Tunezja zajmuje powierzchnię164 tys. km 2 (połowa Polski). Jej wybrzeże (1300 km, nie licząc wysp) na północy i wschodzie opływa Morze Śródziemne. W kraju żyje około 10 mln mieszkańców. Na zachodzie sąsiaduje z Algierią, na południu z Libią. Dużą cześć terenu na południu zajmuje największa pustynia na świecie-Sahara. Gospodarka tunezyjska jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się wśród państw Afryki. Oparta jest na rolnictwie, górnictwie i turystyce. Kraj ten jest jednym z największych na świecie producentów oliwy z oliwek. Stolicą kraju jest Tunis. Religią państwową Tunezji jest islam, językami urzędowymi są arabski, ale powszechnie znany jest język francuski.

Klimat śródziemnomorski z ciepłym i suchym latem od maja do września, gdzie lata są suche i gorące, zimy zaś łagodne i deszczowe. W okresie letnim temperatury przekraczają 40°C, zimą wahają się w granicach 10-20°C.

W tradycyjnej kuchni tunezyjskiej czuć wpływy arabskie, andaluzyjskie, tureckie, francuskie i włoskie. Napojem narodowym jest miętowa herbata, którą pije się gorącą i mocno słodzoną. Kuchnia tunezyjska należy do jednych z najbardziej pikantnych na świecie. Do przygotowywania potraw wykorzystywane są przede wszystkim takie przyprawy jak czosnek, chili, sól i kminek. Pisząc o kuchni w Tunezji, nie sposób pominąć alkoholi. Nie należą one do tanich i są serwowane głównie w lokalach gastronomicznych - pamiętajmy bowiem, że islam zabrania spożywania alkoholu. Najbardziej popularnym napojem alkoholowym jest boukha, czyli rodzaj wódki pędzonej z fig podawanej najczęściej ze sławną na całym świecie Coca-Colą.

Obywatele polscy udający się do Tunezji są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Paszport powinien być ważny jeszcze co najmniej 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji. Wjazd do Tunezji powinien nastąpić na podstawie paszportu nie budzącego wątpliwości co do jego autentyczności. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne dokumentu, zamazane dane osobowe, wizy czy pieczęcie mogą spowodować uciążliwą procedurę wyjaśniającą lub cofnięcie z granicy.

Nie ma obowiązku deklarowania na granicy wwożonych środków płatniczych do równowartości 5000 TND (kurs 1 TND = 1,90 zł). Nie ma ograniczeń w wymianie dewiz na walutę miejscową. Nie wydane dinary można wymienić przy wylocie na dewizy po okazaniu karty pokładowej i dowodu wymiany dewiz na dinary. Zabroniony jest wywóz waluty tunezyjskiej. Dozwolony jest wwóz: 400 szt. papierosów lub cygar, 2 l alkoholu poniżej 25% , 1 litr powyżej 25%, dwóch aparatów fotograficznych i 20 filmów, jednej kamery filmowej i 20 kaset. Ze względu na fakt, iż przepisy tunezyjskie są różnie interpretowane przez urzędników celnych, sugerujemy deklarowanie wwozu sprzętu fotograficznego (aparatów fotograficznych, kamer, filmów, płyt czy kaset video).

Za posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków lub ich używanie grożą kary wieloletniego więzienia.

Istnieje obowiązek meldunkowy. Przy pobytach w hotelach następuje to automatycznie. W innych sytuacjach obowiązek ten ciąży na osobie zapraszającej.

Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia. W takim przypadku szpital może zażądać od hospitalizowanego gotówki. Obowiązuje zielona karta.

W Tunezji nie występuje zagrożenie epidemiologiczne, nie ma więc obowiązku szczepień przedwyjazdowych. Wskazane są jednak szczepienia przeciw polio i tężcowi. Przy wwozie zwierząt wymagane są bezwzględnie weterynaryjne certyfikaty zdrowia i szczepień. Należy się również zaopatrzyć w lekarstwa na wypadek ewentualnych dolegliwości przewodu pokarmowego związanych ze zmianą diety i wody. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju dolegliwości, podczas pobytu w Tunezji trzeba pić wodę butelkowaną oraz stołować się w restauracjach co najmniej średniej kategorii. Turyści powinni pić wyłącznie wodę przegotowaną bądź mineralną, a owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem. Wizyta u lekarza kosztuje 30-50 TND. Doba w szpitalu publicznym kosztuje 30-50 TND, a w prywatnym, z uwzględnieniem ewentualnych kosztów leczenia, od 200 TND. Koszty leczenia są wysokie. Jakość usług medycznych w publicznej służbie zdrowia jest satysfakcjonująca, chociaż standard szpitali jest niewysoki. O wiele wyższy standard i jakość usług medycznych można uzyskać w prywatnych szpitalach. W przypadku lżejszych chorób wskazane jest, zwłaszcza w dużych miastach, korzystanie z porad farmaceutów. Apteki reprezentują tu wysoki standard i dysponują dosyć szeroką gamą leków zachodnioeuropejskich.

Respektowane jest polskie prawo jazdy. Na drogach należy zachować szczególną ostrożność, gdyż Tunezyjczycy swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego, a stan techniczny pojazdów nie zawsze jest dobry. Dosyć często zdarza się jazda na czerwonym świetle i wymuszanie pierwszeństwa. Szczególną uwagę należy zwracać na pieszych, gdyż zasada przechodzenia na pasach jest traktowana bardzo swobodnie. Zwyczajem jest raczej przekraczanie jezdni wszędzie tam, gdzie pasów nie ma. Nie ma problemu z przyjazdem do Tunezji własnym samochodem. Należy jednak sprawdzić posiadane ubezpieczenie. Wielokrotnie zdarza się, że - mimo uwzględnienia na polisie tego państwa - polskie agencje ubezpieczeniowe wymagają dodatkowego (niewielkiego) dodatkowego ubezpieczenia samochodu. W Tunezji obowiązują ogólne (europejskie) zasady odpowiedzialności sprawcy stłuczki czy wypadku. Wypożyczenie samochodu następuje na podstawie okazanego paszportu, prawa jazdy i wypełnionego na miejscu formularza. Koszt w zależności od regionu i pory roku waha się w granicach 35-50 TND za dzień. Niektóre agencje wymagają wpłaty kaucji w wysokości ok. 1000 TND.

Przed podjęciem decyzji o odbyciu indywidualnej podróży po Tunezji, sugerujemy wnikliwe zapoznawanie się z informacją nt. bezpieczeństwa (powyżej) oraz z aktualizowanymi na bieżąco komunikatami na stronie polskiego MSZ. Nie ma formalnych ograniczeń odnośnie swobodnego podróżowania po kraju. W obecnej sytuacji politycznej, sugeruje się nie podejmowanie decyzji o indywidualnych wyjazdach do centralnych i południowych regionów kraju, zwłaszcza na Saharę. Na wycieczki szlakami górskimi lub pustynnymi należy udawać się grupowo, z licencjonowanym przewodnikiem pracującym dla uznanego, lokalnego biura podróży. Przed wycieczką należy sprawdzić zawarty w proponowanym kontrakcie zakres odpowiedzialności agencji turystycznej za oferowane usługi. Każdy taki wyjazd należy uprzednio zgłosić rezydentom polskich biur podróży lub w recepcji hotelu. Istnieją dosyć dobre połączenia kolejowe między większymi miastami. Na północy kraju, gdzie sieć kolejowa jest mniej rozwinięta, rozbudowana jest sieć połączeń autobusowych linii SNTRI. Autobusy te mają klimatyzację i dość wysoki standard. Można też podróżować taksówkami międzymiastowymi. Są to charakterystyczne samochody kombi lub mini-vany w kolorze białym z czerwonym pasem. W dużych miastach Tunezji można korzystać ze środków komunikacji miejskiej (głównie autobusy, taksówki), niestety rzadko dopasowanej do rozkładu jazdy. Koszty przejazdu zależą od długości trasy (strefy) i wahają się od 0,350 do 0,720 TND za kilometr. Wynajem miejskiej taksówki jest bezpieczniejszy i stosunkowo tani. Istnieje możliwość kupna biletów tygodniowych. Hotele nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy wartościowe pozostawione w pokojach (w tym dokumenty). W związku z częstymi kradzieżami, nawet w renomowanych hotelach, zaleca się korzystanie z sejfów (cena wynajmu wynosi 2-3 TND za dobę). Z roku na rok powiększa się w Tunezji sieć autostrad. W 2008 roku oddano do użytku kolejny odcinek autostrady z Sousse do Sfax, a w planie jest budowa następnego, aż do granicy z Libią. Umożliwi to podróż autostradą z Tunisu wzdłuż całego wschodniego wybrzeża. Dozwolona prędkość na autostradach to 110 km/h, drogach szybkiego ruchu: 90 km/h, w miastach: 50 km/h.

14 stycznia 2011 r. w wyniku tzw. "rewolucji kaktusowej" doszło do ustąpienia dotychczasowego prezydenta Ben Alego. W wyniku tej transformacji politycznej wprowadzono stan wyjątkowy, czego przejawem w dużych miastach (szczególnie w Tunisie) są liczne patrole wojskowe, ochrona przez uzbrojonych żołnierzy ważnych gmachów państwowych, centrów handlowych, głównych arterii i ulic. W dniu 15 lutego 2011 r. zniesiono godzinę policyjną. Ocenia się, że w nadmorskich kurortach turystycznych ustały zagrożenia uzasadniające wcześniejsze ostrzeżenia przed wyjazdami. Zaleca się jednakże unikania zbędnych podróży do większych miast oraz eskapad w centralne i południowe regiony Tunezji nie tylko ze względu na niestabilną sytuację samego państwa, ale także z uwagi na napływ uchodźców z Libii i występującej klęski humanitarnej. Na terenie całego kraju należy unikać demonstracji i tłumnych zgromadzeń. Stale wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności nie tylko ze względu na dynamicznie ewoluującą sytuację polityczną, ale także z uwagi na rosnące zagrożenie drobną przestępczością, głównie kradzieżami. W razie wystąpienia niebezpieczeństwa należy pozostawać na obszarze ośrodków hotelowych oraz bezwzględnie stosować się do zaleceń sił porządkowych i przedstawicieli biur podróży. Takie postępowanie umożliwi normalne funkcjonowanie życia turystycznego. Wszystkich Polaków udających się do Tunezji zachęcamy do rejestracji swojego wyjazdu na stronie internetowej http://www.e-konsulat.gov.pl/Default.aspx. Zgłoszenie wyjazdu dotyczy osób planujących wyjazd zagraniczny w trybie indywidualnym, a jego celem - umożliwienie placówce dyplomatycznej kontaktu z obywatelami polskimi w przypadku wystąpienia różnego rodzaju sytuacji kryzysowych (np. konieczności ewakuacji w związku z klęską żywiołową czy kryzysem politycznym). Tunezję odwiedza co roku ok. 200 tys. polskich turystów. W rejonach turystycznych obserwuje się przestępczość pospolitą, głównie kradzieże kieszonkowe (zwłaszcza na bazarach, placach, a także w środkach komunikacji publicznej). Należy zatem unikać zatłoczonych miejsc, nie nosić przy sobie dokumentów (wystarczy kopia paszportu) ani dużych sum pieniędzy. W przypadku utraty (kradzieży, zagubienia) dokumentów należy ten fakt zgłosić na policję i poprosić o wydanie stosownego zaświadczenia. Ambasada wystawia w takich przypadkach paszporty tymczasowe (na powrót do kraju), nie wydaje dowodów osobistych, ale informuje urzędy w Polsce o ich utracie. W obu przypadkach (utraty paszportu i dowodu osobistego) należy osobiście zgłosić się do placówki w Tunisie.

Tunezja jest krajem muzułmańskim i choć spożywanie alkoholu nie jest zabronione, nie należy tego czynić w miejscach publicznych i w lokalach gastronomicznych nie mających licencji na jego sprzedaż. W czasie świętego miesiąca ramadan należy również w ciągu dnia unikać spożywania pokarmów i picia napojów oraz palenia papierosów na ulicach, gdyż może to spowodować nieprzychylne reakcje ze strony Tunezyjczyków. Odradza się noszenia przez kobiety zbyt swobodnych ubiorów w miejscach publicznych, np. na bazarach, w pobliżu meczetów czy w miejscowościach rzadko odwiedzanych przez turystów. Należy również wziąć pod uwagę, że podczas ramadanu administracja, handel i transport funkcjonują w zwolnionym tempie i w ograniczonym zakresie. W czasie pierwszego posiłku w ciągu dnia, zaraz po zachodzie słońca, ulice zupełnie pustoszeją. Ruch pieszy i kołowy zaczyna nasilać się ok. 20.00-21.00 i trwa do późnych godzin nocnych.

Święta państwowe: 1 stycznia - Nowy Rok, 20 marca - Święto Niepodległości, 21 marca - Święto Młodzieży, 9 kwietnia - Święto Męczenników, 1 maja - Święto Pracy, 25 lipca - Święto Republiki, 13 sierpnia - Święto Kobiet. W Tunezji obchodzone są dodatkowo święta religijne: święto ofiarowania baranka i święto z okazji zakończenia ramadanu. Są to święta dwudniowe, ruchome. Dniem ustawowo wolnym od pracy jest w Tunezji niedziela. Zazwyczaj w niedziele i święta supermarkety, państwowe sklepy i restauracje otwarte są jak w dzień powszedni, natomiast zamknięte są wszystkie urzędy. W przypadku święta z okazji zakończenia ramadanu termin jego rozpoczęcia ogłaszany jest w przeddzień wieczorem. W czasie świąt religijnych, szczególnie pierwszego dnia, zamknięte są wszystkie sklepy, restauracje i urzędy. Inne święta religijne, też ruchome, to muzułmański Nowy Rok, ogłaszany w przeddzień oraz dzień urodzin proroka Mahometa. Święta te nie są jednak obchodzone tak uroczyście i zazwyczaj placówki usługowo-handlowe są wówczas otwarte.

Najczęściej praktykowaną formą płatności jest gotówka lub czek. W zasadzie nie ma możliwości zapłaty w walutach obcych, w tym w euro lub dolarach, natomiast waluty te można wymienić bez problemu na lotniskach, w bankach i w hotelach. Międzynarodowymi kartami kredytowymi VISA, MasterCard czy Maestro można płacić w dużych centrach handlowych i w wielu restauracjach. W większych miastach znajdują się bankomaty.

  • Turyści praktycznie nie mają możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Wyjątek stanowią zakupy dokonywane w sklepach narodowego biura rzemiosła (Artisanat), w których po uprzedzeniu, że zakupiony towar przeznaczony jest na wywóz za granicę, odliczany jest podatek VAT.
  • W miejscowościach turystycznych można się porozumieć w języku francuskim, angielskim, włoskim i niemieckim, a nawet, w ograniczonym zakresie, w języku polskim - szczególnie w kwestiach dotyczących handlu i usług turystycznych.
  • W lipcu i sierpniu oraz w czasie ramadanu urzędy pracują do godziny 14.00. W ramadanie sklepy otwarte są do godziny 15.00- 16.00; zamknięte są w ciągu dnia restauracje i kawiarnie poza hotelowymi (wyższych kategorii) i nielicznymi miejskimi dla osób nie obchodzących ramadanu. Kawiarnie i restauracje otwierane są wieczorem ok. 20.00 - 21.00 (godziny ich otwarcia uzależnione są od zachodu słońca).
  • W zwykłe dni sklepy otwarte są zazwyczaj do godziny 19.00 (z wyjątkiem dużych sklepów, które są czynne dłużej). W sezonie turystycznym w miejscowościach turystycznych sklepy pracują dłużej, nawet do godziny 24.00.
  • Urzędy pracują od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.30-13.00 i 15.00-17.30, w piątki od 8.30 do 13.00, a w soboty od 8.30 do 13.30.
  • Banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 z przerwą południową między 12.00 a 14.00. W weekendy nie pracują.

 

Pogoda dla Tunis, Tunisia

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 @ 20:44
Następna aktualizacja: 25.04.2018 @ 09:00
Dziś
  06:00 - 12:00 17°C   1015.6 hPa Słaby wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 3 m/s
  12:00 - 18:00 27°C   1014.9 hPa Lekki wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 5 m/s
  18:00 - 00:00 23°C   1012.0 hPa Lekki wiatr Z południowy wschĂłd 4 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
26.04.2018 00:00 - 06:00 18°C   1014.5 hPa Słaby wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 2 m/s
  06:00 - 12:00 16°C   1012.2 hPa Lekki powiew Z południe południe południowy-wschĂłd 1 m/s
  12:00 - 18:00 25°C   1011.5 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 4 m/s
  18:00 - 00:00 22°C   1008.8 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd 4 m/s
27.04.2018 00:00 - 06:00 16°C   1010.2 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 1 m/s
  06:00 - 12:00 16°C   1008.3 hPa Lekki wiatr Z północny wschĂłd 4 m/s
  12:00 - 18:00 23°C   1009.1 hPa Umiarkowany wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 6 m/s
  19:00 - 01:00 18°C   1009.0 hPa Lekki wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 4 m/s
28.04.2018 01:00 - 07:00 15°C < 1 mm 1011.4 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 3 m/s
  07:00 - 13:00 16°C   1011.7 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 4 m/s
  13:00 - 19:00 23°C   1011.8 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 5 m/s
  19:00 - 01:00 19°C   1011.8 hPa Słaby wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 3 m/s
29.04.2018 01:00 - 07:00 14°C   1013.0 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 2 m/s
  07:00 - 13:00 15°C   1013.4 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 2 m/s
  13:00 - 19:00 24°C   1013.0 hPa Słaby wiatr Z północny wschĂłd 3 m/s
  19:00 - 01:00 18°C   1012.7 hPa Słaby wiatr Z północny wschĂłd 2 m/s
30.04.2018 01:00 - 07:00 15°C   1015.0 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 3 m/s
  07:00 - 13:00 17°C   1016.6 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 4 m/s
  13:00 - 19:00 22°C   1016.5 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 4 m/s
  19:00 - 01:00 16°C   1016.2 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 4 m/s
01.05.2018 01:00 - 07:00 13°C   1015.9 hPa Lekki powiew Z zachĂłd północny-zachĂłd 1 m/s
  07:00 - 13:00 14°C   1014.1 hPa Lekki powiew Z południowy zachĂłd 0 m/s
  13:00 - 19:00 21°C   1012.4 hPa Lekki wiatr Z północny wschĂłd 3 m/s
  19:00 - 01:00 20°C   1009.0 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd 4 m/s
02.05.2018 01:00 - 07:00 17°C 1 mm 1008.2 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 3 m/s
  07:00 - 13:00 17°C   1005.4 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd 4 m/s
  13:00 - 19:00 24°C   1001.2 hPa Umiarkowany wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 8 m/s
  19:00 - 01:00 20°C   999.3 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 5 m/s
03.05.2018 01:00 - 07:00 18°C   996.2 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 5 m/s
  07:00 - 13:00 19°C   992.2 hPa Umiarkowany wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 6 m/s
  13:00 - 19:00 23°C   992.8 hPa Umiarkowany wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 7 m/s
  19:00 - 01:00 18°C 3 mm 994.4 hPa Lekki wiatr Z południowy wschĂłd 5 m/s
04.05.2018 01:00 - 07:00 15°C 5 mm 997.2 hPa Słaby wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 2 m/s
  07:00 - 13:00 16°C 5 mm 998.3 hPa Lekki wiatr Z północny wschĂłd 5 m/s
Tunis Capital Tunisia 2018-04-24T20:44:00 2018-04-25T09:00:00

Niebawem

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

WARSZAWA

TUNEZJA