Państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii. Malta jest uważana za najbardziej katolicki kraj w Europie (poza Watykanem). Około 98% Maltańczyków to katolicy. O Malcie mówi się, że jest to ogromne muzeum pod otwartym niebem ? są tam jedne z najstarszych świątyń na świecie, zamki zakonu joannitów. Z historią tej wyspy związani są Fenicjanie, św. Paweł, Królestwo Brytyjskie. Turyści przyjeżdżają tu, by zobaczyć bardzo stare kamienne świątynie, średniowieczne miasta, barokowe kościoły i ciche urokliwe wioski. Na Malcie obowiązują dwa języki urzędowe: maltański i angielski, chociaż językiem narodowym i tym używanym na co dzień przez większość mieszkańców jest język maltański. Stolicą kraju jest Valletta.

Malta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Nie występują tu ostre wiatry, mgły, śnieg czy mróz. Średnia temperatura waha się od 14°C w zimie (listopad-kwiecień) do 32°C latem (maj - październik). Opady, przeważnie deszcz, pojawiają głównie w okresie jesieni i zimy.

Na kuchnie maltańską składają się potrawy, które charakteryzują się prostotą wykonania, świeżością i dużą wartością odżywczą. Dania serwowane przez miejscowych szefów kuchni zawierają dodatki warzyw, owoców i bogactwo przypraw. Kuchnia maltańska to głównie ryby i owoce morza. W maltańskiej tradycji kulinarnej wszechobecne są wpływy kuchni włoskiej i angielskiej, dzięki czemu oprócz typowo śródziemnomorskich dań odnajdziemy potrawy z makaronu, a także steki z mięsa baraniego i wołowiny. Kinnie to bardzo charakterystyczny i prawdziwie maltański napój gazowany. Kolorem przypominający colę, smakiem odrobinę tonik. Ten napój o aromatycznej nucie gorzkiej pomarańczy z dodatkiem kompozycji aromatycznych ziół doskonale chłodzi, orzeźwia i gasi pragnienie w skwarne dni. Doskonały dodatek do drinków.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Malty do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu przysługuje też członkowi rodziny obywatela UE, niezależnie od jego przynależności państwowej. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.

Zgodne z normą unijną. Nie ma ograniczeń co do ilości produktów spożywczych, które można kupić i zabrać ze sobą, jeżeli są one przeznaczone na własny użytek. zgodnie z przepisami unijnymi Podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Malty są zobowiązani do zgłaszania organom celnym posiadanej przy sobie gotówki w kwocie równej lub wyższej niż 10.000 EUR (także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych, itp.). Przywóz zwierząt domowych. Od 1 października 2004 r. zwierzęta domowe towarzyszące właścicielom w podróży do państw Unii Europejskiej muszą mieć paszporty. Do wyrobienia paszportu z emblematami UE potrzebne są dokumenty zawierające dane o właścicielu oraz informacje na temat zwierzęcia. Niezbędne jest także przedstawienie zaświadczenia o szczepieniach zwierzęcia i przebytych chorobach. Zwierzę musi mieć identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce umieszczenia będą odnotowane w paszporcie. Paszporty wydają lecznice weterynaryjne, których spis znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Na Malcie, jak w całej UE, obowiązują podstawowe prawa chroniące konsumenta, m.in. w odniesieniu do wyjazdów zorganizowanych, bezpieczeństwa produktów, nieuczciwych warunków zawieranych umów oraz reklam wprowadzających w błąd. Wszelkie informacje i pomoc w tej sprawie można uzyskać na stronie internetowej Europejskiego Centrum Konsumenta: www.europa.eu.int.

Turyści nie podlegają obowiązkowi mel?dun?kowemu.

Obywatele polscy opłacający składki na NFZ mają prawo do korzystania na Malcie z opieki medycznej w sytuacjach nagłych, w ramach posiadanego ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przed wyjazdem na Maltę warto jednak zaopatrzyć się w ubezpieczenie gwarantujące pełne pokrycie kosztów leczenia (poza ubezpieczeniem powszechnym) i kosztów ewentualnego transportu chorego do Polski.

W czasie wyjazdów turystycznych można posługiwać się polskim prawem jazdy. Nie ma żadnych specjalnych wymagań związanych z ubezpieczeniami samochodowymi i wypadkowymi. Ruch samochodowy jest lewostronny. Obowiązują ograniczenia prędkości.

Na Maltę najszybciej i najprościej można dostać się samolotem. Można tam również dotrzeć drogą lądową przez Włochy, a następnie promem z Sycylii, Salerno, Genui lub z Katanii. Najbardziej praktycznym środkiem lokomocji są autobusy. Mapkę z zaznaczonymi strefami oraz trasami autobusów i nocnych busów można dostać w centrum informacji w Valletcie lub znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Maltańskiego Transportu Publicznego: www.atp.com.mt. Na stronie interne?towej władz maltańskiego transportu (www.maltatransport.com) znajduje się mapka ? po kliknięciu na wybraną miejscowość otrzymać można dokładny rozkład jazdy autobusów z podanymi godzinami odjazdów z pierwszego i ostatniego przystanku. Za pośrednictwem oficjalnej rządowej strony internetowej dotyczącej pobytu na Malcie (www.visitmalta.com) można m.in. zarezerwować hotel, a także wykupić bilety lotnicze.

  • Malta leży w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej. Średnia temperatura waha się od 14 st. C (listopad?kwiecień) do 32 st. C latem. Opady przeważają w okresie zimy. Strefa czasowa: czas środkowoeuropejski (taki sam jak w Polsce).

 

Pogoda dla ,

Ostatnia aktualizacja:
Następna aktualizacja:

Niebawem

POLECANE HOTELE W OFERCIE SAMOLOTOWEJ

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

WARSZAWA

MALTA