Państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi największy kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima, a językiem urzędowym jest język hiszpański i keczua. Peru to kraj fenomenalny, zarówno dla podróżników jak i archeologów. Inkowie - lud czcicieli Słońca, stworzył tutaj jedną z najznakomitszych kultur, która istniała na długo przed przybyciem Europejczyków. Relikty jednej z najstarszych cywilizacji na świecie, ukryte w niedostępnym krajobrazie Peru, nie przestają do dziś fascynować. Lista atrakcji, jakie oferuje Peru jest długa, a do najsłynniejszych należą: tajemnicze inkaskie ruiny w pobliży Cusco, górska stolica Machu Picchu, ogromne rysunki na pustyni Nazca, grobowce ludu Collas zwane chullpas w rejonie jeziora Titicaca, olbrzymie miasto Chan Chan czy grobowiec władcy Sipan. Peru to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie, posiadające niezwykle zróżnicowane środowisko naturalne. Różnorodność jaką kraj ten oferuje podróżnikom jest niesamowita: na świecie istnieją 103 strefy ekologiczne, a 83 z nich można spotkać właśnie tutaj. Wielu antropologów jest zafascynowanych tym krajem, gdyż mieszka tutaj ok. 50 różnych grup etnicznych, i choć trudno w to uwierzyć niektóre pozostają totalnie odcięte od cywilizacji. Niezwykłe położenie geograficzne powoduje również, że Peru zachwyca nieustannie bogactwem dziedzictwa etnicznego, kuchnią, muzyką i folklorem. Szczyty Andów przyciągają zapalonych miłośników wspinaczki z całego świata. Prawie połowa terytorium Peru to amazońska, dzika puszcza, pełna charakterystycznych krajobrazów.

Na większości obszaru Peru występuje klimat równikowy: wybitnie wilgotny w Amazonii i suchy górski w Andach. Na wybrzeżu klimat zwrotnikowy suchy, na co wpływ ma zimny Prąd Peruwiański. Zróżnicowanie klimatyczne ma wpływ na średnie opady i temperaturę w ciągu roku: w Amazonii przez cały rok średnio około 24-32°C, mała amplituda temperatur, wysokie opady, na wybrzeżu 15-30°C, skrajnie sucho.

Kuchnia peruwiańska jest niezwykle bogata, a to dzięki przemieszaniu się tradycyjnych smaków kuchni rdzennych mieszkańcami Peru z kulinariami hiszpańskimi, afrykańskimi i wschodnimi. Do tradycyjnych potraw podawanych na wybrzeżu można zaliczyć takie dania, traktowane tu jako przekąski, jak ryba marynowana z cytryną, chili i cebulą, podawana na zimno z gotowanymi lub słodkimi ziemniakami (ceviche de corvina), czy podane podobnie krewetki (ceviche de camarones). W całym kraju ogromna popularnością, jako danie główne cieszy się stek smażony z cebulą, pomidorami i ziemniakami, podawany z ryżem (lomo saltado). Wyżej w górach podawana jest gęsta i sycąca zupa z makaronem, wołowiną, jajkiem, mlekiem i warzywami (sopa a la criolla) lub awokado nadziewane warzywami z majonezem (palta a la jardinera). Peruwiańczycy piją te same napoje, co Europejczycy, tyle, że troszkę słodsze, szczególnie, jeżeli chodzi o napoje gazowane. Soki, kawa i herbata podawane są tak jak w Europie, chociaż herbatę najczęściej pije się z cytryną.

Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego. Okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony (zaleca się przynajmniej 6 miesięcy). Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przy wylotach za granicę nie obowiązuje opłata lotniskowa (jest ona wliczona w bilet), natomiast na niektórych lotniskach krajowych przy przelotach liniami wewnętrznymi obowiązuje jeszcze opłata lotniskowa ok. 6 USD.

Nie ma ograniczeń i regulacji prawnych dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy w kwocie mniejszej niż 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować podczas przekraczania granicy). Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie obowiązujących. Należy jednak zwrócić uwagę na przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Wywóz wyrobów rzemiosła artystycznego i ludowego poddany jest kontroli. Zabronione jest wywożenie dóbr kultury o znacznej wartości, w szczególności archeologicznej, bez specjalnych zezwoleń. Przy zakupie wyrobów artystycznych imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód zakupu (niektórzy rzemieślnicy stosują charakterystyczne oznaczenia swoich wyrobów).

Peru należy do krajów, w których działają mafie narkotykowe. Przemyt i posiadanie środków odurzających, a także handel nimi podlegają wysokim karom ? od 8 do 25 lat pozbawienia wolności. W żadnym wypadku nie należy podejmować się przewożenia przez granicę przesyłek lub paczek z nieznaną zawartością lub pochodzących od nieznajomych osób.

Nie ma obowiązku meldunkowego. Funkcję meldunku spełnia wręczany na przejściach granicznych formularz wjazdowy, który należy bezwzględnie zwrócić przy wyjeździe (jego utrata przedłuża odprawę na granicy).

Nie jest obowiązkowe, należy jednak pamiętać, że w razie wypadku trzeba pokryć wszelkie koszty medyczne. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane przez stronę peruwiańską, o ile są one uznawane międzynarodowo.

W Peru dość powszechnie występuje żółtaczka typu A (pokarmowa). Zagrożenie chorobami tropikalnymi na wybrzeżu i w górach jest niewielkie. W tropikalnych regionach nizinnych na wschodzie i północy kraju (Loreto, Ucayali, Amazonas) występuje umiarkowane zagrożenie malarią i dengą. Szczepienia ochronne w zasadzie nie są wymagane. Służba zdrowia powiadamia o konieczności takich szczepień, jeśli pojawiają się symptomy epidemii, a podróżujący udają się na obszary zagrożone. Szczepień przeciw żółtej febrze można dokonać na miejscu (koszt ok. 15 USD), co najmniej na 10 dni przed udaniem się w rejony zagrożone chorobą. Szczepienie przeciw cholerze nie jest wymagane ze względu na małą skuteczność. Podczas podróży w wyżej położone regiony Peru (np. do Cuzco, ok. 3400 m n.p.m.) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna w większych ośrodkach miejskich. Koszt wizyty lekarskiej w klinikach o europejskim standardzie jest wyższy niż w Polsce i wynosi 50 ?100 USD. Doba w szpitalu lub klinice kosztuje od 50?100 USD wzwyż. Przy zakupie leków należy korzystać z dużych, markowych aptek, gdyż zdarzają się przypadki sprzedawania podrobionych produktów farmakologicznych. Większość aptek nie żąda okazania recepty od lekarza nawet przy zakupie antybiotyków.

Nie ma urzędowych ograniczeń, jednak wjeżdżając w rejony, w których dotychczas działają na niewielką skalę organizacje terrorystyczne oraz kartele kokainowe (departamenty San Martin ? dolina rzeki Huallaga, oraz Ayacucho i Apurimac ? dolina rzeki Ene), należy zachować szczególną ostrożność. Nie zaleca się wyjazdów w regiony graniczące z Kolumbią (wzdłuż rzeki Putumayo) oraz Ekwadorem (Kordyliera Kondora). Należy liczyć się z możliwością blokad dróg na obszarach górskich i wiejskich, w wyniku czego pewne regiony mogą być okresowo odcięte od reszty kraju. Ważniejsze drogowe przejścia graniczne to Aguas Verdes i La Tina (Ekwador), Desaguadero i Kasani (Boliwia) oraz Tacna (Chile). Stanowczo zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy podróżowaniu po dżungli, szczególnie szlakami wodnymi, w tym bezwzględne korzystanie z przewodników miejscowych oraz utrzymywanie kontaktu z lokalnymi władzami administracyjnymi bądź policyjnymi w poszczególnych wioskach i miasteczkach. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne przedsiębiorstwa autobusowe. Zazwyczaj posiadają one własne terminale, często oddalone od siebie. Autokary należące do bardziej renomowanych firm, obsługujące główne miasta na wybrzeżu oraz Puno, Cuzco i Arequipa, są w dobrym stanie technicznym. W mniejszych ośrodkach działają gorsze, mniej regularne linie, mające wysłużony, często zawodny tabor. W porze deszczowej (od listopada do kwietnia) w regionach górskich należy liczyć się z przerwami w komunikacji z uwagi na lawiny błotne. Istnieją połączenia rzeczne obsługujące miasta na wschodzie kraju (np.: Pucallpa i Iquitos), skąd można udać się Amazonką do Brazylii (Tabatinga). Stanowczo zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy indywidualnym podróżowaniu po dżungli, szczególnie szlakami wodnymi, w tym bezwzględne korzystanie z przewodników miejscowych oraz utrzymywanie kontaktu z lokalnymi władzami administracyjnymi bądź policyjnymi w poszczególnych wioskach i miasteczkach. Kilka razy w miesiącu działa kolej łącząca Limę z Huancayo (tzw. kolej Malinowskiego). Peru ma dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych i linii lotniczych obsługujących trasy wewnętrzne. Ze względu na utrudnienia komunikacyjne mogące wystąpić w trakcie podróży po Peru zaleca się zaplanowanie powrotu do Limy co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem w stosunku do daty planowanego powrotu do Polski. Jest to szczególnie istotne w przypadku posiadania biletu tzw. tanich przewoźników, którzy nie oferują możliwości zmiany terminu lotu ani zwrotu pieniędzy za bilet, niezależnie od okoliczności losowych.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest duże. Należy uważać na kradzieże i napady połączone z kradzieżami, zwłaszcza w centrach turystycznych, na dworcach autobusowych, lotniskach i w środkach komunikacji miejskiej. Zaleca się ostrożność przy wyborze środków komunikacji krajowej, szczególnie autobusów. Zdarzają się również napady na statki i łodzie pływające po rzekach w dżungli (Amazonka, Ucayali). Na trasie z lotniska do centrum Limy zaleca się korzystanie z taksówek firm oficjalnie uznanych przez władze lotniska i mających swoje stanowiska wewnątrz terminalu przylotów. Natomiast zdecydowanie odradza się korzystanie z przypadkowych taksówek odjeżdżających z postoju przed dworcem lotniczym. Ważne dokumenty można zdeponować w sejfach hotelowych. Nie należy nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy ani paszportu. Turyści powinni mieć przy sobie fotokopię paszportu, poświadczaną przez Ambasadę RP w Limie.

W Peru obchodzone są podstawowe święta katolickie. Dni wolne od pracy to: Nowy Rok, Wielki Czwartek i Wielki Piątek, 29 czerwca ? Piotra i Pawła, 28 i 29 lipca ? Święto Narodowe Peru, 30 sierpnia ? Dzień św. Róży z Limy, 8 października ? rocznica bitwy pod Angamos, 8 grudnia ? Dzień Matki Boskiej Niepokalanej, 25 grudnia ? Boże Narodzenie. W przypadku świąt przypadających w dni wolne od pracy, często decyzją władz przenosi się ich obchody na najbliższy poniedziałek.

  • Urzędy czynne są w godzinach 9.00?13.00 i 14.00?17.00 (poniedziałek?piątek). Większość sklepów jest otwarta w godzinach 9.00?21.00. Czynne są również sklepy całodobowe.
  • Akceptowane są karty kredytowe (np.: VISA, MasterCard, American Express).

 

Pogoda dla Lima, Peru

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 @ 14:44
Następna aktualizacja: 25.04.2018 @ 03:00
Jutro
  21:00 - 00:00 7°C < 1 mm 1019.2 hPa Lekki powiew Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 1 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
Dziś 00:00 - 06:00 7°C   1018.8 hPa Lekki powiew Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 1 m/s
  06:00 - 12:00 5°C < 1 mm 1017.9 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  12:00 - 18:00 11°C 2 mm 1019.2 hPa Lekki powiew Z zachĂłd południe-zachĂłd 1 m/s
  18:00 - 00:00 8°C 4 mm 1017.3 hPa Lekki powiew Z zachĂłd południe-zachĂłd 1 m/s
26.04.2018 00:00 - 06:00 8°C   1018.4 hPa Lekki powiew Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 1 m/s
  06:00 - 12:00 6°C   1017.3 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  12:00 - 18:00 12°C < 1 mm 1017.9 hPa Lekki powiew Z południowy zachĂłd 1 m/s
  18:00 - 00:00 9°C   1016.4 hPa Lekki powiew Z wschĂłd 0 m/s
27.04.2018 00:00 - 06:00 6°C   1017.5 hPa Lekki powiew Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 1 m/s
  06:00 - 12:00 4°C   1016.4 hPa Słaby wiatr Z północny wschĂłd 2 m/s
  13:00 - 19:00 11°C < 1 mm 1017.1 hPa Lekki powiew Z południe południe-zachĂłd 1 m/s
  19:00 - 01:00 8°C   1016.8 hPa Cisza Z południe południe-zachĂłd 0 m/s
28.04.2018 01:00 - 07:00 6°C   1017.6 hPa Lekki powiew Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 1 m/s
  07:00 - 13:00 6°C < 1 mm 1018.7 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  13:00 - 19:00 11°C 3 mm 1018.4 hPa Lekki powiew Z południowy zachĂłd 1 m/s
  19:00 - 01:00 8°C 2 mm 1018.0 hPa Cisza Z zachĂłd północny-zachĂłd 0 m/s
29.04.2018 01:00 - 07:00 7°C   1017.5 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  07:00 - 13:00 7°C < 1 mm 1017.7 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  13:00 - 19:00 12°C < 1 mm 1017.4 hPa Lekki powiew Z zachĂłd południe-zachĂłd 1 m/s
  19:00 - 01:00 8°C   1018.3 hPa Lekki powiew Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 0 m/s
30.04.2018 01:00 - 07:00 7°C   1017.5 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  07:00 - 13:00 7°C   1018.4 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  13:00 - 19:00 11°C   1017.8 hPa Lekki powiew Z południowy zachĂłd 1 m/s
  19:00 - 01:00 8°C   1018.1 hPa Cisza Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 0 m/s
01.05.2018 01:00 - 07:00 6°C   1017.9 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  07:00 - 13:00 5°C   1018.3 hPa Słaby wiatr Z północny wschĂłd 2 m/s
  13:00 - 19:00 11°C < 1 mm 1017.3 hPa Lekki powiew Z południowy zachĂłd 1 m/s
  19:00 - 01:00 8°C   1017.2 hPa Cisza Z północny wschĂłd 0 m/s
02.05.2018 01:00 - 07:00 6°C   1017.6 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 0 m/s
  07:00 - 13:00 6°C < 1 mm 1018.7 hPa Lekki powiew Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 1 m/s
  13:00 - 19:00 10°C 1 mm 1018.8 hPa Lekki powiew Z południe południe-zachĂłd 1 m/s
  19:00 - 01:00 7°C   1018.0 hPa Cisza Z północny wschĂłd 0 m/s
03.05.2018 01:00 - 07:00 6°C   1018.3 hPa Cisza Z północny wschĂłd 0 m/s
  07:00 - 13:00 7°C < 1 mm 1018.1 hPa Lekki powiew Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 1 m/s
  13:00 - 19:00 9°C < 1 mm 1018.2 hPa Lekki powiew Z południe południe-zachĂłd 1 m/s
  19:00 - 01:00 7°C   1017.1 hPa Cisza Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 0 m/s
04.05.2018 01:00 - 07:00 6°C < 1 mm 1017.6 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 0 m/s
Lima Region Peru 2018-04-24T14:44:58 2018-04-25T03:00:00

Niebawem

Na obecną chwilę nie ma ofert wypoczynku w tym kraju

WARSZAWA

PERU