Stolicą Kenii jest Nairobi. Językiem urzędowym jest język angielski i suahili. Kenia zalicza się do brytyjskiej Wspólnoty Narodów i jest republiką. Poza rdzennymi mieszkańcami, w Kenii spotkać można także Europejczyków, Azjatów i Arabów. Urokliwa egzotyczna Kenia leży na równiku we wschodniej Afryce, nad brzegami Oceanu Indyjskiego. Graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Całkowita powierzchnia kraju to 583 tys. km2, zaś długość mało urozmaiconego wybrzeża liczy 536 km, wzdłuż których ciągnie się wąska zabagniona nizina. Kenia to głównie przebogata flora i fauna, stanowiąca największą atrakcję turystyczną, z nieprzebraną ilością dzikich zwierząt żyjących na wolności, wspaniałe afrykańskie pejzaże oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna.

Do Kenii można pojechać przez cały rok. Pory roku jak wiosna, lato, jesień lub zima są nieznane w Kenii. Kiedy w Europie trwa zima, w Kenii można zaczerpnąć słońca i ciepła. Duża pora deszczowa zaczyna się często już pod koniec marca i trwa do końca maja. Na pozostałym obszarze Kenii mamy do czynienia z klimatem podrównikowym suchym.

Kuchnia Kenii należy do jednych z najsmaczniejszych dla Europejczyka na kontynencie Afrykańskim, można nawet powiedzieć, że jest rajem dla smakoszy. Na pewno nie słynie z wysokiej jakości pożywienia, ale możliwości ma olbrzymie począwszy od dań z owoców morza oraz owoców np. bananów, truskawek i papai. W Kenii występuje olbrzymia różnorodność kuchni, można zjeść pudding angielski jak i również dania suahilijskie i hinduskie. Do jednych z najpopularniejszych kenijskich dań na pewno należy zaliczyć Ugali - jest to gęste danie z płatków kukurydzianych podawanych z gulaszem lub sosem warzywnym.

Obywatele polscy udający się do Kenii muszą mieć wizę pobytową, którą można uzyskać bezpośrednio po przylocie na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz na każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Osoby mające ważną kenijską wizę turystyczną po wizycie w Tanzanii bądź Ugandzie mogą wrócić na terytorium Kenii bez konieczności ponownego wykupienia wizy.

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają surowym karom więzienia i wysokim grzywnom.

Od osób przybywających z Europy nie jest wymagane świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze. Może ono być potrzebne, jeśli turysta ma zamiar pojechać z Kenii do innych krajów afrykańskich (np. do Tanzanii) lub wjechać do Kenii z innego kraju afrykańskiego. Na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna, szczególnie w podróży poza Nairobi. Na zachodzie kraju odnotowuje się przypadki zachorowań na cholerę. W większych miastach usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne i odpłatne. Wizyta u internisty kosztuje ok. 40 USD, u stomatologa 50?100 USD. Kosztowny jest pobyt w szpitalu, dlatego też przed przyjazdem do Kenii warto wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Na prowincji standard świadczonych usług medycznych jest znacznie niższy niż w większych miastach. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zaleca się picie wody butelkowanej. W całym kraju występuje duże zagrożenie HIV/AIDS.

Polskie prawo jazdy jest honorowane jedynie przez okres 3 miesięcy. Osoby planujące dłuższy pobyt muszą uzyskać miejscowy dokument. Nie jest akceptowane międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. W Kenii obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są w bardzo złym stanie, co może powodować opóźnienia w podróży. Zaleca się sprawdzenie lokalizacji stacji benzynowych na trasach oddalonych od głównych miast. Należy starać się dotrzeć do miejsca noclegu przed zmrokiem, który zapada bardzo szybko ? ok. 19.00 bez względu na porę roku. Fatalny stan dróg, nadmierna prędkość i nieostrożny sposób jazdy kenijskich kierowców, a także zły stan techniczny wielu pojazdów to przyczyny wielu poważnych wypadków drogowych. W porze deszczowej lokalne drogi są przejezdne tylko dla samochodów z napędem na cztery koła. Komunikacja autobusowa jest ogólnie dostępna i stosunkowo tania. Powinno się unikać nocnych kursów autobusowych i podróżowania minibusami (tzw. matatu). W Nairobi można korzystać z taksówek, które są zrzeszone w różnych korporacjach i mają ustalone cenniki, choć należy z góry uzgodnić należność za przejazd. Na trasie Nairobi?Mombasa?Kisumu można korzystać z usług kenijskiej kolei. Podróż w obu kierunkach odbywa się nocą. Należy pamiętać o zabezpieczeniu drzwi przedziału przed złodziejami. Zwiedzającym odległe zakątki Kenii zaleca się korzystanie z transportu lotniczego. Podczas podróży samochodem do niektórych odległych miejscowości (m.in. Garissy i nad Jezioro Turkana, Lamu) należy korzystać z eskorty uzbrojonych policjantów lub żołnierzy. Spis tych miejscowości lub stref podają odpowiednie służby ONZ w Nairobi. Żeglarzy przestrzega się przed wyprawami na wody w pobliżu granicy z Somalią, gdzie zagrożeniem są piraci.

Należy unikać demonstracji ulicznych i wieców politycznych, które mogą mieć nieprzewidywalny przebieg. Odradza się podróżowanie w strefie granicy z Sudanem i Somalią. Niebezpieczne dla turystów obszary znajdują się również na północ od masywu górskiego Mt. Kenya i generalnie w centralnej oraz zachodniej części kraju. Zaleca się wyprawy na te tereny w zorganizowanych grupach, co najmniej dwoma samochodami z napędem na cztery koła (warto mieć dwa koła zapasowe). Rekomenduje się zwiedzanie parków narodowych w zorganizowanych grupach lub w towarzystwie uzbrojonego strażnika, który za niewielką opłatą służy jednocześnie za przewodnika. Mieszkańcy wiosek z północnych obszarów Kenii nie są tak życzliwi dla turystów jak w innych częściach kraju. Wśród tubylców rozpowszechnione są wieści o porwaniach dzieci dokonywanych rzekomo przez cudzoziemców. Dlatego też nie zaleca się nawiązywania bliskich kontaktów z dziećmi (zwłaszcza z ?dziećmi ulicy?), robienia im zdjęć, czy też dawania słodyczy. Wzrasta przestępczość w miastach, szczególnie w Nairobi, a także w Mombasie i Kisumu. Coraz częstsze są napady na turystów, organizowane przez grupy uzbrojonych bandytów. Powszechnym w miastach zjawiskiem są kradzieże kieszonkowe, wyrywanie toreb, łańcuszków, kolczyków, plecaków, aparatów fotograficznych i kamer wideo, a także kradzieże samochodów. Często łupem złodziei padają rzeczy pozostawione w samochodach. Kradzieże takie dokonywane są też przez otwarte okna podczas oczekiwania na światłach lub w korkach ulicznych. Zaleca się pozostawianie kosztowności, dokumentów i biletów lotniczych w sejfach hotelowych i posługiwanie się kopiami dokumentów tożsamości. Bardzo niebezpieczne są wieczorne spacery po ulicach miast, w parkach czy wzdłuż plaży. Należy uważać na wszelkiego rodzaju oszustów i naciągaczy, także na fałszywych policjantów, którzy pod pretekstem drobnego przewinienia dokonanego rzekomo przez turystę próbują wyłudzić zapłatę ?mandatu?.

Mombasa to miasto muzułmańskie, cudzoziemcy powinni przestrzegać określonych norm, szczególnie podczas zwiedzania miejsc kultu religijnego. Nie ma szczególnych rygorów obyczajowych, należy jednak zwracać uwagę na ubiór: noszenie krótkich spódnic, strojów plażowych poza miejscami turystycznymi jest uznawane za niestosowne. Opalanie się topless nawet na plażach hotelowych jest niedozwolone.

1 maja ? Święto Pracy, 1 czerwca ? Dzień Konstytucji, 10 października ? Dzień Prezydenta Moi, 20 października ? Dzień Prezydenta Kenyatty, 12 grudnia ? Dzień Niepodległości.

  • Nie ma problemów z wymianą walut zachodnich na miejscową i odwrotnie. Kursy kantorowe niewiele odbiegają od bankowych; w bankach pobierana jest prowizja. Nie ma też problemów z realizacją czeków bankowych, a płatności kartami kredytowymi są już dość rozpowszechnione.
  • Opłaty, zwłaszcza w hotelach, są wysokie. Nieźle rozwinięta jest sieć kawiarenek internetowych.
  • Należy wystrzegać się tanich jadłodajni ze względu na ryzyko zatrucia pokarmowego. Bez problemów można zaopatrywać się w artykuły spożywcze w marketach sieci Uchumi i Nakumatt.
  • Najlepszą porą do podróżowania po Kenii są miesiące grudzień?marzec. Pora deszczowa występuje dwukrotnie: tzw. krótka ? od połowy października do połowy grudnia, oraz długa ? od marca do maja. Najzimniejsze miesiące to lipiec i sierpień, najcieplej jest w grudniu i styczniu. Występują duże różnice temperatur i wilgotności, zwłaszcza między położonym wyżej centrum kraju a wybrzeżem.
  • W kilku miejscowościach Kenii pracują polscy misjonarze i siostry zakonne, chętnie udzielający pomocy polskim turystom.

 

Pogoda dla Nairobi, Kenya

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 @ 22:44
Następna aktualizacja: 25.04.2018 @ 11:00
Dziś
  08:00 - 12:00 16°C < 1 mm 1018.4 hPa Lekki powiew Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 2 m/s
  12:00 - 18:00 20°C 8 mm 1016.6 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd 2 m/s
  18:00 - 00:00 18°C 2 mm 1014.4 hPa Lekki powiew Z wschĂłd południowy-wschĂłd 1 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
26.04.2018 00:00 - 06:00 16°C   1017.6 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 2 m/s
  06:00 - 12:00 16°C < 1 mm 1016.3 hPa Lekki powiew Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 1 m/s
  12:00 - 18:00 22°C < 1 mm 1015.3 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 2 m/s
  18:00 - 00:00 20°C 7 mm 1012.9 hPa Lekki powiew Z wschĂłd 1 m/s
27.04.2018 00:00 - 06:00 17°C 4 mm 1017.1 hPa Lekki powiew Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 1 m/s
  06:00 - 12:00 16°C   1016.0 hPa Lekki powiew Z południe 2 m/s
  12:00 - 18:00 22°C 13 mm 1016.0 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 2 m/s
  15:00 - 21:00 21°C 12 mm 1012.7 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 3 m/s
  21:00 - 03:00 16°C 2 mm 1018.2 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 2 m/s
28.04.2018 03:00 - 09:00 16°C   1016.4 hPa Słaby wiatr Z północ 2 m/s
  09:00 - 15:00 18°C < 1 mm 1019.4 hPa Lekki powiew Z południowy wschĂłd 1 m/s
  15:00 - 21:00 22°C 4 mm 1013.1 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 3 m/s
  21:00 - 03:00 17°C 4 mm 1017.7 hPa Lekki powiew Z wschĂłd 1 m/s
29.04.2018 03:00 - 09:00 16°C < 1 mm 1016.5 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 2 m/s
  09:00 - 15:00 17°C 6 mm 1019.8 hPa Lekki powiew Z wschĂłd południowy-wschĂłd 1 m/s
  15:00 - 21:00 21°C 8 mm 1012.9 hPa Lekki powiew Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 1 m/s
  21:00 - 03:00 17°C < 1 mm 1018.2 hPa Słaby wiatr Z północny wschĂłd 2 m/s
30.04.2018 03:00 - 09:00 15°C   1016.2 hPa Lekki powiew Z zachĂłd północny-zachĂłd 1 m/s
  09:00 - 15:00 18°C   1018.2 hPa Lekki powiew Z południowy wschĂłd 0 m/s
  15:00 - 21:00 23°C 4 mm 1011.4 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 3 m/s
  21:00 - 03:00 16°C 9 mm 1017.0 hPa Lekki powiew Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 1 m/s
01.05.2018 03:00 - 09:00 16°C   1015.9 hPa Słaby wiatr Z południe 2 m/s
  09:00 - 15:00 18°C < 1 mm 1019.1 hPa Lekki powiew Z południowy wschĂłd 1 m/s
  15:00 - 21:00 23°C 6 mm 1011.4 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 3 m/s
  21:00 - 03:00 16°C 4 mm 1017.3 hPa Lekki powiew Z wschĂłd 1 m/s
02.05.2018 03:00 - 09:00 16°C   1016.2 hPa Lekki powiew Z zachĂłd północny-zachĂłd 0 m/s
  09:00 - 15:00 17°C   1019.0 hPa Słaby wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 2 m/s
  15:00 - 21:00 23°C 3 mm 1011.6 hPa Słaby wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 2 m/s
  21:00 - 03:00 17°C < 1 mm 1016.8 hPa Lekki powiew Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 1 m/s
03.05.2018 03:00 - 09:00 16°C   1015.6 hPa Lekki powiew Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 0 m/s
  09:00 - 15:00 17°C < 1 mm 1018.5 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 2 m/s
  15:00 - 21:00 21°C 9 mm 1011.0 hPa Słaby wiatr Z południowy wschĂłd 2 m/s
  21:00 - 03:00 16°C 2 mm 1015.8 hPa Lekki powiew Z południe południe-zachĂłd 1 m/s
04.05.2018 03:00 - 09:00 16°C   1014.5 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  09:00 - 15:00 18°C   1017.6 hPa Lekki powiew Z południe 1 m/s
Nairobi Capital Kenya 2018-04-24T22:44:00 2018-04-25T11:00:00

Niebawem

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

WARSZAWA

KENIA