Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, we wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską i Omańską. Jest federacją 7 emiratów: Abu Zabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al-Qaiwain, Ras Al-Khaimah i Fujairah. Rdzenna ludność kraju stanowi jedynie około 18%. Przeważają Arabowie, którzy przybyli z Egiptu, Jordanii, Sudanu, Libanu i Syrii. Ponadto mieszkają tu Pakistańczycy, Indowie, Irańczycy, Filipińczycy oraz mniejszość brytyjska (ok.120 tys.). Oficjalną religią jest islam, większość ludności to sunnici, szyici stanowią 16%. Przedstawiciele hinduizmu i chrześcijaństwa tworzą bardzo mały procent. Emiraty rządzone są przez emirów. Największym emiratem jest Abu Zabi, który jednocześnie jest stolicą federacji. Językiem urzędowym jest język arabski. Niskie ceny towarów (w Zjednoczonych Emiratach Arabskich brak podatków i cła) oraz nowoczesna infrastruktura hotelowa i sportowa, przyciągają turystów zagranicznych.

Klimat w ZEA jest zróżnicowany, bardzo gorący latem, ze średnimi temperaturami przekraczającymi 45°C i bardzo wysoka wilgotnością powietrza dochodzącą do 95% w okresie od lipca do września. Największa wilgotność występuje na wybrzeżu. Na południu kraju klimat jest typowo pustynny. Zimy, trwające od grudnia do lutego, są łagodne, z temperaturami w granicach 17-20°C. Roczne opady są bardzo niskie. Deszcze padają głównie w okresie zimowym i wówczas średnia opadów wynosi ok. 20 mm.

Kuchnia Emiratów Arabskich jest bardzo urozmaicona. Zapewne wpływ na to ma fakt, iż Emiraty zamieszkuje ponad sto narodowości. Luksusowe restauracje w Emiratach proponują przeważnie kilkudaniowe posiłki serwowane w formie bufetu. Zawsze serwowane są przeróżne owoce oraz świeże soki owocowe. Bez problemu można także spróbować specjałów kuchni światowej, a w hotelach często organizuje się wieczory poświęcone wybranemu krajowi. Tą bardziej tradycyjną kuchnię Emiratów Arabskich lepiej można poznać w mniejszych lokalach gastronomicznych, gdzie potrawy przyrządza się głównie z mięsa wielbłądziego, ryb, mleka, daktyli oraz wielu przypraw typu imbir, kminek, karmadon. Przyprawy w tej kuchni odgrywają znaczącą rolę, tutejsi kucharze potrafią uzyskać za ich pomocą niewiarygodne smaki.

Obywatele RP, niezależnie od celu przyjazdu, podlegają obowiązkowi wizowemu. Wizy udzielane są osobom, dla których uprawniony podmiot miejscowy (tzw. sponsor) uzyska promesę w lokalnym urzędzie imigracyjnym na terenie ZEA. Może to być osoba fizyczna (obywatel ZEA lub cudzoziemiec przebywający w ZEA na podstawie wizy pobytowej z prawem do pracy), a także osoba prawna (firma zapraszająca, hotel, biuro podróży, przedstawicielstwo linii lotniczych). Kopię promesy należy mieć przy sobie w trakcie odprawy wylotowej z Polski. Na podstawie promesy wiza umieszczana jest w paszporcie na granicznym punkcie kontroli ZEA (lotnisko, port, przejście drogowe). Obywatele RP nie potrzebują wiz tranzytowych, jeśli pozostają w strefie tranzytowej lotniska. W przypadku zatrudnienia (a w niektórych emiratach również zakupu mieszkania) otrzymuje się wizę ważną 3 lata. Szczegółowe informacje o możliwości uzyskania przez obywateli RP wiz wjazdowych do Emiratów można uzyskać w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych ZEA (http://www.moieserv.ae/website/index-en.html ) lub Ambasadach ZEA w Warszawie i Berlinie. Paszport ubiegającego się o wizę musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. W paszporcie nie mogą znajdować się wizy wjazdowe Izraela lub ślady pobytu w tym kraju, gdyż taki paszport jest w myśl przepisów ZEA nieważny.

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wy?wozu pieniędzy. W przypadku przywozu kwoty przekraczającej 40 tys. AED lub równowartość tej sumy w walutach obcych lub czekach podróżnych wymagane jest wypełnienie stosownej deklaracji. Osoby w wieku do lat 18 mają prawo wwieźć kwotę nie większą niż 40 tys. AED lub jej równowartość w walutach obcych lub czekach podróżnych. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Do ZEA nie można wwozić: materiałów zawierających treści obsceniczne i godzących w obyczajowość muzułmańską, narkotyków i środków odurzających (pod groźbą kary wieloletniego więzienia nawet za najmniejszą ilość), leków psychotropowych (należy mieć na nie indywidualne recepty ? także na najbardziej rozpowszechnione leki uspokajające czy rozkurczowe), kaset wideo zawierających treści sprzeczne z obyczajowością lub nakazami islamu. Przywóz napojów alkoholowych (do 2 l o zawartości powyżej 22% alko?holu i 2 l wina) uwarunkowany jest w zasadzie posiadaniem odpowiedniego zezwolenia, wydawanego przez policję osobom w wieku powyżej 18 lat (niemuzułmanom). Warunek ten nie jest jednak rygorystycznie przestrzegany.

ZEA są krajem muzułmańskim, w którym źródłem prawa jest szariat, religijne prawo muzułmańskie. Zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich i są one karane (dotyczy to również niemuzułmanów). Za posiadanie i zażywanie narkotyków oraz handel nimi grozi wieloletnie więzienie lub kara śmierci. Na zakup, konsumpcję oraz przewóz alkoholu wymagane jest zezwolenie policyjne, o którym była już mowa. Napoje alkoholowe sprzedawane są w nielicznych wydzielonych sklepach. Teoretycznie wymóg posiadania zezwolenia obowiązuje również w hotelach i klubach o ograniczonym dostępie, gdzie często serwowany jest alkohol, lecz w praktyce przepis ten nie jest egzekwowany. Picie alkoholu w miejscach publicznych (z wyjątkiem wymienionych), a tym bardziej przebywanie w takich miejscach w stanie nietrzeźwym zagrożone jest karą aresztu i grzywny. W niektórych emiratach (np. w Szardży) sprzedaż i wyszynk alkoholu są w ogóle zakazane. W okresie ramadanu zabronione jest spożywanie pokarmów, picie napojów i palenie tytoniu w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie zamknięte są wszystkie lokale gastronomiczne.

W hotelach istnieje obowiązek meldunkowy na ogólnie przyjętych zasadach.

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane, o ile nie są reasekurowane w towarzystwach ubezpieczeniowych działających na terytorium ZEA. Na ten temat można uzyskać informacje w towarzystwach ubezpieczeniowych działających w Polsce.

Obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodo?ciągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej. W ZEA działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym, a często wysokim poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 300 AED, u specjalisty, w tym u stomatologa, od 250 do 500 AED. Doba w szpitalu kosztuje ok. 1000?1500 AED; opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które w tym kraju są dość kosztowne.

W przypadku pobytu nie przekraczającego 30 dni wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Można wówczas prowadzić samochód wypożyczony z licznych tu wypożyczalni (niezbędna jest karta kredytowa), lecz nie samochód prywatny lub służbowy. Po otrzymaniu wizy pobytowej można wystąpić o lokalne prawo jazdy. Wystawia je departament zezwoleń policji drogowej każdego z emiratów na podstawie zalegalizowanego tłumaczenia polskiego prawa jazdy. Policja drogowa rzadko zna język angielski. W przypadku kolizji drogowej trzeba żądać sprowadzenia tłumacza.

Nie ma ograniczeń. Kraj ma sieć doskonałych autostrad, w nocy oświetlonych. Bez odpowiedniego doświadczenia i wyposażenia nie należy na własną rękę urządzać wycieczek po pustyni. Grozi to bowiem ugrzęźnięciem w piachu i/lub utratą orientacji w terenie z dala od siedzib ludzkich.

ZEA należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości.

Wyznawcom innych religii zabrania się wchodzenia do meczetów podczas modlitw; także w innym czasie nie jest to raczej zalecane. W kwestiach ubioru widoczna jest pewna liberalizacja. Nie jest wymagane nakrycie głowy u kobiet. W takich metropoliach jak Dubaj czy Abu Zabi akceptowane są stroje takie same jak w Europie. Jedynie na prowincji, a przede wszystkim w emiratach północnych, zaleca się, szczególnie kobietom, unikanie odzieży nadmiernie odkrywającej ciało.

  • ? Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. W praktyce dotyczy to przede wszystkim sektora publicznego, gdyż sektor prywatny pracuje 6 dni w tygodniu, a częściowo nawet w piątek. Czas pracy: urzędów państwowych ? od niedzieli do czwartku włącznie w godz. 9.00?13.00; banków ? w tych samych dniach w godz. 8.00?13.00; sklepów ? przez cały tydzień w godz. 9.00?13.00 i 17.00?22.00; centrów handlowych ? od soboty do czwartku włącznie w godz. 10.00-23.00, w piątki ? 14.00?23.00.
  • Wiele informacji dla podróżujących można znaleźć na stro?nie internetowej www.uaeinteract.com/travel/.

 

Pogoda dla Abu Dhabi, United Arab Emirates

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 @ 23:44
Następna aktualizacja: 25.04.2018 @ 12:00
Dziś
  09:00 - 12:00 28°C   1011.4 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd 5 m/s
  12:00 - 18:00 28°C   1011.2 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 7 m/s
  18:00 - 00:00 28°C   1008.7 hPa Umiarkowany wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 7 m/s

meteogram

Pogoda na następne 9 dni

Dzień Godz   Temperatura Wilgotność Ciśnienie Wiatr  
26.04.2018 00:00 - 06:00 27°C   1009.7 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 3 m/s
  06:00 - 12:00 26°C   1008.9 hPa Słaby wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 2 m/s
  12:00 - 18:00 30°C   1009.5 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 4 m/s
  18:00 - 00:00 28°C   1006.9 hPa Umiarkowany wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 6 m/s
27.04.2018 00:00 - 06:00 27°C   1008.2 hPa Słaby wiatr Z pĂłlnoc północny-wschĂłd 3 m/s
  06:00 - 12:00 26°C   1008.0 hPa Lekki powiew Z północny wschĂłd 2 m/s
  12:00 - 18:00 32°C   1009.0 hPa Słaby wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 3 m/s
  16:00 - 22:00 31°C   1006.5 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 5 m/s
  22:00 - 04:00 28°C   1008.7 hPa Lekki wiatr Z północny wschĂłd 4 m/s
28.04.2018 04:00 - 10:00 28°C   1007.0 hPa Lekki wiatr Z wschĂłd pĂłnocny-wschĂłd 4 m/s
  10:00 - 16:00 33°C   1009.7 hPa Słaby wiatr Z wschĂłd południowy-wschĂłd 2 m/s
  16:00 - 22:00 32°C   1006.6 hPa Umiarkowany wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 6 m/s
  22:00 - 04:00 28°C   1008.7 hPa Lekki wiatr Z północny wschĂłd 5 m/s
29.04.2018 04:00 - 10:00 27°C   1007.8 hPa Lekki powiew Z zachĂłd północny-zachĂłd 1 m/s
  10:00 - 16:00 30°C   1010.2 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 2 m/s
  16:00 - 22:00 31°C   1006.7 hPa Umiarkowany wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 6 m/s
  22:00 - 04:00 29°C   1007.6 hPa Umiarkowany wiatr Z północ 6 m/s
30.04.2018 04:00 - 10:00 27°C   1006.0 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 2 m/s
  10:00 - 16:00 30°C   1008.9 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd 3 m/s
  16:00 - 22:00 30°C   1006.2 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 6 m/s
  22:00 - 04:00 28°C   1007.8 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 4 m/s
01.05.2018 04:00 - 10:00 28°C   1006.4 hPa Umiarkowany wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 6 m/s
  10:00 - 16:00 30°C   1009.7 hPa Lekki wiatr Z północ þółnocny-zachĂłd 5 m/s
  16:00 - 22:00 30°C   1007.6 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 6 m/s
  22:00 - 04:00 28°C   1008.7 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 3 m/s
02.05.2018 04:00 - 10:00 27°C   1007.1 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 3 m/s
  10:00 - 16:00 30°C   1009.4 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 4 m/s
  16:00 - 22:00 31°C   1006.8 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 5 m/s
  22:00 - 04:00 28°C   1008.2 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd 2 m/s
03.05.2018 04:00 - 10:00 27°C   1006.4 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd 3 m/s
  10:00 - 16:00 31°C   1008.6 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 4 m/s
  16:00 - 22:00 31°C   1005.9 hPa Umiarkowany wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 6 m/s
  22:00 - 04:00 28°C   1007.3 hPa Lekki wiatr Z zachĂłd północny-zachĂłd 4 m/s
04.05.2018 04:00 - 10:00 28°C   1006.6 hPa Lekki powiew Z zachĂłd północny-zachĂłd 0 m/s
  10:00 - 16:00 31°C   1008.7 hPa Słaby wiatr Z zachĂłd południe-zachĂłd 2 m/s
Abu Dhabi Capital United Arab Emirates 2018-04-24T23:44:00 2018-04-25T12:00:00

Niebawem

POLECANE HOTELE 3*
POLECANE HOTELE 4*
POLECANE HOTELE 5*

WARSZAWA

ZJED. EMIRATY ARABSKIE