Jordania graniczy z Izraelem (238 km), Zachodnim Brzegiem Jordanu (97 km), Syrią (375 km), Irakiem (181 km) i Arabią Saudyjską (744 km). Łączna długość granic wynosi 1635 km. Jordania posiada bardzo ograniczony dostęp do morza ? Zatoki Akaba Morza Czerwonego. Długość wybrzeża wynosi 27 km. Jordania jest relatywnie małym krajem o bardzo różnorodnym krajobrazie. Zajmujący zachodnią część Królestwa, żyzny Rów Jordanu graniczy z ogromną pustynią, która rozpościera się aż do Wyżyny Wschodniego Brzegu, która jest też najgęściej zaludnioną częścią kraju. To tutaj leżą największe miasta: Amman, Irbid, Zarqa i Kerak. Znajdujące się na granicy z Izraelem Morze Martwe to najniżej położony punkt na Ziemii oraz słynny ze względu na swoje zasolenie i zawartość minerałów kurort-uzdrowisko. Stolicą kraju jest Amman, a językiem urzędowym jest język arabski.

Jordania położona jest w strefie klimatów zwrotnikowych kontynentalnych suchych. Wyjątek stanowi północno-zachodnia część kraju, gdzie panuje klimat umiarkowany, kontynentalny. Jednak w chłodniejszej porze (od października do stycznia) zachodnie partie gór otrzymują niewielkie ilości deszczu. Lato, z wyjątkiem najwyższych partii gór, jest gorące (w Dolinie Jordanu temperatury dochodzą do 50°C), opady są bardzo małe, a w ciągu czterech miesięcy (czerwiec-wrzesień) opadów brak, co często prowadzi do deficytu wody.

Kuchnia Jordanii jest typowa dla Bliskiego Wschodu, łącząc wpływy tradycji tureckiej i arabskiej. Jedzenie w krajach arabskich ma duże znaczenie dla ich mieszkańców, to nie tylko potrzeba, lecz cały rytuał, celebrowany szczególnie, kiedy przyjmuje się gości. Mieszkańcy Jordanii są smakoszami chleba, którego zjadają wielkie ilości i to do każdego posiłku. Do wyboru mają, obok tureckiego chleba pita, również arabski ajsz wypiekany w postaci płaskich bochenków i ajsz bi zaatar - chleb z ziołami i tymiankiem. Po daniu głównym warto skosztować słodyczy i deserów jordańskich, w połączeniu z aromatyczną kawą lub herbatą. Tamtejsze słodycze oparte są przede wszystkim na miodzie, orzechach i syropie. Przepyszna jest baklawa (ciasto z orzechami i modem) oraz mushabak (ciasto polane syropem). Picie kawy i herbaty to istny rytuał, symbol gościnności i poważania. Kawa, jest zwykle bardzo mocna i gorzka. Natomiast tradycyjna herbata jest bardzo słodka, miętowa i podawana w malutkich szklaneczkach. Alkohol jest mało popularny, choć ogólnie dostępny.

Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy uprawniającej do przejazdu i pobytu. W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Jordanii. Najbliższa placówka jordańska akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie. Wizy pobytowe uprawniające do jednokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii obywatele polscy mogą otrzymać na międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Wizy te wydawane są na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy. O wizy z prawem do wielokrotnego wjazdu można ubiegać się jedynie w jordańskich misjach dyplomatyczno-konsularnych za granicą. Ponadto obowiązuje tzw. podatek wyjazdowy, którego wysokość jest zmienna. Wymagany jest minimum 3-miesięczny okres ważności paszportu przy wjeździe. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani też posiadania określonej kwoty pieniędzy. W związku z napiętą sytuacją w Syrii od II połowy 2011 r. turyści sygnalizują trudności z otrzymaniem wiz syryjskich oraz informują o przypadkach odmowy wjazdu na teren tego kraju. Obecnie izraelskie służby graniczne, mimo próśb cudzoziemców, poświadczają fakt kontroli w paszporcie, a nie na blankiecie, jak to było poprzednio. Dotyczy to także przypadków odmowy wjazdu do Izraela. Posiadanie w paszporcie takich pieczątek lub wiz izraelskich, stempli kontroli granicznych jordańskich lub egipskich wystawionych na przejściach z Izraelem, a także przedmiotów pochodzenia izraelskiego (np. biletów autobusowych) uniemożliwia całkowicie wjazd do Syrii, co może także spotkać turystów podróżujących samochodami. Zaleca się, aby osoba dorosła samotnie podró?żująca z dzieckiem miała dokumenty poświadczające jej prawo do opieki nad nim.

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. W przypadku przewozu prywatnych urządzeń elektronicznych o małej wartości (kamery, laptopy) nie pobiera się żadnych opłat. W razie przywozu sprzętu elektronicznego o wysokiej wartości (np. wyposażenia ekip telewizyjnych) może być pobierana kaucja (ok. 500?700 USD, po uprzedniej wycenie przez władze celne). Kaucja podlega zwrotowi przy wyjeździe z Jordanii. Jeśli natomiast sprzęt o wysokiej wartości jest przewożony w dużych ilościach, obowiązkowa jest pełna odprawa celna warunkowa.

Zakazane jest posiadanie narkotyków i han?del nimi. Za łamanie tych przepisów grozi kara nawet kilkunastu lat więzienia.

Istnieje obowiązek meldunkowy. Cudzoziemiec, który nie zatrzymał się w hotelu, powinien w ciągu 2 tygodni od daty wjazdu zgłosić się na policję. Każdy mieszkaniec Jordanii, pod groźbą sankcji karnej, obowiązany jest poinformować policję w ciągu 48 godzin o fakcie zamieszkania u niego cudzoziemca.

Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uznawane. W przypadku samochodu wymagane jest ubezpieczenie OC. Wskazane jest posiadanie ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego, obejmującego wszystkie formy aktywności, zgodnie z celem pobytu w Jordanii.

Nie obowiązują żadne szczepienia. Nie występują tu szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Istnieje jednak ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia amebą. Należy dokładnie płukać owoce i warzy?wa oraz unikać spożywania posiłków w restauracjach i barach o wątpliwym standardzie. Opieka medyczna w miastach, zwłaszcza w Ammanie, jest na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 JOD, a pobytu w szpitalu od 8 do 60 JOD dziennie. Opłaty za wszystkie usługi medyczne i zastosowane leki naliczane są oddzielnie. Osoby, które zamierzają przebywać w Jordanii dłużej niż 3 miesiące, muszą na miejscu wykonać badania lekarskie. Z uwagi na bardzo wysokie temperatury, szczególnie latem (powyżej 40 st. C), zaleca się stosowanie kremów ochronnych oraz picie dużej ilości płynów. W przeciwnym razie można narazić się na odwodnienie organizmu i poważne problemy zdrowotne.

W zasadzie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, choć przy pobytach krótkoterminowych akceptowane jest również polskie. Obowiązuje ruch prawostronny. Samochód należy prowadzić z zachowaniem należytej ostrożności, zwłaszcza nocą, kiedy często dochodzi do wypadków, głównie z uwagi na zły stan techniczny pojazdów (np. brak sprawnych świateł pozycyjnych i stopu) i lokalnych dróg oraz nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez miejscowych kierowców (niewłączanie kierunkowskazów, nagłe zajeżdżanie drogi). Zgodnie z miejscowym prawem kierowca jest zawsze winny w przypadku kolizji z pieszym: grozi mu więzienie, obciążany jest kosztami leczenia poszkodowanego oraz płaci mu rekompensatę za doznane szkody.

Nie ma formalnych ograniczeń. Należy jednak unikać przemieszczania się w strefach przygranicznych, zwłaszcza graniczących z Irakiem i Izraelem. Niewskazane jest podróżowanie w pojedynkę autostopem ? dotyczy to szczególnie kobiet. Turyści mający polskie prawo jazdy (międzynarodowe nie jest konieczne) po wpłaceniu kaucji ok. 200 JOD mogą wypożyczyć samochód na minimum 2 dni. Koszt wynajmu samochodu liczony jest wówczas za każdy dzień użytkowania i uzależniony od rodzaju i marki samochodu. Osoby planujące jednodniowe wycieczki (np. do Akaby) mogą wynająć samochód z kierowcą.

Z uwagi na sytuację w regionie Jordania należy do krajów narażonych na ataki terrorystyczne. Od 2001 r. doszło do wielu tego typu ataków; wiele innych zostało udaremnionych przez miejscowe siły bezpieczeństwa. W porównaniu do lat ubiegłych - w 2007 i 2008 r. nie odnotowano przypadków zamachów terrorystycznych. Należy śledzić doniesienia prasowe i być wyczulonym na rozwój wypadków w regionie oraz bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz jordańskich dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa, takich jak: otwieranie i rewizje toreb przy wejściu do centrów handlowych, hipermarketów, restauracji oraz urzędów administracji państwowej, jak również w miejscach większych zgromadzeń, np. koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych. Należy być również przygotowanym na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Jordanii. Jordania należy do krajów przyjaznych dla turystów. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie. Niemniej nie należy odwiedzać obozów dla uchodźców palestyńskich lub irackich. W okolicach meczetów ? szczególnie podczas zgromadzeń na piątkową modlitwę ? nie należy zachowywać się w sposób wyzywający. Miejscem, w którym może dochodzić do drobnych kradzieży i napadów (wyrywanie torebek), jest centrum Ammanu (Old City).

Należy zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie miejscowych norm zachowania. Dotyczy to przede wszystkim szacunku dla obyczajów i muzułmańskich norm religijnych oraz stosunku do kobiet. Niedopuszczalne jest np. całowanie się w miejscu publicznym, pokazywanie się w zbyt skąpym stroju, zwłaszcza w sąsiedztwie miejsc modlitwy. W okresie ramadanu należy unikać spożywania posiłków i palenia tytoniu w miejscach publicznych.

  • Walutę można wymieniać w kantorach lub w bankach. W dużych hotelach, hipermarketach oraz centrach handlowych akceptowane są karty kredytowe i płatnicze.
  • Urzędy publiczne są czynne w godz. 8.00?15.00, a sklepy w godz. 8.00?22.00.
  • Dniem wolnym od pracy jest piątek. Instytucje państwowe nie pracują także w soboty.

 

Pogoda dla Amman, Jordan

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 @ 22:44
Następna aktualizacja: 25.04.2018 @ 11:00
Dziś
  07:00 - 12:00 15°C   1010.9 hPa Lekki wiatr Z północny wschĂłd 4 m/s
  12:00 - 18:00 22°C 6 mm 1009.0 hPa Dość silny wiatr Z wschĂłd 10 m/s
  18:00 - 00:00 17°C 2 mm 1007.5 hPa Słaby wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 2 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
26.04.2018 00:00 - 06:00 12°C   1009.7 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd 3 m/s
  06:00 - 12:00 11°C   1009.0 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd 2 m/s
  12:00 - 18:00 16°C 2 mm 1009.8 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd 3 m/s
  18:00 - 00:00 15°C   1009.0 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 4 m/s
27.04.2018 00:00 - 06:00 12°C   1010.2 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 3 m/s
  06:00 - 12:00 11°C   1009.8 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd 2 m/s
  12:00 - 18:00 18°C < 1 mm 1010.7 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 4 m/s
  15:00 - 21:00 18°C   1010.5 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd 7 m/s
  21:00 - 03:00 14°C   1012.6 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd 4 m/s
28.04.2018 03:00 - 09:00 13°C   1011.8 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd 5 m/s
  09:00 - 15:00 17°C   1013.2 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 5 m/s
  15:00 - 21:00 21°C   1013.0 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 7 m/s
  21:00 - 03:00 15°C   1015.3 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd 2 m/s
29.04.2018 03:00 - 09:00 13°C   1014.3 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 3 m/s
  09:00 - 15:00 19°C   1016.0 hPa Lekki powiew Z zachĂłd 1 m/s
  15:00 - 21:00 23°C   1013.8 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 3 m/s
  21:00 - 03:00 18°C   1014.7 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 3 m/s
30.04.2018 03:00 - 09:00 16°C   1013.4 hPa Lekki powiew Z południe południe południowy-wschĂłd 1 m/s
  09:00 - 15:00 20°C   1014.0 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 5 m/s
  15:00 - 21:00 26°C   1010.2 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 2 m/s
  21:00 - 03:00 20°C   1010.9 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 2 m/s
01.05.2018 03:00 - 09:00 17°C   1010.5 hPa Lekki wiatr Z południowy wschĂłd 4 m/s
  09:00 - 15:00 22°C 1 mm 1011.3 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 4 m/s
  15:00 - 21:00 28°C   1008.8 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd 6 m/s
  21:00 - 03:00 23°C   1009.7 hPa Lekki wiatr Z południowy wschĂłd 4 m/s
02.05.2018 03:00 - 09:00 21°C   1008.2 hPa Lekki wiatr Z południowy wschĂłd 4 m/s
  09:00 - 15:00 23°C 1 mm 1010.1 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 3 m/s
  15:00 - 21:00 29°C < 1 mm 1007.4 hPa Lekki powiew Z zachĂłd południe-zachĂłd 1 m/s
  21:00 - 03:00 22°C   1008.6 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd 4 m/s
03.05.2018 03:00 - 09:00 18°C   1007.7 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 3 m/s
  09:00 - 15:00 23°C < 1 mm 1008.9 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 5 m/s
  15:00 - 21:00 28°C   1005.8 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 5 m/s
  21:00 - 03:00 22°C   1008.2 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 4 m/s
04.05.2018 03:00 - 09:00 19°C   1008.7 hPa Słaby wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 2 m/s
  09:00 - 15:00 24°C   1010.7 hPa Lekki powiew Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 1 m/s
Amman Capital Jordan 2018-04-24T22:44:45 2018-04-25T11:00:00

Niebawem

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

WARSZAWA