Państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. Stolicą państwa jest Montevideo. Powierzchnia tego kraju, to 177,4 tys. km?. Większą część społeczeństwa Urugwaju stanowi ludność pochodzenia europejskiego (88%), która koncentruje się w miastach. Ponad połowa Urugwajczyków mieszka w aglomeracji Montevideo. Do większych miast kraju należą jeszcze: Salto, Paysandu, Las Piedras i Rivera. Mieszkańcy Urugwaju posługują się językiem hiszpańskim. Ciepły i łagodny klimat, morze, latynoska kultura, zabytki oraz dzika przyroda sprawiają, że Urugwaj coraz częściej figuruje w ofertach biur podróży na całym świecie. W związku z tym turystyka stała się ważnym źródłem dewiz. Sławne kurorty riwiery urugwajskiej na czele z Punta del Este przyciągają coraz więcej spragnionych słońca wczasowiczów. Szczególnie wówczas, gdy na północnej półkuli panuje zima. Ponadto turystów przyciągają zabytki oraz atmosfera Montevideo czy Colonia del Sacramento, której historyczna dzielnica została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Piękno urugwajskiej przyrody ucieleśnia Rezerwat biosfery UNESCO Banados del Este w północno-wschodniej części kraju.

Urugwaj leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Ze względu na jednostajną, równinną rzeźbę terenu nie występują tu kontrasty klimatyczne. Zimy są raczej łagodne, nie ma mrozów, jedynie z południowego zachodu wieją wiatry pamperos powodujące gwałtowny spadek temperatury. Lata są ciepłe, gdyż napływa gorące powietrze z Brazylii. Opady występują głównie zimą i wiosną, od czerwca do grudnia, a ich średnia roczna suma wynosi 1000-1500 mm. Średnia roczna temperatura to 18-20°C. Najchłodniejszym miesiącem jest czerwiec (10-12°C), a najcieplejszym styczeń (24-27°C).

Głównym składnikiem urugwajskiej kuchni jest przyrządzana na wszystkie możliwe sposoby wołowina. Ponadto w potrawach znajdziemy elementy tak znaczące dla kuchni śródziemnomorskiej, jak dziewicza oliwa z oliwek, świeże zioła czy sery pleśniowe. Najsłynniejszymi potrawami są: medaliony z polędwicy w sosie z dodatkiem czerwonego wina Tannat, bolitas, czyli rodzaj pulpecików w sosie pomidorowym oraz buseca - zupa z ogonów wołowych, z groszkiem i fasolą, przyrządzona na ostro. Najbardziej typowym i popularnym daniem jest asado, czyli wołowina (a dokładnie żebra wołowe) pieczona na grilu. Popularny jest także churrasco, czyli ogromny, krwisty stek wołowy serwowany z kolorową sałatą, do której oprócz ziół dodaje się również sporą ilość oliwy z oliwek i octu balsamico. Na deser Urugwajczycy spożywają słodkości wypełnione dulce de leche (odpowiednik polskiego kajmaku). Otrzymuje się go przez podgrzewanie mleka z cukrem i wanilią. Zwykle Urugwajczycy na śniadanie jadają rogaliki wypełnione właśnie dulce de leche, a w sklepikach ze słodyczami co drugie ciastko jest przekładane albo wypełnione tą masą. Z alkoholi oprócz wina pija się piwo, clerico (specjalnie przyrządzoną mieszankę wina z sokami owocowymi) oraz wszelkiej maści wódki gronowe.

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających do Urugwaju na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest ważny paszport. Przy przekraczaniu granicy zalecane jest posiadanie biletu powrotnego oraz dysponowanie określoną kwotą dewiz. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że przy wylocie z Montevideo muszą wnieść opłatę lotniskową w wysokości 31 USD (loty międzynarodowe, wysokość opłaty ulega zmianie).

Obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu nasion, wędlin, konserw mięsnych, świeżych artykułów spożywczych, w tym owoców. Osoby przybywające do Urugwaju otrzymują pisemną informację o artykułach objętych zakazem wwozu oraz formularz deklaracji celnej, którą odbiera funkcjonariusz dokonujący odprawy. Bezwzględny zakaz wwozu obejmuje również narkotyki i inne środki psychotropowe. Nielegalny handel tymi substancjami lub ich przemyt jest zagrożony karą wieloletniego więzienia, bez możliwości zawieszania wykonania kary.

Nie ma obowiązku meldunkowego. W karcie wjazdowej (wypełnianej przy przekraczaniu granicy) należy podać cel, miejsce i czas pobytu w Urugwaju.

Ubezpieczenia medyczne nie są obowiązkowe, ale wskazane. Wymagane jest posiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego. Uznawane są polskie polisy, ale przed wyjazdem z Polski należy zapoznać się z zakresem usług objętych ubezpieczeniem na terytorium Urugwaju. Przed podpisaniem umowy należy się upewnić, czy polisa zwalnia osobę ubezpieczoną od dodatkowych opłat przy korzystaniu z pomocy medycznej na terenie Urugwaju. Warto również wcześniej ustalić adresy i telefony placówek medycznych w Urugwaju, które będą honorowały wykupione w Polsce ubezpieczenie.

W Urugwaju od wielu lat nie występują zagrożenia epidemiologiczne i nie ma obowiązkowych szczepień. Ośrodki publicznej służby zdrowia w Urugwaju są dostępne dla osób wymagających nagłej pomocy lekarskiej, jednakże w systemie leczenia ambulatoryjnego uzgadnianie terminów wizyt lekarskich może trwać kilka tygodni. W lecznictwie prywatnym dostęp do lekarza jest łatwiejszy, ale wizyta kosztuje minimum 80?100 USD. Szpitale prywatne w Urugwaju świadczą usługi medyczne na dobrym poziomie. Jeśli pacjent nie ma wykupionego ubezpieczenia, szpital może żądać wpłacenia zaliczki w wysokości ok. 2000 USD. Po zakończeniu pobytu w szpitalu i odliczeniu wszelkich kosztów leczenia pozostała część zaliczki jest rozliczana z pacjentem.

W celu wynajęcia pojazdu należy przedstawić prawo jazdy wydane i ważne w kraju stałego pobytu. Generalnie stan techniczny dróg w Urugwaju jest dobry lub bardzo dobry. Należy pamiętać, że sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Autostrady są płatne.

Nie ma ograniczeń. Stosunkowo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i hotelowa, konkurencyjne wobec krajów UE i USA koszty utrzymania oraz relatywnie wysoki stopień bezpieczeństwa publicznego w Urugwaju sprzyjają rozwojowi turystyki, szczególnie w rejonie ujścia rzeki Rio de la Plata do Oceanu Atlantyckiego (tu usytuowany jest znany kurort Punta del Este) oraz wzdłuż całego wybrzeża atlantyckiego (do granicy z Brazylią). Zalecanym środkiem komunikacji w Urugwaju są autobusy. Istnieje tu rozbudowana sieć autobusowych połączeń międzymiastowych, zapewniających relatywnie tanie i dobre warunki podróżowania.

W okresie letnim (grudzień?luty) w stolicy i w nadmorskich kurortach silnie wzrasta liczba drobnych przestępstw (kradzieże kieszonkowe, kradzieże w hotelach, wyłudzenia, oszustwa, napady), których ofiarą padają głównie zagraniczni turyści. Stąd też w tym okresie wiele atrakcyjnych miejsc i regionów turystycznych (np. plaże) jest patrolowanych przez specjalną policję (Policia Turistica). Nie zaleca się zwiedzania w godzinach wieczornych i nocnych dzielnicy portowej w Montevideo. Również poruszanie się po zachodzie słońca w starym centrum miasta (Ciudad Vieja) i po głównej ulicy stolicy (18 de Julio) wymaga ostrożności i raczej nie jest wskazane.

Ok. 56% społeczeństwa wyznaje religię katolicką.

Dniami świątecznymi i wolnymi od pracy są: 1 stycznia ? Nowy Rok, 6 stycznia ? Święto Trzech Króli, 4?5 lutego ? karnawał, 17?21 marca ? Tydzień Turystyczny, 1 maja ? Święto Pracy, 19 czerwca ? Święto N. Artigasa, 18 lipca ? Święto Niepodległości, 15 października ? Święto Rasy, 2 listo?pada ? Dzień Zaduszny, 25 grudnia ? Boże Narodzenie. Pozostałe dni świąteczne w 2008 r. przypadają na soboty lub niedziele.

  • W północnych regionach kraju, graniczących z Brazylią, miejscowa ludność używa portu?ol lub brazilero (odmiana hiszpańsko-portugalska). Znajomość języka angielskiego jest słaba.
  • Oficjalną walutą jest peso urugwajskie; w obiegu są banknoty 50, 100, 500, 1000 peso oraz monety: 1, 2, 5 i 10 peso. Centralny Bank Urugwaju ostrzega o pojawianiu się w obiegu fałszywych banknotów, głównie o nominale 500 i 1000 peso. Banki obsługują klientów w dni robocze w godz. od 13:00 do 17:00.
  • W wielu dużych sklepach (głównie w super- i hipermarketach) za zakupy można płacić dolarami USA lub kartami American Express, VISA, MasterCard czy Diners Club. Honorowane są również czeki podróżne. W regionach turystycznych powszechnie akceptowane są także peso argentyńskie.
  • Powszechne jest dawanie napiwków w restauracjach (5?10%). Niewielkie napiwki są dawane również portierom, bagażowym i taksówkarzom.
  • Walutę można wymieniać w bankach i oficjalnych kantorach (np. w dużych supermarketach).
  • Mieszkańcy Monte?video powszechnie korzystają z taksówek i z usług remises (korporacje taksówkowe dysponujące lepszymi środkami transportu i bez tradycyjnego oznakowania pojazdu). Cenę za przejazd remises warto jednak ustalić z góry (koszt dojazdu z centrum miasta na lotnisko wynosi ok. 15 USD). Również w przypadku taksówek warto ustalić wcześniej, jaki będzie koszt przejazdu.
  • Numer kierunkowy w połączeniach telefonicznych: 00598 ? Urugwaj, 00598 2 ? Montevideo.

 

Pogoda dla Montevideo, Uruguay

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 @ 16:39
Następna aktualizacja: 21.03.2018 @ 05:00
Jutro
  22:00 - 00:00 18°C   1018.0 hPa Dość silny wiatr Z południe 9 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
Dziś 00:00 - 06:00 18°C   1018.3 hPa Umiarkowany wiatr Z południe 7 m/s
  06:00 - 12:00 16°C   1019.5 hPa Umiarkowany wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 6 m/s
  12:00 - 18:00 18°C   1021.0 hPa Umiarkowany wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 6 m/s
  18:00 - 00:00 18°C   1017.2 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 4 m/s
22.03.2018 00:00 - 06:00 16°C   1016.8 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 3 m/s
  06:00 - 12:00 14°C   1015.3 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 3 m/s
  12:00 - 18:00 20°C   1015.0 hPa Lekki wiatr Z północ 4 m/s
  18:00 - 00:00 22°C   1011.5 hPa Lekki powiew Z zachĂłd 1 m/s
23.03.2018 00:00 - 06:00 17°C   1011.8 hPa Lekki wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 5 m/s
  06:00 - 12:00 16°C   1010.2 hPa Lekki wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 5 m/s
  09:00 - 15:00 18°C   1011.2 hPa Lekki wiatr Z północ 5 m/s
  15:00 - 21:00 25°C   1008.6 hPa Słaby wiatr Z północ 2 m/s
  21:00 - 03:00 22°C   1009.3 hPa Lekki wiatr Z północny wschĂłd 5 m/s
24.03.2018 03:00 - 09:00 20°C   1009.7 hPa Słaby wiatr Z północ 2 m/s
  09:00 - 15:00 21°C   1010.9 hPa Słaby wiatr Z południe 2 m/s
  15:00 - 21:00 21°C   1010.3 hPa Lekki wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 4 m/s
  21:00 - 03:00 19°C 2 mm 1011.4 hPa Słaby wiatr Z południe 3 m/s
25.03.2018 03:00 - 09:00 17°C 2 mm 1010.4 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 4 m/s
  09:00 - 15:00 18°C 9 mm 1009.9 hPa Umiarkowany wiatr Z południe 6 m/s
  15:00 - 21:00 18°C 2 mm 1012.7 hPa Dość silny wiatr Z południe 10 m/s
  21:00 - 03:00 18°C   1016.7 hPa Dość silny wiatr Z południe 11 m/s
26.03.2018 03:00 - 09:00 17°C   1018.8 hPa Umiarkowany wiatr Z południe 7 m/s
  09:00 - 15:00 18°C   1021.2 hPa Lekki wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 5 m/s
  15:00 - 21:00 18°C   1020.7 hPa Słaby wiatr Z południe południe południowy-wschĂłd 3 m/s
  21:00 - 03:00 16°C   1021.3 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 3 m/s
27.03.2018 03:00 - 09:00 15°C   1020.8 hPa Lekki wiatr Z północny wschĂłd 3 m/s
  09:00 - 15:00 17°C   1022.3 hPa Słaby wiatr Z północny wschĂłd 3 m/s
  15:00 - 21:00 21°C   1019.1 hPa Słaby wiatr Z północny wschĂłd 3 m/s
  21:00 - 03:00 19°C   1018.4 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 5 m/s
28.03.2018 03:00 - 09:00 18°C   1019.0 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 4 m/s
  09:00 - 15:00 19°C   1019.8 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 4 m/s
  15:00 - 21:00 22°C   1016.8 hPa Umiarkowany wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 6 m/s
  21:00 - 03:00 20°C 1 mm 1016.5 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 4 m/s
29.03.2018 03:00 - 09:00 19°C   1016.2 hPa Lekki powiew Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 1 m/s
  09:00 - 15:00 19°C 1 mm 1017.9 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 2 m/s
  15:00 - 21:00 21°C   1017.0 hPa Lekki wiatr Z południe 4 m/s
  21:00 - 03:00 19°C   1016.8 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
30.03.2018 03:00 - 09:00 18°C   1016.3 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 2 m/s
Montevideo Capital Uruguay 2018-03-20T16:39:46 2018-03-21T05:00:00

Niebawem

Na obecną chwilę nie ma ofert wypoczynku w tym kraju

WARSZAWA

URUGWAJ