Największą grupę etniczną stanowią tu sunnici wyznający islam, a także Kurdowie i Ormianie. Chrześcijanie i Żydzi to zaledwie ośmioprocentowy odłamek całego społeczeństwa. Wiele interesujących zabytków starożytności znajduje się na terenie Syrii. Takie miasta jak Damaszek, czy Aleppo aż kipią od przepychu budowli zbudowanych według odwiecznych, arabskich wzorów - meczety dynastii Umajjadów z charakterystycznymi strzelistymi wieżyczkami oraz całe miasta zagubione wśród piasków pustyni. Syria położona jest w Południowo- Zachodniej Azji, nad Morzem Śródziemnym. Od Północy graniczy z Turcją, od Wschodu z Irakiem, od Południa z Jordanią, a od Południowego Zachodu z Libanem i Izraelem. Ten niewielki kraj na Bliskim Wschodzie urzeka swoim bogactwem kulturalnym, a także różnorodnością krajobrazu. Stolicą kraju jest Damaszek, a językiem urzędowym jest język arabski.

Syria położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego, który obejmuje wybrzeże i zwrotnikowego kontynentalnego suchego. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 800 mm na wybrzeżu do 550 mm w centrum kraju. Epizodyczne opady występują na Pustyni Syryjskiej. W okresie letnim temperatura waha się od 23°C na wybrzeżu do 32°C na pustyni, zimą od 13°C w centrum kraju do 7°C na pustyni. Ze względu na bliskość gór w rejonie wybrzeża Morza Śródziemnego panuje dość wysoka wilgotność powietrza. Najlepszą porą na zwiedzanie Syrii jest wiosna (marzec - maj) i jesień (wrzesień - listopad) ze względu na niższe niż latem temperatury.

Kuchnia syryjska jest typową kuchnią bliskowschodnią, gdzie krzyżują się wpływy tureckie i arabskie. Jada się tu dużo mięs, szczególnie kebaby, wołowinę i kurczaki z rożna. Do każdego posiłku podawany jest chleb, który można spotkać pod różnymi postaciami- zarówno turecką pitę, jak i arabski ajsz (nie kwaszony i wypiekany pod postacią płaskich bochenków) oraz chleb z tymiankiem i ziołami (ajsz bi zaatar). Z typowych dań arabskich można spotkać harisse (pastę z ostrej papryki z oliwą z oliwek i czosnkiem) oraz pasty z mielonej ciecierzycy (hummus), wymieszanej z przyprawami, uformowanej w kulki i smażonej na głębokim oleju (falafel) lub puree z fasoli. Syryjczycy jedzą bardzo słodkie desery. Popularna jest turecka baklava (bardzo słodkie ciasto z masła, orzechów i miodu), natomiast najsłynniejszym narodowym deserem, popularnym zwłaszcza w Hamie, jest halawat al-dżibna (delikatne ciasto nadziewane kremowym serem, z syropem i lodami, przypominające nieco pączki). Do posiłków zazwyczaj podaje się herbatę, kawę, soki lub typowo tureckie jogurty.

Obywatele polscy powinni ubiegać się o wizy pobytowe i tranzytowe w Ambasadzie Syrii w Warszawie. Osoby udające się do Jordanii mogą otrzymać wizy na granicy jordańsko-syryjskiej lub w przedstawicielstwie tego kraju w Damaszku. Cudzoziemcy wjeżdżający z terenu Syrii do Iraku muszą uzyskać odpowiednie zezwolenie w tutejszym biurze imigracyjnym; należy wówczas podać nazwę przejścia granicznego, przez które zamierza się opuścić Syrię. Z uwagi na zdarzające się problemy z uzyskaniem wizy wjazdowej do Libanu (np. kobiety poniżej 30. roku życia) oraz dość długotrwałe procedury wizowe w libańskiej placówce dyplomatycznej w Damaszku wskazane jest ubieganie się o wizę w Ambasadzie Libanu w Warszawie Do wjazdu na terytorium Syrii uprawnia paszport ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, nie ma również wymagań dotyczących posiadania określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przy wyjeździe drogą lotniczą od podróżnych pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 1500 SYP, drogą lądową ? 500 SYP. Przed przekroczeniem granicy należy upewnić się, czy w paszporcie nie widnieją wizy, pieczątki bądź inne wpisy świadczące o jakimkolwiek związku z Izraelem (dotyczy to również wszelkich przedmiotów mających związek z tym krajem, a nawet pieczątek z egipskich i jordańskich przejść granicznych z Izraelem), ponieważ grozi to zawróceniem z granicy. Władze syryjskie zezwalają obecnie na wjazd do Syrii zorganizowanych grup religijno-turystycznych, które w planie podróży zakładają również wcześniejszy pobyt w Izraelu, jednakże warunkiem jest uprzednie uzyskanie stosownego zezwolenia w damasceńskim oddziale Ministerstwa Turystyki przez miejscowego przedstawiciela organizatora.

Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonych środków płatniczych. Cudzoziemcy planujący wywieźć z Syrii walutę obcą w kwocie przekraczającej 5000 USD powinni jej posiadanie zadeklarować przy wjeździe. Obowiązuje zakaz wywozu waluty syryjskiej w kwocie wyższej niż 500 SYP. Zakazany jest wywóz przedmiotów o wartości historycznej. Nie wolno także wywozić żywności konserwowej. W Syrii nie jest naliczany podatek VAT, przez co nie można ubiegać się o jego zwrot przy wywozie zakupionych produktów.

Obrót dewizami, poza wyznaczonymi miejscami, jest zakazany; kara za przestępstwa dewizowe wynosi od 2 lat pozbawienia wolności. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy własnym samochodem, gdyż w razie wypadków drogowych z udziałem pieszych postępowania sądowe są praktycznie zawsze rozstrzygane na ich korzyść, a zasądzane kary ? wysokie.

Turysta objęty jest obowiązkiem meldunkowym, jeżeli przebywa w Syrii ponad 15 dni. W miejscowym biurze imigracyjnym należy okazać paszport i uzyskać stosowną pieczęć, uprawniającą najczęściej do dalszego, 30-dniowego pobytu. Na ogół jest to procedura dość prosta. W przypadku wizy wielokrotnej 15-dniowy okres liczony jest każdorazowo od daty kolejnego wjazdu. Upływ terminu ważności dokumentu, na podstawie którego cudzoziemiec przebywa w Syrii, może się wiązać z przykrymi konsekwencjami (np. cofnięciem z granicy z poleceniem uregulowania formalności meldunkowych). W przypadku pobytów w hotelach formalności załatwiane są bezpośrednio przez administrację obiektu.

Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe. Ze względu na dość skomplikowany system finansowo-bankowy mogą wystąpić problemy z akceptacją polskich polis ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie pojazdu turyści zmotoryzowani regulują w ramach pobieranej na granicy opłaty za wjazd.

Z uwagi na niskie zagrożenie epidemiologiczne szczepienia nie są wymagane. Osoby planujące dłuższy pobyt w Syrii (staże, praktyki) zobowiązane są do wykonania badania na obecność wirusa HIV, przy czym uznawane jest jedynie badanie wykonane w miejscowym szpitalu (koszt ok. 500 SYP). W przypadku podejmowania pracy niezbędne jest ponadto przedłożenie RTG płuc (również wykonanego na miejscu). Osoby o słabszym zdrowiu nie powinny wybierać się do Syrii latem, ponieważ suchy i gorący klimat powoduje częste podrażnienia dróg oddechowych i oczu. W okresie letnim następuje znaczny wzrost zachorowań na amebozę. Profilaktyka wymaga szczególnej dbałości o higienę przygotowywania posiłków, zwłaszcza owoców i warzyw; niewskazane jest korzystanie z kuchni ulicznych. Kłopoty żołądkowe zdarzają się z reguły wszystkim nieprzyzwyczajonym do miejscowej flory bakteryjnej. Okres aklimatyzacji trwa przeciętnie 3?4 dni. Prywatne gabinety lekarskie o wielu specjalizacjach znajdują się praktycznie na każdej ulicy. Koszt wizyty podstawowej wynosi najczęściej 500 SYP, specjalistycznej ? 1000-2000 SYP. W szczególnych przypadkach pomoc lekarska świadczona jest cudzoziemcom bezpłatnie, jednak standard oferowanych usług jest bardzo niski. Prywatne szpitale zapewniają lepszą opiekę medyczną; opłata za dobę pobytu wynosi od 2500 do 3500 SYP. Ponieważ znaczna część lekarzy kształciła się w europejskich lub amerykańskich uczelniach, z łatwością można porozumieć się po angielsku lub francusku. Miejscowe apteki oferują szeroki wybór farmaceutyków, głównie rodzimej produkcji, w bardzo niskich cenach. Większość produktów jest dostępna bez recepty (w tym antybiotyki). Część z aptek pełni dyżur całodobowy.

Kierowcy przejeżdżający przez Syrię nawet tranzytem (do 48 godzin) powinni dysponować międzynarodowym prawem jazdy. Za wjazd samochodem osobowym z silnikiem benzynowym pobierana jest opłata graniczna w wysokości 200 USD za miesiąc. Nie zaleca się podróżowania samochodem z silnikiem Diesla, gdyż wiąże się to z wysokimi opłatami wjazdowymi (275 USD za każdy tydzień pobytu). Benzyna bezołowiowa jest ogólnodostępna, olej napędowy ? tylko dla posiadaczy specjalnego zezwolenia. Należy zwracać uwagę na miejsce tankowania paliwa ? w mniejszych, przydrożnych stacjach jego jakość może znacznie odbiegać od obowiązujących norm. W przypadku kolizji, awarii pojazdu, czy konieczności wezwania policji drogowej należy dzwonić pod ogólnokrajowy numer alarmowy 115 (możliwe trudności z uzyskaniem połączenia).

Poza licznymi strefami wojskowymi, po Syrii można podróżować bez ograniczeń. Niezbędny jest ważny dokument tożsamości (np. paszport z ważną wizą i stemplem z przejścia granicznego). Wykluczone jest podróżowanie bez specjalnej przepustki na Wzgórza Golan i przebywanie w ok. 40-kilometrowym pasie bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Izraelem. W większych miastach i strefach podmiejskich opłaca się korzystać z licznych i tanich taksówek ? koszt kilkukilometrowego przejazdu wynosi średnio ok. 50-75 SYP. Bardzo tania, choć mało wygodna jest komunikacja minibusami. Dobrze funkcjonuje dalekobieżna komunikacja autobusowa, a opłaty za przejazd nie są wygórowane. Pomiędzy większymi miastami funkcjonuje także kolej, której część taboru zapewnia komfortowe warunki, a koszt przejazdu jest nieco niższy od kosztu przejazdu autobusem. Niewskazane są dłuższe, piesze wędrówki poza miastami, gdyż można zostać zatrzymanym przez patrol policyjny i oskarżonym o włóczęgostwo, co grozi nawet wydaleniem z kraju.

W Syrii odnotowuje się niewielką liczbę przestępstw. Kradzieże zdarzają się sporadycznie, najczęściej w dużych skupiskach ludzi (np. bazary). Nie należy jednak pozostawiać rzeczy wartościowych w pokojach hotelowych ani w samochodach. Aby wezwać policję, należy dzwonić pod numer 112 lub odszukać policjanta (najczęściej na najbliższym skrzyżowaniu). Duża liczba uchodźców z Iraku spowodowała pewne pogorszenie poziomu bezpieczeństwa w Syrii.

Syryjczycy są na ogół bardzo tolerancyjni. Należy wszakże pamiętać o obowiązujących muzułmańskich normach religijnych i obyczajowych (odpowiednie zachowanie i ubiór w miejscach publicznych) oraz przestrzeganiu podstawowych zasad (wchodzenie do meczetów bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy i w strojach z zakrytym dekoltem, najlepiej sięgających do kostek i w stonowanych ciemnych kolorach). Należy zrezygnować ze zwiedzania meczetów w piątki, szczególnie podczas modłów. W okresie Ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) niewskazane jest spożywanie posiłków i napojów w miejscach publicznych, palenie tytoniu, czy hałaśliwe zachowanie.

  • W hotelach, restauracjach i wielu sklepach o wyższym standardzie akceptowane są karty płatnicze. Wymiany waluty na miejscową można dokonać w hotelu lub banku. Cudzoziemcy regulują opłaty za pobyt w hotelach jedynie w walucie obcej (USD lub EURO). Upowszechniają się bankomaty, zlokalizowane zazwyczaj w sąsiedztwie banków. W razie konieczności przekazania do Syrii pieniędzy można skorzystać z usług firm transferowych (np. Western Union).
  • Telefonia komórkowa funkcjonuje bez większych utrudnień. Wszyscy polscy operatorzy oferują roaming na Syrię (niektórzy również na rozmowy wychodzące). Przewidując dłuższy pobyt, najlepiej zaopatrzyć się w kartę telefoniczną typu pre-paid, która kosztuje ok. 400 SYP. W punkcie sprzedaży należy okazać ważny dokument tożsamości. Połączenia międzynarodowe z tego typu telefonów są nieco droższe od telefonii stacjonarnej, lecz znacznie tańsze od połączeń roamingowych (20-40 SYP za minutę połączenia).
  • Pod względem klimatycznym najdogodniej zwiedzać Syrię w okresie marzec?maj i wrzesień?listopad.
  • Opłata za zwiedzanie zabytków jest stała i wynosi 150 SYP od osoby. Uczniowie i studenci mający międzynarodowe legitymacje mogą liczyć na znaczne zniżki w większości obiektów.
  • Dniem ustawowo wolnym od pracy jest piątek, jednakże administracja państwowa nie pracuje także w soboty. Zazwyczaj w większość dni wolnych sklepy i restauracje są otwarte, należy jednak zwracać uwagę na krótszy czas pracy, szczególnie w okresie Ramadanu i świąt religijnych (pierwszego dnia świąt Al-Fitr i Al-Adha wszystkie sklepy i restauracje są zamknięte).

 

Pogoda dla Damascus, Syria

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 @ 22:44
Następna aktualizacja: 25.04.2018 @ 11:00
Dziś
  07:00 - 12:00 20°C   1012.4 hPa Lekki wiatr Z północny wschĂłd 4 m/s
  12:00 - 18:00 23°C < 1 mm 1011.5 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd 5 m/s
  18:00 - 00:00 21°C 1 mm 1009.3 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 3 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
26.04.2018 00:00 - 06:00 18°C < 1 mm 1009.9 hPa Umiarkowany wiatr Z północny wschĂłd 6 m/s
  06:00 - 12:00 17°C 2 mm 1009.2 hPa Lekki wiatr Z północny wschĂłd 5 m/s
  12:00 - 18:00 23°C 8 mm 1009.2 hPa Umiarkowany wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 6 m/s
  18:00 - 00:00 16°C 2 mm 1009.8 hPa Lekki powiew Z wschĂłd 1 m/s
27.04.2018 00:00 - 06:00 16°C   1009.7 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 2 m/s
  06:00 - 12:00 11°C   1010.2 hPa Lekki powiew Z zachĂłd północny-zachĂłd 1 m/s
  12:00 - 18:00 22°C   1009.8 hPa Lekki powiew Z południowy wschĂłd 1 m/s
  15:00 - 21:00 22°C   1008.8 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 4 m/s
  21:00 - 03:00 17°C   1011.0 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 5 m/s
28.04.2018 03:00 - 09:00 15°C   1010.5 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 3 m/s
  09:00 - 15:00 19°C   1012.1 hPa Lekki powiew Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 1 m/s
  15:00 - 21:00 23°C   1010.9 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 6 m/s
  21:00 - 03:00 17°C   1014.7 hPa Lekki powiew Z zachĂłd północny-zachĂłd 1 m/s
29.04.2018 03:00 - 09:00 15°C   1014.2 hPa Lekki powiew Z zachĂłd północny-zachĂłd 1 m/s
  09:00 - 15:00 19°C   1016.2 hPa Lekki powiew Z wschĂłd 1 m/s
  15:00 - 21:00 24°C   1013.3 hPa Lekki powiew Z południowy wschĂłd 1 m/s
  21:00 - 03:00 18°C   1014.2 hPa Lekki powiew Z północ 1 m/s
30.04.2018 03:00 - 09:00 17°C   1014.0 hPa Lekki powiew Z północ þółnocny-zachĂłd 1 m/s
  09:00 - 15:00 21°C   1014.9 hPa Lekki powiew Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 1 m/s
  15:00 - 21:00 26°C   1011.2 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 2 m/s
  21:00 - 03:00 18°C   1011.9 hPa Słaby wiatr Z północ 2 m/s
01.05.2018 03:00 - 09:00 16°C   1012.4 hPa Słaby wiatr Z północny wschĂłd 2 m/s
  09:00 - 15:00 22°C < 1 mm 1012.8 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd 4 m/s
  15:00 - 21:00 27°C   1009.9 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd 2 m/s
  21:00 - 03:00 21°C   1010.8 hPa Słaby wiatr Z północ 2 m/s
02.05.2018 03:00 - 09:00 19°C   1009.3 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 2 m/s
  09:00 - 15:00 22°C 1 mm 1012.2 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd 2 m/s
  15:00 - 21:00 27°C   1009.6 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 3 m/s
  21:00 - 03:00 19°C   1010.3 hPa Lekki powiew Z zachĂłd północny-zachĂłd 2 m/s
03.05.2018 03:00 - 09:00 19°C   1009.4 hPa Lekki powiew Z wschĂłd 1 m/s
  09:00 - 15:00 22°C   1010.6 hPa Lekki powiew Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 1 m/s
  15:00 - 21:00 29°C < 1 mm 1006.8 hPa Słaby wiatr Z południe 3 m/s
  21:00 - 03:00 21°C   1009.0 hPa Lekki powiew Z północ 2 m/s
04.05.2018 03:00 - 09:00 19°C   1009.6 hPa Lekki powiew Z zachĂłd północny-zachĂłd 1 m/s
  09:00 - 15:00 23°C   1011.2 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
Damascus Capital Syria 2018-04-24T22:44:45 2018-04-25T11:00:00

Niebawem

Na obecną chwilę nie ma ofert wypoczynku w tym kraju

WARSZAWA

SYRIA