Portugalia leży w południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Stolicą Portugalii jest Lizbona. Swoimi granicami obejmuje także wyspy: Azory i archipelag Madera na Oceanie Atlantyckim. Ma kształt zbliżony do prostokąta, którego rozciągłość z północy na południe ? wzdłuż wybrzeża atlantyckiego ? wynosi 560 km, a średnia szerokość z zachodu na wschód 180 km. Na lądzie graniczy tylko z Hiszpanią. Linia brzegowa ma długość 1793 km i urozmaicona jest licznymi, ale płytkimi zatokami. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 13 miejsc z Portugalii, z czego 9 z nich to zabytki architektoniczne, a 2 to regiony gdzie są uprawy wina.

Temperatura różni się w zależności od regionu Portugalii. Podczas gdy w pasmach górskich leżą w zimie warstwy śniegu, na śródziemnomorskim wybrzeżu południowym, Algarve można się opalać. Średnia temperatura w centralnej Portugalii wynosi latem to ok. 18°C, a na południowym wybrzeżu ok. 27°C. Pod względem klimatu Portugalia jest doskonała dla osób nie lubiących zbyt dużych upałów. Dzięki oceanicznym wiatrom nie jest tu nigdy ani zbyt gorąco, ani zimno.

Kuchnia Portugalska jest kuchnią mało znaną , składa się z dań prostych lecz pożywnych i zdrowych. Swym smakiem nie przypomina żadnej innej kuchni - jest to spowodowane tradycjami kucharskim przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Portugalczycy pielęgnują tradycje uprawy, przechowywania oraz przetwarzania swoich plonów i hodowli. Portugalskie dania są zawsze przyrządzane z odrobiną oliwy z oliwek, z dodatkiem ziół oraz wielu przypraw, co jest pozostałością po czasach kolonialnego imperium, którego stolicą była Lizbona. W kuchni portugalskiej nie brakuje również potraw z mięs, najchętniej wykorzystują baraninę, jagnięcinę, wołowinę, drób przygotowywanych z oliwą z oliwek oraz z cebulą. Portugalczycy kochają również sery, mają ich około 60 rodzajów.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Republiki Portugalskiej jest ważny paszport bądź dowód osobisty. Uwaga: w Regionach Autonomicznych Madery i Azorów obowiązują takie same zasady wjazdu i pobytu, jak w części kontynentalnej terytorium Portugalii. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i zdrowia publicznego. Przy pobycie dłuższym niż 90 dni należy wystąpić do Urzędu Miasta (Câmara Municipal) lub do lokalnego oddziału Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras, SEF) z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE. Aby je uzyskać, należy udokumentować posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego i środków wystarczających na pokrycie kosztów utrzymania oraz ewentualnie przedstawić inne dokumenty, w zależności od celu pobytu (np. umowę o pracę, potwierdzenie przyjęcia na studia lub prowadzenia działalności gospodarczej). Szczegółowe informacje dla osób zamierzających podjąć w Portugalii pracę: http://www.sef.pt/, a także: http://www.lojadocidadao.pt/.

Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej. Zgodnie z tymi przepisami ograniczenia dotyczą niektórych towarów, jak np. broni i amunicji, gatunków zwierząt i roślin chronionych na mocy Konwencji z Waszyngtonu, papierosów i napojów alkoholowych. Dopuszczalna ilość papierosów i napojów alkoholowych, na tzw. własny użytek wynosi: papierosy ? 800 szt., cygaretki ? 400 szt., cygara ? 200 szt., tytoń ? 1 kg, napoje spirytusowe ? 10 l, średnio-procentowe napoje alkoholowe ? 20 l, wino ? 90 l (przy czym wina musujące ? 60 l), piwo ? 110 l. W przypadku przekroczenia ww. limitów uznaje się, że towary przewożone są w celach handlowych, co nakłada na przewożącego dodatkowe formalności i opłaty.

W Portugalii surowo karane są przestępstwa związane z przemytem i rozpowszechnianiem narkotyków.

Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się specjalnych szczepień. Doraźną pomoc medyczną można uzyskać w przyszpitalnych izbach przyjęć, gdzie prowadzony jest ostry dyżur Urg?ncia. Istnieje rozwinięta sieć prywatnych przychodni i szpitali. Cena standardowej prywatnej wizyty wynosi ok. 80 EUR. Za wizytę w przychodni publicznej dorosły pacjent wnosi opłatę administracyjną w wysokości ok. 5 euro. Pobierane są dodatkowe opłaty za zlecone badania. Ze względu na kolejki w publicznej służbie zdrowia i wysokie koszty opieki medycznej wskazane jest wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia. Osoby posiadające ważną Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mogą w nagłych przypadkach korzystać bezpłatnie z publicznych placówek opieki zdrowotnej. Wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Szczegółowe informacje nt. EKUZ zamieszczone są na stronie internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl.

W Portugalii uznawane jest polskie prawo jazdy (poza starym wzorem książeczkowym) oraz ubezpieczenie OC. Rezydenci powinni jednak zgłosić prawo jazdy do portugalskiego Instytutu Transportu (IMTT). W Portugalii ruch jest prawostronny, obowiązują europejskie przepisy o ruchu drogowym oraz międzynarodowy system oznaczeń. Używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila. Za rozmowę przez telefon podczas jazdy samochodem grozi wysoki mandat. Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć dróg w Portugalii ? bezpłatnych i płatnych. Nie należy wjeżdżać na autostrady przez bramki oznaczone jako Via Verde, ponieważ są one zarezerwowane dla pojazdów mających elektroniczne czytniki umożliwiające pobieranie opłaty bezpośrednio z konta bankowego. W Portugalii obowiązują surowe przepisy w zakresie sprawdzania ważności polis ubezpieczenia OC. Jeśli policja stwierdzi brak ważnej polisy, może ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 500 do 2500 EUR, a także zatrzymać pojazd do czasu wyjaśnienia i opłacenia wszelkich kosztów związanych z przywróceniem ważności polisy ubezpieczeniowej. Portugalia jest krajem, gdzie kierowcy okazują duży szacunek pieszym.

Nie ma ograniczeń.

Portugalia nie jest krajem mniej bezpiecznym niż inne kraje UE. W miejscach wzmożonego ruchu, takich jak dworce, środki komunikacji i miejsca odwiedzane masowo przez turystów, zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Często dochodzi do włamań do samochodów zaparkowanych w miejscach publicznych, głównie z powodu pozostawionych w środku wartościowych przedmiotów. Kradzież dokumentów i pieniędzy należy zgłosić na najbliższym posterunku policji, dodatkowo kradzież paszportu należy zgłosić w polskim konsulacie. W celu ułatwienia kontaktów z miejscową policją działają specjalne posterunki dla turystów. Jeden z nich znajduje się w centrum miasta na Placu Restauradores, Polícia de Segurança Pública, Esquadra de Turismo, gdzie bez problemu można się porozumieć w języku angielskim. Zaświadczenie potwierdzające kradzież dokumentów wydane przez miejscową policję nie uprawnia do przekroczenia granicy. W nagłych wypadkach policję lub pogotowie ratunkowe można wezwać, telefonując pod numer 112.

W Portugalii nie obowiązują szczególne normy obyczajowe, których nieprzestrzeganie mogłoby powodować sytuacje konfliktowe.

  • Walutę można wymieniać w bankach i kantorach zlokalizowanych najczęściej w centrach dużych miast i na lotniskach. Pobierana jest niewielka prowizja.
  • W powszechnym użyciu są karty płatnicze i kredytowe.
  • Bardzo dobrze rozwinięta jest w Portugalii sieć bankomatów (multibanco). Niekiedy sklepy ustalają minimalną kwotę do zapłaty kartą (zwykle 5-10 euro).

W przypadku kradzieży pieniędzy i braku środków finansowych na pobyt czy na powrót do kraju można zadzwonić na telefon stacjonarny krewnych lub znajomych za pomocą linii Poland Direct (numer dostępu: 800 800 480 pozwoli skontaktować się z telefonistką z centrali międzynarodowej w Polsce, która po uzyskaniu od rozmówcy zgody na obciążenie rachunku, połączy rozmowę). Jeśli chodzi o szybkie przekazanie pieniędzy z Polski do Portugalii istnieje wiele firm prowadzących tego typu działalność, miedzy innymi Western Union, posiadająca swoje stanowiska w oddziałach banku Millenium oraz na lotniskach. Przekazane środki można odebrać na podstawie dokumentu tożsamości oraz znajomości kodu zabezpieczającego daną transakcję, przekazanego przez wysyłającego środki. Informacje turystyczne o Portugalii: www.turismodeportugal.pt.

 

Pogoda dla Lisbon, Portugal

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 @ 20:48
Następna aktualizacja: 25.04.2018 @ 09:00
Dziś
  06:00 - 12:00 15°C   1015.3 hPa Umiarkowany wiatr Z północ 7 m/s
  12:00 - 18:00 20°C   1016.7 hPa Umiarkowany wiatr Z północ 7 m/s
  18:00 - 00:00 18°C   1015.4 hPa Dość silny wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 9 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
26.04.2018 00:00 - 06:00 14°C   1017.4 hPa Umiarkowany wiatr Z północ 8 m/s
  06:00 - 12:00 13°C   1016.0 hPa Umiarkowany wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 7 m/s
  12:00 - 18:00 20°C   1016.6 hPa Lekki wiatr Z północ 4 m/s
  18:00 - 00:00 18°C   1015.6 hPa Umiarkowany wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 7 m/s
27.04.2018 00:00 - 06:00 13°C   1018.7 hPa Lekki wiatr Z północ 5 m/s
  06:00 - 12:00 12°C 1 mm 1017.3 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 5 m/s
  12:00 - 18:00 16°C   1018.4 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 5 m/s
  19:00 - 01:00 14°C   1016.8 hPa Umiarkowany wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 7 m/s
28.04.2018 01:00 - 07:00 12°C   1017.4 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 5 m/s
  07:00 - 13:00 12°C < 1 mm 1015.4 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 4 m/s
  13:00 - 19:00 14°C 7 mm 1015.1 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 6 m/s
  19:00 - 01:00 12°C 2 mm 1011.8 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 5 m/s
29.04.2018 01:00 - 07:00 11°C < 1 mm 1010.4 hPa Umiarkowany wiatr Z południowy zachĂłd 6 m/s
  07:00 - 13:00 10°C 2 mm 1010.0 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd 8 m/s
  13:00 - 19:00 14°C   1013.5 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 8 m/s
  19:00 - 01:00 14°C   1015.6 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 7 m/s
30.04.2018 01:00 - 07:00 11°C   1018.4 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 3 m/s
  07:00 - 13:00 11°C   1018.3 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 4 m/s
  13:00 - 19:00 14°C   1019.3 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 5 m/s
  19:00 - 01:00 13°C   1018.0 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 6 m/s
01.05.2018 01:00 - 07:00 10°C   1019.1 hPa Słaby wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 3 m/s
  07:00 - 13:00 11°C   1017.7 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 5 m/s
  13:00 - 19:00 15°C   1018.3 hPa Umiarkowany wiatr Z północ 7 m/s
  19:00 - 01:00 14°C   1016.9 hPa Dość silny wiatr Z północ 10 m/s
02.05.2018 01:00 - 07:00 13°C   1018.1 hPa Dość silny wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 9 m/s
  07:00 - 13:00 12°C   1018.2 hPa Umiarkowany wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 7 m/s
  13:00 - 19:00 17°C   1019.3 hPa Umiarkowany wiatr Z północ 7 m/s
  19:00 - 01:00 15°C   1018.3 hPa Dość silny wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 8 m/s
03.05.2018 01:00 - 07:00 13°C   1019.6 hPa Umiarkowany wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 6 m/s
  07:00 - 13:00 13°C   1018.7 hPa Lekki wiatr Z północ 5 m/s
  13:00 - 19:00 20°C   1018.8 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 2 m/s
  19:00 - 01:00 18°C   1016.8 hPa Umiarkowany wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 7 m/s
04.05.2018 01:00 - 07:00 16°C   1017.8 hPa Lekki wiatr Z północ 4 m/s
  07:00 - 13:00 16°C   1017.2 hPa Lekki wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 5 m/s
Lisbon Capital Portugal 2018-04-24T20:48:00 2018-04-25T09:00:00

Niebawem

POLECANE HOTELE W OFERCIE SAMOLOTOWEJ

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

WARSZAWA

PORTUGALIA