) i Miluza, a ponadto Verdun (miejsce bitwy i cmentarz poległych w I wojnie światowej), Domremy-la-Pucelle i Vaucouleurs (miejsca związane z życiem Joanny d'Arc), Metz i Nancy. Do zwiedzania udostępniane są zakłady przemysłowe (głównie huty żelaza) doliny Mozeli.

Turystów przyciągają przede wszystkim pochodzące z różnych epok pałace i zamki królewskie. Do najważniejszych atrakcji turystycznych należą: Chambord ? zamek renesansowy, największy i najbardziej zabytkowy w grupie zamków Loary, rezydencja Ludwika XIII i Ludwika XIV, a także Stanisława Leszczyńskiego (1724-1733), Blois ? zamek królewski, którego najstarsze partie pochodzą z okresu średniowiecza, rezydencja Ludwika XII, Amboise ? warowny zamek królewski z XV w., Chenonceaux ? renesansowy zamek (jeden z najpiękniejszych zamków Loary) z rozległym ogrodem, Chaumont-sur-Loire ? gotycko-renesansowy zamek (XV-XVI w.), należy do najbardziej malowniczych nad Loarą, Angers ? zamek wzniesiony w latach 1228-38, siedziba królewska z XV w. Jest tu jedna z największych na świecie kolekcji gobelinów z XIV w. (m. in. tzw. Gobeliny Apokalipsy).

Ciągnie się od ujścia rzeki Vilaine do półwyspu Contentin (Normandzkiego). Głównym ośrodkiem miejskim jest Rennes, dawna stolica Bretanii. Zachowały się tu pozostałości odległych epok (m.in. megality, kamienne obeliski sprzed 5 tys. lat). Urozmaicona jest architektura świecka i sakralna. Kultywuje się rodzimy folklor. Do celów turystycznych zagospodarowano kanały łączące kanał La Manche z Oceanem Atlantyckim. W strukturze bazy noclegowej dominują kempingi i drugie domy. Większość obcokrajowców stanowią Brytyjczycy. Rozwinięte są sporty wodne. Nowoczesne porty żeglarskie znajdują się w Saint-Malo, Port-la-Foret, La Trinite-sur-Mer.

Kąpielisko i piaszczyste plaże. W pobliżu zatoka Morbihan, tworząca morze wewnętrzne z 200 małymi wysepkami i urozmaiconą linią brzegową, zaliczana do najpiękniejszych fragmentów krajobrazowych Bretanii. Największe w Europie skupisko megalitów (ok. 3 tys. kamieni) sakralnych lub grobowych. Warto zobaczyć Sainte-Anne-d'Auray ? sanktuarium Św. Anny, patronki Bretanii.

Miasto portowe i kąpielisko u ujścia rzeki Rance. Na rzece zainstalowano 24 turbiny o łącznej mocy 240 MW. Do napędu turbin wykorzystuje się różnicę poziomu wody między przypływami a odpływami, wynoszącą u ujścia Rance 13,5 m. Obiekt udostępniony do zwiedzania. Stare miasto otoczone jest warownym murem z basztami (XIII-XV w.) i bramami.

Opactwo benedyktyńskie, założone w 966 r. na miejscu oratorium z VIII w. i rozbudowywane do XVI w., stanowi jeden z najlepiej zachowanych zespołów średniowiecznej architektury zakonnej w Europie. Klasztor usytuowany jest na skalistej wyspie (wys. 78 m), połączonej groblą ze stałym lądem.

Sanktuarium św. Teresy, przebywa tu rocznie 1,5 min turystów i pielgrzymów z wielu krajów.

Główny ośrodek turystyki żeglarskiej (port jachtowy na 6000 jednostek, stocznia jachtowa). Zachowały się tu fragmenty średniowiecznych obwarowań (XIV-XVw.), budowle renesansowe. Odbywają się tu znane w świecie ?Międzynarodowe spotkania sztuki współczesnej".

Największa miejscowość turystyczna i uzdrowiskowa nad Atlantykiem, położona jest u wrót Vascongadas. Rozwój turystyki nastąpił w zasadzie po 1855 r., kiedy to cesarzowa Eugenia i Napoleon III wznieśli tu swoją rezydencję (Villa Eug?ne). Przyjazdy w okresie zimowym zapoczątkowała angielska królowa Wiktoria z synem (Edwardem III), potem pojawili się Rosjanie i Hiszpanie z królem Alfonsem XIII. Od 1893 r. zaczęto wykorzystywać w celach leczniczych miejscowe solanki. Kryzys lat trzydziestych i wojna domowa w Hiszpanii (1936-39r.) zahamowały rozwój turystyki aż do połowy lat pięćdziesiątych, kiedy to zaczęli popularyzować Biarritz Ernest Hemingway i Irwin Shaw.

Średniowieczny zespół urbanistyczny, jeden z najlepiej zachowanych w Europie. Składa się z warownego miasta górnego, tzw. La Cité (VI -XII w.), oraz miasta dolnego (założone w 1247 r.).

Miejscowość wypoczynkowa świata artystycznego Francji. Dominują obiekty noclegowe dla bogatej klienteli. Sprawiło to, że od kilkunastu lat obserwuje się pewien regres przyjazdów turystycznych (rocznie ok. 60 tys. osób). Na wodach zatoki w połowie lat sześćdziesiątych wybudowano przeznaczone dla bogatych turystów osiedle Port Grimaud, będące miniaturą Wenecji.

Wspaniały park wodny, gdzie można zobaczyć popisy delfinów i orek.

Jeden z największych ośrodków turystycznych Francji. Jest tu dobrze rozwinięta baza hotelowa, liczne drugie domy (których właścicielami są gwiazdy filmu, muzyki, sportu), kilka portów jachtowych o łącznej pojemności około 8.000 jednostek, w tym również dla dużych jachtów morskich, ok. 1,5 tys. miejsc znajduje się w portach osiedli typu Marina. Czyni to z Cannes główny port jachtowy kraju. Jest to też ważny ośrodek turystyki kongresowej. Rocznie Cannes odwiedza kilkaset tysięcy turystów. Odbywają się tu liczne stałe imprezy międzynarodowe, m.in. festiwal filmowy, targi płytowe MIDEM, festiwale sztucznych ogni, salony jachtowe, wystawy kwiatów.

Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy i świata, ma liczne zabytki (począwszy od III w.) i muzea (m.in. Muzeum Matisse'a), ok. 2 tys. hoteli z 10 tys. pokoi, kempingi, duży port jachtowy. Nicea jest też ważnym ośrodkiem turystyki kongresowej w Europie. W latach siedemdziesiątych przystąpiono do zagospodarowania dla turystyki zimowej pobliskich Alp Południowych. Atrakcję stanowią liczne imprezy o charakterze międzynarodowym, m.in. karnawał nicejski, spotkania muzyczne, targi książki. Nicea jest głównym portem lotniczym i morskim w przejazdach na Korsykę i do Monako. Port lotniczy obsługuje ok. 2,5 mln pasażerów rocznie, port morski ponad 500 tys. osób. Roczne dochody z turystyki wynoszą ponad 500 mln dolarów.

Ze względu na usytuowanie, Korsyka stanowi odrębny region turystyczny. Położona jest w odległości 180 km od Wybrzeża Lazurowego. Duże znaczenie miało budownictwo obronne (np. cytadele w Bonifacio, Calvi, Ajaccio). Z okresu gotyku pochodzi m.in. katedra w Calvi (XIII w.). Wiele budowli sakralnych o bogato dekorowanych wnętrzach powstało w okresie baroku (np. Ajaccio, La Porta-d'Ampugnani). Miejscowości turystyczne: Bastia,Saint-Florent, Bonifacio (szkoła żeglarska), Porto-Vecchio (największy port jachtowy), Sartęne. Połączenia morskie łączą Korsykę z Francją i Włochami.

Alpy Francuskie ciągną się pasem 100-120 km szerokości wzdłuż wschodnich granic kraju i stanowią część Alp Zachodnich. Dzielą się na Alpy Północne i Południowe. Część północna (Alpy Graickie, Sabaudzkie, Delfinackie) rozcięta jest poprzecznymi przełomowymi dolinami na poszczególne masywy (Mont Blanc 4807 m n.p.m., Pelvoux 4102 m, Vanoise 3861 m). Są one zbudowane ze skał krystalicznych i charakteryzują się krajobrazem glacjalnym. Oddzielone są podłużną depresją Rowu Rodanu od wapiennych Prealp. Liczne szerokie przełęcze w Alpach Północnych ułatwiają komunikację (Mała Św. Bernarda 2188 m n.p.m., Mont Cenis 2082 m, Larche 1996 m). Alpy Południowe (Kotyjskie, Nadmorskie, Prowansalskie) mają bardziej skomplikowaną budowę, przy czym masywy krystaliczne wznoszą się do wysokości 3370 m n.p.m. (Alpy Kotyjskie). Doliny Alp Południowych są na ogół niedostępne, mają charakter kanionów. Granica wiecznego śniegu przebiega na wysokości ok. 2500 m n.p.m. Występują cieplice i źródła mineralne (ok. 15 uzdrowisk o znaczeniu ponadregionalnym). Główną miejscowością Alp Północnych jest Chamonix-Mont-Blanc położone u stóp Mont Blanc, odwiedzane już w XVIII w. W 1821 r. założono tu Towarzystwo Przewodników Górskich. Jest to najważniejsza baza wypadowa dla wypraw alpinistycznych oraz wycieczek w Alpy i główna stacja sportów zimowych. Ważną rolę w turystyce odgrywa tunel drogowy pod masywem Mont Blanc (11,6 km dł.). Ważniejsze stacje sportów zimowych to: Courchevel, Val-d'lsere, La Plagne, Les Ares, Tignes, Corbier, Bonneval-sur-Arc, Megeve. W związku z Igrzyskami Olimpijskimi w 1968 r. wybudowano nowoczesną stację Chamrousse. Wielkie stacje są ze sobą powiązane siecią wyciągów, tzw. zespoły narciarskie ? np. zespół Meribel-les-Allues-Courchevel ma 68 km2 i 95 wyciągów, zespół Tignes-Val-d'lsere 67 km2 i 116 wyciągów. Ogółem wykształciło się już 10 takich zespołów. Głównym ośrodkiem administracyjnym, ważnym centrum kulturalnym, turystyki kongresowej i międzynarodowych wystaw jest Grenoble. Znajduje się tu wiele zabytków i placówek muzealnych (m.in. Muzeum Sztuk Pięknych, jedno z najbogatszych we Francji, i muzeum regionalne). Ośrodkiem kultu religijnego jest La Salette (objawienia Matki Bożej 1846 r.). W Alpach Południowych ? ze względu na trudną dostępność i słaby rozwój gospodarczy ? początki turystyki przypadają dopiero na lata sześćdziesiąte. Do najważniejszych stacji sportów zimowych należą: Mont-Gen?vre, Serre-Chevalier, Saint-Veran, Vars, a spośród uzdrowisk Greoux-les-Bains.

Do Francji należą stoki północne, ciągnące się pasem szerokości 30-40 km. Szczyty wznoszą się przeciętnie na wysokości ok. 3 tys. m n.p.m. (Vignemale 3298 m). Wyższe partie górskie mają krajobraz glacjalny, niższe fluwialny. Klimat jest podzwrotnikowy, częściowo morski, częściowo o cechach śródziemnomorskich. Do podstawowych walorów regionu należą wody mineralne. Spośród ponad 20 uzdrowisk o znaczeniu ponadregionalnym główną rolę odgrywają: Bagneres-de-Luchon, Bagneres-de-Bigorre, Aix-les-Thermes, Eaux-Bonnes, Eaux-Chaudes. W ostatnich kilkunastu latach obserwuje się rozwój turystyki zimowej. Czynnych jest ponad 300 wyciągów. Zagospodarowane tereny narciarskie zajmują 2% powierzchni ośnieżonych. Swoisty przykład miejscowości turystycznej stanowi Lourdes, główny ośrodek kultu religijnego Francji i jeden z najważniejszych w świecie chrześcijańskim. Początek kultu wiąże się z objawieniami Matki Bożej Bernadecie Soubirous w 1858 r. w grocie Massabielle. Przyjazdy tej grupy pielgrzymów wynikają głównie z wiary w uzdrawiające właściwości wody wypływającej z cudownego źródełka. Lourdes jest miejscem licznych religijnych imprez kulturalnych, np. słynnych muzycznych Festiwali Wielkanocnych, międzynarodowego Biennale Sztuki Sakralnej czy festiwali filmowych. W miejscowym Pałacu Kongresowym (2 tys. miejsc) odbywają się zgromadzenia międzynarodowe i krajowe.

Masyw Centralny jest rozległym obszarem wyżynno-górskim (ok. 85 tys. km2) o wielkiej różnorodności krajobrazów i średniej wysokości 400-700 m n.p.m. W części środkowej liczne stożki wygasłych wulkanów, stanowią najwyższe wzniesienia masywu (Puy de Sancy 1886 m). Występują tu jeziora kraterowe i gorące źródła mineralne (ok. 15 uzdrowisk o zasięgu ponadregionalnym). Większa część Masywu Centralnego pokryta jest łąkami i pastwiskami. Region ten charakteryzuje się przede wszystkim rozwiniętym lecznictwem uzdrowiskowym, znanym tu już w czasach rzymskich, a także bogactwem architektury romańskiej (ponad 500 zachowanych kościołów z tego okresu). Ze względu na liczne obiekty kultu religijnego (o zasięgu lokalnym i regionalnym) Owernię określa się mianem ?krainy pielgrzymek". Główną miejscowością turystyczno-uzdrowiskową jest Vichy ? do niedawna największe uzdrowisko Francji. Znane już Rzymianom jako AquaeCalidae, ma 12 obfitych ciepłych źródeł (do 43°C). Największą stacją sportów zimowych jest Le Mont-Dore, w okresie międzywojennym trzecia stacja narciarska Francji. Głównym ośrodkiem kultu religijnego o zasięgu krajowym jest Le-Puy (ok. 300 tys. pielgrzymów rocznie).

POLECANE HOTELE W OFERCIE DOJAZD WŁASNY

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

POLECANE HOTELE W OFERCIE SAMOLOTOWEJ i AUTOKAROWEJ

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

WARSZAWA

FRANCJA